CNN Prima News Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Výpis příspěvků ke štítku „Lukáš Jelínek“

Odbory svolaly mimořádnou radu. Pozice předáka Středuly může být v ohrožení, míní politolog

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolává na pondělí mimořádnou radu. Pro CNN Prima NEWS to potvrdil předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Přesný program upřesnit nechtěl. Spekuluje se však o tom, že by mohla být v ohrožení pozice odborového předáka Josefa Středuly. Podle politologa Lukáše Jelínka totiž mohou v odborech probíhat nejrůznější zákulisní boje.

Pýcha: Zemědělci už regulace EU přestávají zvládat. Komisař je neschopný trouba, míní Peksa

Zemědělství je sice nejdotovanějším sektorem, ale je také ze všech nejzregulovanější, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Farmáři již podle něj míru byrokracie a dalších povinností „přestávají zvládat“. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) protest farmářů nechápe, stejně jako Pýcha tvrdí, že část viny nese Janusz Wojciechowski, eurokomisař zodpovědný za zemědělství. Označil ho za „neschopného troubu“. Komentátoři protestům zemědělců rozumí.

ANO přebírá voliče Spolu, tvrdí Havlíček. Politolog varoval koalici před dalšími hrozbami

K ANO podle interních průzkumů opozičního hnutí přešlo od posledních voleb do Sněmovny nejvíce voličů od koalice Spolu, tvrdí první místopředseda hnutí Karel Havlíček. Podle expertů to ale není úplně pravda. Preference zvedá především spíše kvůli neochotě bývalých voličů Spolu jít k volbám a voliče ANO sbírá především mezi dřívějšími nevoliči a podporovateli menších stran, které jsou mimo Sněmovnu. Podle politologa Jana Kubáčka však může hnutí ANO některé voliče vládních stran skutečně získat.

Nejvážnější konflikt vlády? Fialovi došla se STAN trpělivost, Rakušan je problém, říká expert

„STAN se snaží odlišit od ostatních koaličních stran a zdá se, že Fialovi došla trpělivost,“ uvedl politolog Jelínek ve vysílání CNN Prima NEWS. Napětí v pětikoalici rozdmýchal ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), který překvapivě jmenoval zmocněnce pro přijetí eura a premiér Petr Fiala (ODS) to podle odborníka nese nelibě.

Balšínek k Jurečkovi: Trapné výmluvy a zbabělé rozhodnutí. Kdyby byl chlap, už by rezignoval

Mlžení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kolem dění na večírku v době střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy bylo trapné, v Partii plus to řekl šéfredaktor Echa24 Dalibor Balšínek. Nelíbí se mu postoj šéfa lidovců, který nyní připustil, že zváží rezignaci. Kdyby byl Jurečka podle Balšínka chlap, tak by už rezignoval.

Jurečkovo přešlapování je za hranou, večírkem si zničil pověst, říká politolog. Vyměnil by ho

Pokud se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání vlády kvůli střelbě na Filozofické fakultě v Praze vrátil na vánoční večírek resortu, dopustil se dvojité bagatelizace. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl politolog Lukáš Jelínek, který reagoval na zjištění deníku MF DNES. Přístup ministra mu připadá absurdní a nepochopitelný. Premiérovi Petru Fialovi (ODS) i straně KDU-ČSL doporučil, aby se situací zabývali a hledali na post šéfa resortu někoho, kdo dokáže s voliči, partnery i médii lépe komunikovat.

Strašení a populismus, reagoval premiér na Babišův projev. Nudná přetahovaná, míní politolog

Projev Andreje Babiše (ANO) nebyl novoroční, ale předvolební, napsal na sociální síti X premiér Petr Fiala. Zároveň předsedu opozičního hnutí obvinil ze lží, strašení a populistické demagogie. Současná vláda podle premiéra jen uklízí spoušť po Babišově kabinetu. Politolog Lukáš Jelínek na CNN Prima NEWS uvedl, že Babiš ve svém projevu vsadil na totální depresi. Zároveň ale vyzdvihl, že expremiér svá tvrzení dokazoval konkrétními čísly. Aby politici k veřejnosti promlouvali prostřednictvím vánočních či novoročních projevů, je ale podle něj zbytečné.

Kalousek si počká, až TOP 09 prohraje. Pak do toho šlápne a předvede své fígly, míní Jelínek

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek nemá kam spěchat. Svůj případný nový politický projekt může představit až po sněmovních volbách v roce 2025, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek. Dá se podle něj očekávat, že TOP 09, respektive koalice Spolu, zažije sérii prohraných voleb. Politolog Jan Kubáček zase upozornil, že vládní strany nechávají témata „ležet na ulici“ a vytvářejí tak prostor mimo jiné pro SPD.

Valeš: Fiala byl rytíř ODS, nyní je jejím hrobařem. Ve srovnání s příštím rokem máme idylku

Petr Fiala (ODS) byl v minulosti rytíř ODS, nyní se stane jejím hrobařem. V pořadu Partie Plus na CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Valeš. S kolegou politologem Lukášem Jelínkem probírali možnost koalice mezi ODS a hnutím ANO v dalším volebním období. Jelínek je přesvědčený, že by pro nejsilnější opoziční stranu bylo jednodušší spolupracovat s občanskými demokraty než s SPD.

Fiala vytahuje za Válka horké kaštany z ohně, míní Jelínek. Podle něj není dohoda definitivní

Premiér Petr Fiala (ODS) vytahuje horké kaštany z ohně za ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), uvedl k dohodě mezi lékaři a premiérem politolog Lukáš Jelínek. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS výsledek jednání označil za politickou porážku šéfa zdravotnického resortu a „jeho mírnou dehonestaci ze strany předsedy vlády“. Odborník rovněž připomněl, že konsensus mezi Fialou a lékaři se má doladit až během příštího týdne. „Ještě stále však může na něčem ztroskotat,“ varoval Jelínek. Hovořilo se i o možných dopadech na TOP 09.