Momenty války: Chrabrý vzdor ukrajinského Predátora a ponížení chlouby ruského letectva

Ukrajinský voják s kulometem

Záběry ukrajinského vzdoru proti ruské přesile

Ruská invaze na Ukrajinu je bezpochyby nejkrvavějším konfliktem v Evropě od druhé světové války. Součástí ničivé agrese, která se naplno rozjela v únoru 2022, jsou i kuriózní, až bizarní situace. CNN Prima NEWS přináší osmý díl druhé série Momentů války.

Ukázal Lukašenko tajný plán Moskvy?

Bělorusko bylo obzvlášť v první fázi ruské invaze důležitým spojencem Kremlu. Minsk totiž Rusku poskytl své území, aby mohlo na Ukrajinu naplno udeřit i ze severu. Tehdy se často mluvilo o gigantickém, více než 60 kilometrů dlouhém konvoji těžké techniky, který táhl směrem na Kyjev právě z Běloruska.

Plán Moskvy obsadit hlavní ukrajinské město ale nevyšel. Bitva o Kyjev skončila definitivně 31. března 2022 ukrajinským vítězstvím. Z ruského pohledu se boje na severní frontě daly považovat za totální debakl.

Přitom je dost možné, že plán Ruska a Běloruska byl původně ještě ambicióznější. Kreml chtěl kromě Ukrajiny dost možná obsadit i část Moldavska. Svědčil by o tom minimálně válečný plán, který v prvních dnech války unikl kvůli neopatrnosti administrativy běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Tamější vůdce na přelomu února a března 2022 vystupoval během svého projevu k bezpečnostní radě před tabulí, která očividně zahrnovala i útok na moldavské území.

Mapa měla ukazovat ukrajinská vojenská zařízení, která Rusko zničilo raketami vypálenými z běloruského území. Směry úderů z velké části korespondovaly s realitou. Vyznačeny byly také síly mířící z okupovaného Doněcku a Krymu, které se následně spojily u Melitopolu. Rusko toto ukrajinské město skutečně obsadilo.

Lukašenko ale možná nevědomky poodhalil také plány budoucích útoků. Jeden měl podle obrázku mířit z ukrajinského přístavního města Oděsa na Moldavsko, konkrétně směrem na Podněstří, což je proruský separatistický region ve zmíněné východoevropské zemi. Rusku se však obsadit Oděsu nepodařilo. U ledu tak zřejmě zůstal i plán ilegálního připojení moldavského Podněstří k Ruské federaci.

Vzdor Predátora u Svatove

Střídal jednu zbraň za druhou a s obrovským nasazením odrážel ruské útoky na východní frontě u města Svatove v Luhanské oblasti. Nakonec zlikvidoval čtyři okupanty a obrněný transportér. Ruslan Zubarev z ukrajinské 92. mechanizované brigády se loni v únoru zúčastnil intenzivní zákopové bitvy. Zároveň pořídil video ukazující brutální střet.

Podle odborníků šlo o velmi autentický záznam toho, jak válka v praxi vypadá. Ruský útok na východní frontové linii byl zrovna v plném proudu. Ruslan Zubarev, který si za své hrdinské činy vysloužil přezdívku „Predátor“, se snažil protipancéřovými střelami zasáhnout ruské obrněné vozidlo za nedalekým křovím.

Tím na sebe ale tou dobou 21letý voják upozornil, čímž se dostal pod ostrou palbu, kterou vedlo zhruba deset okupantů. Kolem létaly kulky, hlína i třísky. Ukrajinský střelec byl neustále v pohybu. Několikrát vystřídal zbraně, které mu podával jeho otřesený kolega.

Kromě protitankového RPG-7 Predátor střílel často i z modernizované útočné pušky AK-47 nebo z lehkého kulometu. Na ruské pozice také hodil několik útočných granátů. Zubarev pálil v některých chvílích naslepo, v jiných ovšem střílel naprosto cíleně. Ve videu je mimo jiné vidět přímá likvidace jednoho okupanta, který se pohyboval v blízkosti zákopu.

Dvěma Ukrajincům přispěchala po asi půlhodině na pomoc bojová vozidla pěchoty i minometná skupina, což ruské okupanty donutilo k ústupu. Zubarev pak pořízené záběry zveřejnil na svém telegramovém účtu. Netrvalo dlouho a hrdinských činů mladého vojáka si všimlo kyjevské vedení.

Podívejte se na celý záznam Predátorova vzdoru:

„Měl jsem tu čest vyznamenat Zlatým křížem Ruslana Zubareva, vojáka z 92. mechanizované brigády. Ruslan odrazil útok nepřítele, který byl ve značné přesile. Prokázal statečnost a odvahu během tvrdé bitvy. Jsem vděčný každému, kdo brání naši vlast před okupanty. Sláva všem obráncům Ukrajiny,“ uvedl později na sociálních sítích nyní již bývalý vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj. Vojákovi věnoval jako dar americkou zkrácenou útočnou pušku M4.

