hrad

Výpis příspěvků ke štítku „hrad“

Hrad Malenovice se chlubí svými zvláštnostmi: Ze záchodu mají kapli a vystavují sloní kostru

Hrad, kterým vás provedeme, založil moravský markrabě Jan Jindřich a svého času ho neúspěšně obléhal i husitský král Jiří z Poděbrad. Uvnitř hradeb vás kromě mnoha historických artefaktů určitě zaujme i zoologická expozice, kde narazíte na jednu opravdu velkou kuriozitu: jedinou veřejnosti přístupnou sloní kostru u nás. Následující řádky budou patřit hradu ve zlínských Malenovicích.

Na dudy tu hrával Satan a na objevení stále čeká poklad. Podívejte se do údolí říčky Šembery

Údolí říčky Šembery nedaleko středočeských Doubravčic sice nepatří mezi hojně vyhledávané turistické atrakce kraje, i tak má ale své kouzlo. Na své si tu přijdou jak milovníci krásné romantické přírody, tak dávné historie. A nejen to. Odjakživa bylo toto místo spjato i s trampingem a vůbec prvními trampy. Jak by taky ne. Právě tady se nachází jedna z nejstarších chatových osad v republice.

Karla IV. věznili v dětství na Lokti, císař si ale hrad zamiloval. Najdete tu zakletý meteorit

Jedním z nejkrásnějších hradů u nás je Loket na Sokolovsku. Majestátně se vypíná na skále a ze tří stran ho obklopuje řeka Ohře. Možná i proto nebyl nikdy dobyt. Ve středověku se prý dokonce říkalo, že kdo dobude Loket, dobude celé Česko. Část své historie sloužil jako vězení, dokonce i pro otce vlasti Karla IV., kterého tu proti vůli držel jeho otec.

Turnov je městem pokladů. Drahokam Českého ráje se pyšní výtečnou kvalitou života

Drahokam vsazený do Českého ráje a město pokladů. Tak by se dal nazvat severočeský Turnov, který nabízí řadu památek a muzeí. V žebříčku kvality života se navíc dlouhodobě drží na vysokých příčkách. Zajímavostí je i to, že občané o státních svátcích vyvěšují české vlajky, které jim starosta rozdává zdarma, jak se dozvíte v novém díle pořadu Prima MĚSTO.

Hrad Špilberk nepřestává překvapovat. Najdete zde gotickou klenbu i moderní vitráže

Ačkoliv brněnský Hrad Špilberk pochází ze 13. století, i dnes umí svým návštěvníkům nabídnout něco nového. Pojďte díky pořadu Prima Česko nahlédnout nejen do nedávno zpřístupněných míst, kam dříve návštěvník nemohl. Poznejte části, které patří k těm původním, i ty, jež přibyly docela nedávno. Hrad je totiž jednou z mála památek, která se pyšní i poměrně moderními úpravami.