CNN Prima News letectvo

letectvo

Výpis příspěvků ke štítku „letectvo“

Smrtící síť. Ukrajinci odhalili taktiku, která má na svědomí většinu ruských ztrát

17. března 2023 05:54

Rusové už během více než rok trvající invaze na Ukrajinu přišli o velké množství vojáků i vojenské techniky. Ukrajinský generální štáb nyní poodkryl taktiku, která má mít na svědomí až 80 procent ruských ztrát. Jedná se o tzv. síť smrti a figurují v ní především vysoce přesné raketové a dělostřelecké systémy ze Západu.

Potřebujeme „Apače“, říká ukrajinský pilot pro CNN. Popsal zoufalé útoky s vrtulníky z dob SSSR

18. února 2023 19:48

Ukrajině chybí v boji proti ruské invazi moderní bojová letadla a helikoptéry. Stroje, kterými disponují, jsou často desítky let staré a je jich málo. Některé z vrtulníků obránců navíc byly původně navrženy pouze pro dopravu, kvůli čemuž jsou pro Rusy snadným terčem. Při útocích na pozice okupantů z toho důvodu musejí létat téměř při zemi. Svědectví o každodenní realitě jednoho z ukrajinských leteckých útvarů přinesl reportér americké CNN Sam Kiley.

Velká ruská ofenziva už začala. K výročí války mohou zesílit útoky na civilisty

17. února 2023 06:55

Rusko se v další fázi války na Ukrajině hodlá masivně uchýlit k letectvu, prozradil zdroj blízký ruskému ministerstvu obrany. Podle poradce ukrajinského prezidenta mění okupanti taktiku, systém protivzdušné obrany mají zahltit střely bez výbušných hlavic a balóny. Prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že velká ruská ofenziva již začala. Institut ISW odhadl, že Kreml by mohl k výročí války podniknout další vlnu vzdušných a raketových útoků zaměřených na civilní objekty po celé Ukrajině.

Tvrdé útoky Ukrajinců, přesně cílily stíhačky i raketomety. Rusové přišli o stovky vojáků

20. ledna 2023 12:59

V posledních dnech se podařilo způsobit Rusům mimořádně těžké ztráty, hlásí Kyjev. Údajně jen za čtvrtek měla okupační armáda přijít až o 770 vojáků, přičemž má jít o výsledek úspěšných úderů letectva a raket. Rusové údaje o svých padlých nezveřejňují a nezávisle ověřit ukrajinská data zcela nelze.

Ukrajinci vybombardovali základnu vagnerovců. Nejméně půlka jich zemře, tvrdí gubernátor

11. prosince 2022 20:53

Velitelství ukrajinské armády v neděli potvrdilo sérii náletů na cíle na územích okupovaných Ruskem. Na Telegramu informovalo o zásahu sedmi kontrolních stanovišť, oblastí s vysokou koncentrací zbraní a vojenské techniky a muničního skladu. Ukrajinské jednotky zasáhly také základnu žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny na východě Ukrajiny. Informoval o tom gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Co stojí za údery na ruské území? Kyjev vyslal ironický vzkaz, svou účast ale nepotvrdil

6. prosince 2022 17:36

Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku hoří zásobník ropy. Moskva tvrdí, že za úderem stojí dron ukrajinské armády. Kyjev svou účast nepotvrdil. Ukrajinské letectvo si však v případě posledních výbuchů vojenských cílů na ruském území neodpustilo ironický vzkaz. Kursk – známý i díky obrovské tankové bitvě z druhé světové války – leží zhruba 100 kilometrů od ukrajinských hranic.

Rusové ve velkých problémech. Vzdušné ztráty nedokáží nahradit a musí polevit, míní experti

8. listopadu 2022 09:39

Ruské síly do značné míry vyčerpaly své zásoby vysoce přesných zbraní a velké ztráty utrpělo také letectvo. Nejspíše proto budou mít potíže udržet současné tempo koordinovaných útoků proti ukrajinské kritické infrastruktuře, uvedl ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

Putinovi „andělé smrti“ v akci? Ruské letectvo přijalo první pilotky, chlubí se Šojgu

2. listopadu 2022 11:39

K ruskému letectvu se připojily pilotky, které absolvovaly povinný výcvik. Nově mobilizované ženy jsou cvičeny v používání strategických jaderných bombardérů i transportních letounů. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany. Podle šéfa tohoto resortu Sergeje Šojgua pilotky „slavně pokračují v tradici“. Naráží tím nejspíše na letectvo Sovětského svazu.

Už žádné bílé muže? Šílené, kritizují vojáci britské letectvo za gendrové a rasové cíle

19. srpna 2022 10:16

Britské Královské letectvo (RAF) omezuje pracovní nabídky pro bílé muže, aby dosáhlo stanovených cílů pro diverzitu. Na protest proti tomuto kroku rezignovala šéfka náboru, informuje stanice Sky News. Ministerstvo obrany jakékoliv změny náborové politiky popírá. K údajnému rozhodnutí vedení RAF se kriticky vyjadřují jak politici, tak veřejnost.

Odveta za návštěvu z USA. Čína ihned zahájí námořní a letecké cvičení u Tchaj-wanu

2. srpna 2022 17:59

Čína bez odkladu zahájí námořní a letecké cvičení v okolí Tchaj-wanu. Reaguje tím prý na cestu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na tento ostrov, uvedla agentura AFP. Pelosiová se výhružkami Pekingu v uplynulé době nenechala zastrašit, její letadlo na letišti v Tchaj-wanu přistálo v úterý odpoledne středoevropského času.

Nelze jen opravovat ruské tanky, varuje Černochová. Řehka má vizi bojiště budoucnosti

29. července 2022 10:43

Musíme nakupovat rychle a za co nejnižší ceny – takto uvažují členské země NATO. Ruská invaze na Ukrajinu podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) ukázala, jak křehký je mír. Česko proto musí vyřešit podobu nadzvukového letectva do roku 2027, kdy končí pronájem švédských gripenů. Šéfka resortu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poznamenala, že do roku 2026 chce mít v armádě také co nejvíce bojových vozidel pěchoty. Kromě toho by ČR potřebovalo i stovku tanků, dodal náčelník generálního štábu Karel Řehka.