Ukrajinci použili ničivá francouzská „Kladiva“. Naváděné bomby smazaly ruské velitelství z mapy

Ukrajinské vzdušné síly použily francouzské naváděné bomby na ruské cíle.

Ukrajinské letectvo použilo francouzské naváděné bomby

Ukrajinské vzdušné síly se poprvé pořádně pochlubily použitím francouzských naváděných bomb AASM. Na několika záběrech z nedávných náletů ukazují, jak shazují „Kladiva“ na ruské cíle. Přinejmenším jedno nepřátelské velitelské stanoviště se po explozi shozené pumy změnilo v oblak prachu. Pro ukrajinskou armádu představuje mimořádně přesná francouzská munice velkou pomoc – mimo jiné proto, že Ukrajina již loni v létě téměř kompletně vyčerpala své zásoby neřízených leteckých bomb a musela sáhnout po adekvátních alternativách.

Kyjev celý minulý rok bojoval s akutním nedostatkem munice. Obráncům se tenčily sovětské zásoby a dodávky od spojenců začaly výrazně drhnout. Bez munice byly i mocné západní zbraně zcela bezzubé – a platilo to jak pro americké raketomety HIMARS, tak například pro československé houfnice DANA.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konec ruského plynu v Evropě je jednou z největších porážek Moskvy, vzkázal Zelenskyj

Když pak ukrajinské letectvo loni v červnu nově zařadilo do svého arzenálu francouzské bomby AASM, doufalo minimálně v účinnější a přesnější nálety na ruské cíle. Jak se podle nejnovějších záběrů zdá, sázka na munici ze země galského kohouta se Ukrajině vyplatila.

AASM je zkratkou pro francouzské označení Armement Air-Sol Modulaire, jinými slovy jde o modulární střelu odpalovanou ze vzduchu na pozemní cíle. Exportní variantě s prodlouženým dostřelem se říká HAMMER, proto se munici začalo mezi piloty a vojáky přezdívat „Kladivo“.

Jak odhalily čerstvě zveřejněné záběry 299. brigády ukrajinského taktického letectva, naváděné bomby dostály svému jménu. Vzdušné síly obránců v posledním měsíci podnikly minimálně 10 samostatných náletů, během kterých „Kladiva“ zničila například ruská velitelská stanoviště. Na jednom z videí je vidět, jak se po dopadu naváděné bomby proměnil nepřátelský cíl v oblak prachu.

Díky raketovému motorku mohou letouny nesoucí AASM zasáhnout cíle vzdálené až 70 kilometrů, s naváděním munice k nepříteli pomáhá kombinace GPS a laserových či infračervených systémů. Zhruba 250 kilogramů vážící bomba se již objevila pod křídly letounů Su-25 Frogfoot či MiG-29, které má 299. brigáda po ruce.

Francouzská vláda se podle webu Defense Express minulý rok zavázala, že Ukrajině dodá každý měsíc 50 kusů cenné munice AASM. Též jí přislíbila pomoc s úpravou očekávaných stíhaček F-16 tak, aby mohly také používat „Kladiva“ během bleskových výpadů na okupované ukrajinské území.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šťastný nový rok, okupanti. Ukrajinské drony nelenily, z ruských vozidel zbyly hořící vraky

Tagy:
válka armáda Francie bomba Moskva Evropa Ukrajina politika Nový rok obrana letectvo vláda Kyjev ozbrojený konflikt munice francouzská vláda Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Suchoj Su-25 MiG-29 válka na Ukrajině ruská invaze na Ukrajinu M142 HIMARS konflikt, válka a mír vojenské vybavení Armement Air-Sol Modulaire AASM