V květnu 2023 se na sociálních sítích objevilo video, z něhož vyplynulo, že Zubarev během dalších zákopových střetů utrpěl zranění v trupu, když ho jeden z ruských vojáků postřelil. Poranění naštěstí nebyla smrtelná. Predátor se ze zranění úspěšně zotavil. Od té doby znovu dělá vše pro to, aby přispěl k obraně své země před ruským agresorem.

Dron partyzánů „sedl“ na střežený ruský letoun

Běloruská opoziční skupina ByPol loni v březnu zveřejnila video, které ukazuje poměry na vojenském letišti Mačuliščy v Minsku. Průzkumný dron partyzánů se podle všeho nepozorovaně dostal na vojenskou základnu přímo k ruskému letounu včasné výstrahy Berijev A-50, a dokonce si „sedl“ na jeho radarovou stanici.

„Není to tak dávno, co diktátor (Alexandr Lukašenko, pozn. red.) svým propagandistům řekl, že má nejlepší protivzdušnou obranu. Tvrdil, že všechna vojenská zařízení jsou v naprostém bezpečí. Jaká je situace doopravdy, jasně ukazuje naše video,“ uvedla skupina ByPol.

Podle ní prováděli běloruští partyzáni z hnutí Peremoha (Vítězství) na vojenském letišti Mačuliščy průzkum pomocí civilních dronů, a to po dobu dvou týdnů. „Během jedné z úspěšných průzkumných operací se bezpilotní letoun dostal do chráněné oblasti určeného letiště, proletěl poblíž ruského vojenského letounu A-50, a dokonce přistál na jeho radarové stanici,“ dodala skupina ByPol. Její popis skutečně odpovídá zveřejněnému videu.

Ruská invaze na Ukrajinu vypukla v únoru 2022. Redakce CNN Prima NEWS o tomto krvavém konfliktu neustále informuje. Nabízí aktuální analýzy o situaci na bojišti, rozhovory s experty, bezprostřední záběry z brutálních střetů či pohledy domácích i zahraničních politiků.

Smyslem série Momenty války je připomenutí kuriózních, až bizarních situací, k nimž během ruské agrese došlo. Zajímavého materiálu v podobě videí a fotografií, jež pořídili vojáci, civilisté či novináři, je skutečně mnoho.

Záběry neunikly ukrajinským představitelům. Video na sociální síti X zveřejnil například poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. „Objevilo se celé video ukazující neznámý dron, pravděpodobně běloruských partyzánů, letící skrz letiště Mačuliščy,“ sdělil. Zároveň upozornil, že video rozebírali i ruští propagandisté. „Přepněte to. Upřímně mě to bolí,“ vyzýval ve vysílání ruské televize moderátor Sergej Mardan.

„Že se k letadlu A-50 dostal na letišti ‚nějaký‘ dron, je naprosto neuvěřitelné. Zajímalo by mě, co teď dělá velitel toho letiště,“ komentovala záběry česká iniciativa Dárek pro Putina, která vybírá peníze, za něž se poté nakupuje vojenský materiál pro ukrajinskou armádu.

Vzácný stroj byl později – alespoň podle běloruské opozice – fatálně poškozen. Šéf ByPolu Aljaksandr Azarau uvedl, že poškození bylo vážné. Akci na letišti podle něj provedli běloruští partyzáni dvěma drony čínské výroby upravenými tak, aby mohly nést menší nálož. Útok ve stejný den na síti X přivítala běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská.

Újmu ruského letadla A-50 na běloruském letišti potvrdilo ukrajinské letectvo. Naopak Minsk zprávu o poškození ruského stroje popřel.

Letoun A-50 je vysoce sofistikovaný vojenský stroj, jehož hodnota činí zhruba 330 milionů dolarů (7,8 miliardy korun), odhadl web Ukranews. Kreml disponoval jen devíti letouny tohoto typu. „Rusové jej nemohou jednoduše nahradit, u složitějších technologií jsou do značné míry závislí na dovozu,“ vysvětlil vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.

„Takové letadlo je v Bělorusku jediné. Když vzlétlo během posledního leteckého cvičení, tak na Ukrajině vyhlásili letecký poplach, protože koordinuje raketové údery bombardérů. Koriguje činnost veškerého letectva nepřítele. Je to velice důležité a drahé letadlo,“ popsal Azarau výjimečnost stroje.

Od té doby se Ukrajincům povedlo sestřelit další dva letouny A-50. K prvnímu zásahu mělo dojít letos v lednu, k dalšímu o měsíc později.

Všechny díly seriálu Momenty války naleznete v souhrnném článku pod tímto odkazem.

Tagy:
válka letoun vojáci dron střelba voják Ukrajina zbraně Bělorusko bizár Alexandr Lukašenko plán Minsk bezpilotní letoun mapa letectvo přestřelka vyznamenání Rusko Moldavsko Podněstří partyzáni Luhanská oblast zákopy Berijev A-50 Predátor zákop Svatove ByPol Ukrajinská 92. mechanizovaná brigáda Ruslan Zubarev Momenty války