reklama

Manželé napadli slovně i fyzicky skupinu dětí. Vinu odmítají, soud přiznal dětem bolestné

Olomoucký krajský soud řešil v úterý případ napadení skupiny romských dětí v Lipníku nad Bečvou. Toho se měl dopustit manželský pár z Přerova, který ale odmítá, že by děti surově bil, jak tvrdí obžaloba. Soud dětem nepřiznal odškodné za duševní útrapy, pouze bolestné. Rozsudek je pravomocný.

reklama

Incident se měl odehrát už v dubnu 2019 v zámecké zahradě v Lipníku nad Bečvou. Manželský pár měl podle obžaloby agresivně zaútočit slovně i fyzicky na sedm romských dětí, které předtím údajně urážely jejich dceru. Tři děti pak skončily na ošetření v nemocnici. Manželé svoji vinu od začátku odmítají. S médii ale komunikovat nechtějí. „Určitě ne, děkujeme. Nebudeme se vyjadřovat. Myslím, že jsem to řekl jasně,“ uvedl obhájce manželů.

Manželé zcela odmítají rasový podtext konfliktu. Podle nich padla jediná facka, po které se skupinka rozprchla. A zatímco páru se nelíbí výše původního trestu, zmocněnci dětí naopak usilovali v odvolání o zvýšení odškodnění. „Máme za to, že ty útrapy, které děti během napadení utrpěly, by měly být řádně ohodnocené,“ řekla zmocněnkyně napadených dětí Petra Vytejíčková.

Soud nakonec původní rozsudek mírně upravil a dětem nepřiznal třítisícové odškodné za duševní útrapy. „Bylo by možné přiznat bolestné poškozeným, což učinil už okresní soud. Nicméně jsme jim nepřiznali nárok na odškodnění dalších duševních a jiných útrap, neboť podle našeho názoru nebyl tento nárok dostatečně prokázán,“ řekl soudce Michal Jelínek.

Zmocněnkyně napadených dětí Klára Kalibová není s verdiktem spokojená. „Je to skandální rozhodnutí. Některé objektivní zjišťování, jestli paní učitelka sledovala, jestli měly děti duševní útrapy, či ne, jde podle mě nad rámec. Je to jednoznačně motivováno nevolí soudu přiznat náhradu za nemajetkovou újmu,“ uvedla Kalibová.

Zatím není jasné, jestli zmocněnci proti dnešnímu rozhodnutí soudu podají mimořádné odvolání. Rozsudek už je ale pravomocný.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem
Slovensko

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem

Přinese velmi drsná očkovací kampaň v Česku kýžený průlom? To se teprve uvidí, ale na Slovensku by podle všeho nezabrala. Říká to tamní expert Jakub Kuvik, který se podílel na tvorbě té slovenské. Podle něj jsou vizuály s drastickými záběry pacientů z nemocnic neúčinné. Sám pak říká, že pro slovenskou kampaň bylo v plánu zapojit i filmové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Chuck Norris.

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama