Lodí po Sázavě: Pětihodinovou trasu po řece můžete završit návštěvou hradu

Štáb CNN Prima NEWS sjel řeku Sázavu.

Reportérka CNN Prima NEWS Pavla Lioliasová se v rámci našeho letního seriálu Po Česku vydala sjet Sázavu. Jela úsek ze Střechova nad Sázavou do Českého Šternberka, kde jsou na zhruba sedmnáctikilometrovém úseku čtyři jezy.

„Za posledních 14 dní hodně pršelo, takže minulý týden byl skoro první povodňový stav, to nám trochu komplikovalo plány, ale teď voda stagnuje na nějakých osmdesáti centimetrech, takže sjízdnost je super,“ tvrdil Lukáš Šauer z půjčovny lodí a měl pravdu. Bez větších problémů se daly sjet všechny jezy, štáb CNN Prima NEWS si musel mírně pomoct pouze u prvního z nich.

Celá cesta trvala skoro pět hodin. Lodě štáb vrátil v Českém Šternberku a vyrazil na stejnojmenný hrad. „Český Šternberk patří mezi nejstarší hrady u nás. Byl založen roku 1241 Zdeslavem z rodu Divišovců a současný majitel, pan Zdeněk Šternberk, je přímým potomkem tohoto zakladatele,“ řekla kastelánka hradu Zuzana Míková.

Hrad je oblíbeným cílem nejen vodáků, ale i cizinců. Místní proto pociťují dopady pandemie koronaviru. Pokles financí se podle kastelánky projeví v provozu hradu a v investicích v dalších letech.

Tagy: