Lvi nebo žirafy hned za oknem auta. Ve Dvoře Králové zažijete dobrodružství jako v Africe

CNN_Domácí: PC SAFARI

Jako v Africe si můžete připadat při návštěvě Safari parku ve Dvoře Králové. Jedinečný projekt navštěvují každý den stovky až tisíce lidí. Všichni si mohou užít dech beroucí pohled na exotická zvířata, která tam žijí téměř stejně jako ve volné přírodě ve svém původním prostředí. Je ale nutné dodržovat stanovená pravidla. Bez nich by se dobrodružný výlet mohl stát i bojem o život.

Pokud se Safari park ve Dvoře Králové rozhodnete projet vlastním autem, velkým pomocníkem vám může být mobilní aplikace, která vás celým Safari parkem provede.

„Dominantou toho zadního výběhu jsou dva žirafí samci, kteří už ve svém věku jsou dost vrostlí. Jsou určitě impozantní. Zmínil bych určitě bělobradé pakoně, ti mají mláďata, to jsou jedny z nejvzácnějších zvířat u nás v zoo, protože celkově jich je v Evropě kolem sedmnácti,“ vyjmenovává zajímavá zvířata zoolog Jiří Hrubý.

V safari dále volně žijí antilopy, zebry, pštrosi nebo třeba i buvoli. V roce 2015 se dokonce otevřelo i lví safari. Projet se tu autem mezi králi zvířat je celoživotní zážitek.

„Mně ten koncept připadá velmi moderní, životaschopný a jsme rádi, že dvorská zahrada byla první ve východní Evropě, kde se to podařilo zrealizovat,“ říká ředitel Zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas v pořadu Prima Česko.

I přesto, že zvířata tady žijí svůj život téměř jako ve volné přírodě, stará se o ně zkušený tým lidí a zoologů. Jak zmiňuje Jiří Hrubý, není to nic lehkého: „Každý ten zákrok veterinární, pokud je potřeba, nebo jakýkoliv zákrok, tak je složitý, protože vlastně ten odchyt nebo ta imobilizace se v podstatě blíží tomu, co se dělá ve volné přírodě.“

Problém občas představují neposlušní návštěvníci, kteří nectí pravidla a při projížďce Safari vystupují z aut, což může být velmi nebezpečné. „Když se to stane někde mezi antilopami, tak i to muže být nebezpečné, když se to stane někde u lvů, tak je to doopravdy život ohrožující,“ varuje Rabas.

Když ale budete poslouchat pokyny a dodržovat nařízení, rozhodně vám nic nehrozí. Přesto třeba u lvů na bezpečnost návštěvníků u zvířat neustále dohlíží ošetřovatelé. Dvorské safari Josefa Vágnera je pro návštěvníky otevřeno už od roku 1989 a v roce 2016 bylo uznáno národní památkou.

A kdo by to do dvorské zoo nestihl přes den, rozhodně nemusí být zklamaný. Přijet sem můžete i na noční safari.

Tagy:
Afrika lev Evropa žirafa zoo safari Přemysl Rabas Dvůr Králové nad Labem ZOO Dvůr Králové Prima Česko Josef Vágner