Česko bude kandidovat na členství v Radě bezpečnosti OSN. Cítíme odpovědnost, řekl Lipavský

Česko bude kandidovat na členství v Radě bezpečnosti OSN

Česko bude kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) v letech 2032 a 2033. Na středeční tiskové konferenci po setkání s nejvyššími ústavními činiteli to oznámil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Česko bylo nestálým členem RB OSN v letech 1994 až 1995, v roce 2007 neuspělo v souboji s Chorvatskem.

Volba se uskuteční v roce 2031. Lipavský krok dopředu konzultoval s prezidentem Petrem Pavlem a premiérem Petrem Fialou (ODS). „Je to dané tím, že žijeme v době, kdy Rusko narušuje světový řád, útočí na samou podstatu evropské civilizace a i my, Česko, středoevropská země, cítíme odpovědnost za obranu Charty OSN,“ řekl ministr.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sledujte speciál České zájmy v Evropě: Naplnili europoslanci své sliby? Odpoví šest z nich

„Chceme přispívat k udržování mezinárodního řádu a bezpečnosti a prosazování lidských práv,“ poznamenal Lipavský. Připomněl, že Československo stálo u zrodu OSN a tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk podepisoval Chartu OSN jakožto zakládací akt. „Jsme připraveni se podílet na světové bezpečnosti i skrze členství v Radě bezpečnosti,“ dodal nynější šéf diplomacie.

První projev po 30 letech

RB OSN má 15 členů, z nichž je pět stálých (Čína, Francie, Rusko, USA a Velká Británie), zbývajících deset nestálých členů volí Valné shromáždění OSN na dvouleté funkční období. Kandidáti se vybírají podle regionů.

Lipavský loni v září vystoupil s projevem v Radě bezpečnosti jako první zástupce České republiky po téměř 30 letech. Vyzval tehdy ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude stíhat ruskou agresi na Ukrajině. Zároveň i s odkazem na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zdůraznil, že je zapotřebí jednou provždy odmítnout imperialistické touhy Ruska a jeho koloniální politiku.

Tagy: