reklama

Legendární Audi Quattro vstává z mrtvých: E-Legend EL1 bude mít 800 koní

Německá společnost E-Legend chce přivést na svět ideového nástupce legendárního Audi Quattro. Jak ovšem dnes velí trend, použije elektrický pohon. Originál svým výkonem ale doslova zlynčuje.

reklama

Elektrická technologie umožňuje vstoupit do světa aut i menším společnostem, jakou je například německá firma E-Legend, sídlící nedaleko Ingolstadtu, centrály Audi. Založil ji Marcus Holzinger, který je osobně spjatý se značkou čtyř kruhů. Jeho otec pro Audi pracoval a on sám působil v designovém oddělení sesterského Volkswagenu. Není tedy divu, že když se rozhodoval oživit některou z legend motoristického sportu, volba padla na Audi Quattro Sport – pětiválcovou turbo ikonu 80. let.

Brutální síla

Projekt reinkarnace béčkové legendy je už ve vysokém stadiu vývoje. Holzinger sám navrhl design modelu E-Legend EL1, který nezapře inspiraci v originálním Quattru. Nešetřil ani na výkonu. Zatímco původní Audi mělo výkon 224 kW, novinka bude disponovat výkonem neskutečných 600 kW, což je více než 800 koní. Postará se o to trojice elektromotorů – dva vzadu a jeden vpředu. Permanentní pohon obou náprav, tak jako v Quattru, tedy EL1 zůstane. Novinka ho však porazí na všech frontách.

Navzdory bateriím vážícím 550 kilogramů se totiž Holzingerovi podařilo díky využití karbonové karoserie a monokoku udržet hmotnost EL1 na relativně akceptovatelných 1 680 kilogramech. S takovou obrovskou zásobou koní dokáže novodobé Quattro sprintovat na stovku za 2,8 sekundy a na dvojnásobek pod deset sekund. Jen maximální rychlost je omezena na 225 km/h. Akumulátory s kapacitou 90 kWh mají stačit na absolvování dvou celých kol referenčního okruhu Nürburgring.

V běžném provozu to bude nepochybně stačit alespoň na bezproblémových 300 kilometrů. Pak je nutné EL1 nabít. Mělo by to jít relativně rychle, protože podporuje nabíjecí výkon 150 kW. Výbava by měla obsahovat všechny běžné komfortní prvky – od klimatizace přes navigaci až po parkovací kameru a adaptivní podvozek. Za tuto hračku, která vznikne ve 30 exemplářích, si však německá firma řekne 1,06 milionu eur, což je opravdu astronomická částka. Po Quattro má Holzinger „zálusk“ na další ikony motoristického sportu. Skloňují se jména Lancia Stratos či Renault 5 Maxi Turbo.

Tagy:
Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí
Koronavirus

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér!: Hosty jsou Svěcená, Kudlička a Holuša
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér!: Hosty jsou Svěcená, Kudlička a Holuša

Brokaři Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým si na olympijských hrách v Tokiu uspořádali český pohár v trapu a rozebrali si dvě nejcennější medaile. Kromě ohromného úspěchu dvou velkých kamarádů ve čtvrtek válely české tenistky a ve vzduchu visí dvě zlata. I o tom bude řeč v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS. Pozvání přijali plavkyně Lucie Svěcená, tyčkař Jan Kudlička a běžec Jakub Holuša.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama