CNN Prima News letectvo

letectvo

Výpis příspěvků ke štítku „letectvo“

Král Karel III. předal Williamovi vojenský titul. Sám ho držel po 32 let

Britský král Karel III. v pondělí předal svému synovi, princi Williamovi, vojenský titul plukovník Armádního vzdušného sboru, který držel po 32 let. Neokázalá ceremonie v armádním leteckém muzeu na jihu Anglie byla vzácným vystoupením panovníka a následníka trůnu na veřejnosti poté, co se 75letý Karel III. i 41letý William vrátili k plnění svých povinností.

Smrt legendy. Pilot Pardo byl hrdina i blázen, proslul nejšílenějším vzdušným manévrem dějin

Ve věku 89 let zemřel Američan Bob Pardo, jeden z nejobdivovanějších pilotů historie. Během války ve Vietnamu se proslavil kouskem, který byl stejně tak hrdinský, jako naprosto šílený. Kamaráda ve vedlejším poškozeném letadle totiž zachránil tím, že jeho stroj ve vzduchu svou stíhačkou prostě odtáhnul. Odporovalo to všem leteckým příručkám.

Záběry drtivého úderu proti Hamásu. Izrael v Gaze vybombardoval mešity i výškové budovy

Izraelská armáda pokračuje v masivním bombardování Pásma Gazy. Mezi jednotlivé cíle patří i výškové budovy či mešity, v nichž teroristické palestinské hnutí Hamás podle zástupců Jeruzalému často ukrývá své jednotky či munici. Izraelské vojenské letectvo (IAF) zveřejnilo záběry, na nichž jsou vidět některé noční údery. Okolnosti těchto explozí či počty palestinských obětí včetně civilistů je složité nezávisle ověřit.

Záběry ohnivého pekla v Gaze. Vícepatrovou budovu zdemolovala mohutná exploze, ukázal Izrael

Izraelská armáda pokračuje v masivním bombardování Pásma Gazy. Mezi jednotlivé cíle patří i rezidenční budovy či mešity, v nichž teroristické palestinské hnutí Hamás podle Tel Avivu často ukrývá své jednotky či munici. Izraelské vojenské letectvo (IAF) zveřejnilo záběry některých úderů, na nichž jsou vidět masivní exploze a sesuvy velkých vícepatrových budov.

Není komunista jako komunista. Vietnam se vyzbrojí americkými letouny, chce i české zbraně

Ještě před několika dekádami byli nepřáteli na život a na smrt. Nyní Vietnam a Spojené státy navazují nejužší spolupráci od dob studené války. Jihoasijská země se nechá Američany vyzbrojit upravenými víceúčelovými stíhačkami F-16 a jedná o nákupu dalších zbraní včetně českých. Důvod? Posilující vliv Číny, který znervózňuje nejen Vietnamce a Američany, ale všechny státy v tichomořském regionu. Pro USA je to impuls, aby se pokusily o vytvoření strategické aliance, jež by odradila Peking od „unáhlených kroků“, informují vietnamská média i agentura Reuters.

Černochová: Žili jsme v iluzi věčného míru. Nemůžeme šetřit na platech, obrana něco stojí

Více než 30 let od sametové revoluce jsme žili v iluzi věčného míru. Z armády byla ohlodaná kost, obrana státu něco stojí a v dnešní době nejde o samozřejmost, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve velkém rozhovoru pro web CNN Prima NEWS. Namítla, že i přes snahu o konsolidaci veřejných financí je potřeba investovat do nákupu vojenské techniky v zájmu naší vlastní bezpečnosti, nevyloučila ani možné rozšíření arzenálu o drony či raketomety.

PŘEHLEDNĚ: Klíčové zbraně, které mají posílit armádu. Česko chystá nákupy za desítky miliard

Špičkové německé tanky, moderní švédská obrněná vozidla pěchoty i francouzské houfnice. Česká republika dohání dluh vůči své armádě a modernizuje, kde se dá. Starou sovětskou techniku chce postupně nahradit tím nejlepším, co je na trhu s vojenskou bojovou technikou k mání. To však také znamená nemalou investici. Do armádních nákupů potečou desítky miliard korun. Podívejte se, co všechno rozšíří tuzemský arzenál.

Stíhačka v plamenech. Záběry zachytily havárii a výbuch španělské F-18 nedaleko rušné dálnice

Na letecké základně Zaragoza ve Španělsku se zřítila stíhačka F-18. Dopadla poblíž rušné dálnice, kde skončila v plamenech. Pilot se tak tak dokázal katapultovat, nyní by měl být mimo ohrožení života – měl si akorát poranit nohy. Informoval o tom španělský deník El Pais. Podle lokálního zpravodajského webu Heraldo de Aragón nedošlo k žádným dalším zraněním.