reklama

Místo na zeď mohou děti malovat maxi křídami na doma vyrobenou tabuli

Děti kreslení křídou na chodník milují. Co ale dělat, když na to není počasí, nebo si chtějí hrát doma či na zahradě? Sežeňte si staré dřevěné dveře, tabulovou barvu a vyrobte dětem vlastní přenosnou tabuli. A aby jim nechyběly křídy, tak ty se dají snadno vyrobit také. Bude to skvělá zábava i v případě, že vám doma zůstane malý marod.

reklama

Pokud vaše děti také rády kreslí na tabuli nebo si dokonce hrají na školu, nesmí jim chybět ve výbavě vlastní školní tabule. Ze starých dveří nebo jiné větší dřevěné desky snadno vyrobíte přenosnou tabuli. Podle potřeby ji můžete používat v bytě, domě, na chatě, balkoně, terase či zahradě. Výroba i manipulace je velmi snadná.

Materiál pro výrobu domácí školní tabule:

K tématu

 • staré dveře ze skříně nebo jiná dřevěná deska
 • barva nebo lak na dřevo (není nutné)
 • tabulová barva (seženete v hobby marketech nebo v barvy/laky)
 • elektrická pila a kotoučová bruska
 • papírová maskovací páska
 • dva kusy stejně dlouhých řetězů
 • čtyři kovová očka
 • svinovací metr, obyčejná tužka
 • plochý štětec
 • ruční kleště, šroubovák a vruty, větší kovové panty
 • dřevěné hranoly nebo prkna
 • kovové nebo plastové krabičky
 • křídy, hadřík nebo houbičku

Jak vyrobit školní tabuli ze starých dveří od skříně:

Podle velikosti dveří si vyrobte z dřevěných desek nebo hranolů vzpěru. Ta bude sloužit jako podpěra tabule, ale aby se dala tabule snadno přenášet, případně byla pohodlně skladná, ukotvěte vzpěru na panty, ne napevno. Tabule pak bude fungovat podobně jako štafle. Výšku vzpěry měřte od pantu směrem dolů a pak do stran.

Nařežte si desky na potřebnou délku. Vše zabruste, očistěte a natřete barvou nebo lakem. Natírání není nutné, ale materiál bude trvalejší a můžete zvolit barvu ladící se zařízením dětského pokoje.

Rozměry si průběžně kontrolujte. Výsledná podpěra by měla mít ideálně desku po stranách jako nohy a několika deskami vodorovně by měly být nohy spojené, minimálně jednou do tvaru H, ale více desek podpěru zpěvní. Obruste, očistěte a natřete i samotné dveře. Můžete použít bezbarvý lak, mořidlo nebo jakoukoliv barvu na dřevo, ideálně vhodnou i pro venkovní použití, pokud byste tabuli dlouhodobě využívali právě venku. Tabulovou část tady natírat nemusíte.

Umístěte panty na horní část podpěry a přidělejte podpěru na zadní stranu dveří. Dávejte pozor na správné umístění, abyste měli pak k dispozici právě přední zdobenou část dveří.

Na vhodné místo, asi v půlce podpěry a dveří (vždy naproti sobě), umístěte kovové háčky, na které pak nainstalujete stejně dlouho řetízky pro ukotvení roztažené vzpěry. To zabezpečí, aby se tabule nesložila.

Pro ukládání kříd a houbičky na mytí tabule přidělejte ještě vhodné krabičky. Skvěle se budou hodit staré plechové krabice s víčkem, ale můžete použít i jiné vhodné nádoby.

Před nanesením tabulové barvy si okraje oblepte ochrannou papírovou páskou. natřete vnitřní stranu přední části dveří a po zaschnutí pásku sundejte.

Natřete černou tabulovou barvu a nechte důkladně vyschnout. Měla by stačit jedna vrstva, ale můžete použít i dvě, aby byl povrch trvanlivější a odolnější proti oděru. Při práci postupujte podle návodu od výrobce.

Jak vyrobit domácí maxi křídu

Smíchejte sádru podle návodu od výrobce a přidejte jako barevný pigment výtvarné temperové barvy. Kartonovou ruličku od toaletního papíru na spodní straně zalepte papírovou páskou a vystelte pečicím papírem.

Sádrovou směs nalijte do připraveného obalu a nechte do druhého dne důkladně vyschnout a ztvrdnout. Pak už stačí jen z hotových kříd odstranit karton a pečicí.

Tagy:
výroba DIY tabule křídy

Hlavní zprávy

ON-LINE: Hrad svolal další brífink. Promluví konečně o Zemanově zdravotním stavu?
Miloš Zeman

ON-LINE: Hrad svolal další brífink. Promluví konečně o Zemanově zdravotním stavu?

 • Aktualizováno
 • Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už téměř dva týdny. Jeho kancelář svolala na čtvrteční 15. hodinu tiskový brífink. Při předchozích vyjádřeních kancléř Vratislav Mynář ani Zemanova manželka Ivana zdravotní stav prezidenta nekomentovali. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) tvrdí, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci.

  Česko zachvátila panika jménem AdBlue. Proč kapalina zdražuje a k čemu je potřeba?
  Doprava

  Česko zachvátila panika jménem AdBlue. Proč kapalina zdražuje a k čemu je potřeba?

  Náklady na silniční dopravu stoupají v posledních týdnech a měsících o desítky procent, a to téměř ve všech aspektech. Zdražují paliva, samotná vozidla, energie, náklady na lidské zdroje a vyšší jsou i úroky. Nyní ale může dojít k nejhoršímu: Nedostatek kapaliny AdBlue může zastavit provoz všech nákladních vozidel i autobusů. A na silnice nevyjedou ani řidiči osobních vozů vyrobených podle normy Euro 6.

  Extrémní vítr dosáhne v Česku síly orkánu. Bouře Ignatz už řádila ve Francii i Německu
  Počasí

  Extrémní vítr dosáhne v Česku síly orkánu. Bouře Ignatz už řádila ve Francii i Německu

  Po několika slunečných dnech přijdou ve čtvrtek přeháňky nebo rovnou déšť. V platnosti je zejména výstraha před silným větrem, který bude dosahovat rychlosti až 125 km/h a meteorologové hlásí vysoký stupeň nebezpečí. Odborníci doporučují lidem, aby si zajistili okna i volně uložené věci v okolí domů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

  Z pěti grilovaných kuřat jsou po inflaci dvě. Nastupuje vláda sebevrahů, varuje ekonom

  Za 10 eur jste v roce 1967 koupili v Rakousku pět grilovaných kuřat, dneska necelá dvě, upozornil na rostoucí inflaci názorně ekonom Jiří Schwarz v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS. Podle něj může být nastupující vláda Petra Fialy vládou sebevrahů, protože bude tlačena ke snížení výdajů, k rozpočtové odpovědnosti a bude mít malý manévrovací prostor k tomu, aby v jejím funkčním období bobtnaly výdaje. Bude zkrátka nepopulární.

  Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

  Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

  Nadějný ragbista zemřel při nehodě. Jeho kamarádi pak dojali zdrcenou vdovu s dětmi

  Zejména ragbyová komunita na Novém Zélandu se na začátku týdne ponořila do smutku. V pouhých 25 letech zemřel při autonehodě reprezentant All Blacks Sean Wainui. Nejtěžší chvíle nyní prožívají manželka a dvě děti, které po sobě mladý hráč zanechal. Právě jim se snaží pomáhat nejen klub, za který Wainui hrával, ale také přátelé i fanoušci. Na počest známého ragbisty předvedli emocionální a slavný maorský tanec haka.

  Kontroly covid pasů fungují. Francie během léta zvýšila proočkovanost o 20 procent

  Zavedení přísných kontrol covid pasů – jak očkování, tak testů – se zatím ukazuje jako nejúčinnější cesta k proočkování co největší části populace. Jako příklad lze uvést Francii, která neočkovaným velmi znepříjemnila život od poloviny července a přes masové protesty donutila od té doby přibližně 20 procent všech Francouzů k vakcinaci. Aktuálně tak má Francie naočkovaných 75 % obyvatel a řadí se k zemím, které mohou rozvolňovat. Vydá se Česko stejnou cestou?

  Pyrotechnika s tvrdými tresty. Nesmysl, i hráči mají rádi světlice, říká exšéf kotle Slavie

  Senát v příštím týdnu téměř jistě schválí tvrdší tresty za použití pyrotechniky na fotbalových stadionech. Brzy tedy na hříšníky budou čekat pokuty až ve výši 100 000 korun. Změně nerozumí Lukáš „Strašák“ Vala, který roky vedl kotel fotbalové Slavie Praha. Už si udržuje odstup a má nadhled, proto pro CNN Prima NEWS říká, že v případě ohlušujících dělbuchů to chápe. Ale vadí mu přísný pohled na vizuální pyrotechniku, například světlice, které podle jeho slov i hráči oceňují.

  Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal

  Pokud by byl prezident Miloš Zeman zbaven svých pravomocí a ty by se rozdělily mezi premiéra a předsedu či předsedkyni Sněmovny, Andrej Babiš by mohl rozhodnout o zastavení svého vlastního trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. V minulosti se o to pokusil třeba slovenský premiér Vladimír Mečiar, a přestože to soud nakonec zrušil, získal tím odklad vyšetřování o více než deset let.

  PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

  Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

  Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

  Vyznamenání od Zemana by měli dostat Prymula, Trávníček i Gott. Kdo ocenění odmítl?

  Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, slavnostní ceremonie se tak zřejmě epidemiolog Roman Prymula nebo herec Pavel Trávníček nedočkají. Vše bude záviset na zdravotním stavu Miloše Zemana. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

  Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

  Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

  Nacher: Máme 72 poslanců, dostat stejně lidí ve vedení Sněmovny jako Piráti je absurdní

  Přestože má hnutí ANO 72 poslanců, nabízí mu ve vedení Sněmovny stejný počet lidí jako Pirátům se čtyřmi poslanci. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to kritizoval poslanec Patrik Nacher z hnutí ANO. Reagoval tak na nápad, že by ANO mohlo podstoupit SPD jednu ze dvou pozic místopředsedy. Během diskuse s dalšími politiky se také řešilo postavení SPD ve Sněmovně.

  reklama