Přerov

Nejnovější příspěvky k tématu

Toxický benzen, který unikl při výbuchu v Hustopečích, zamořil celé jezero, stěžují si rybáři
Olomoucký kraj

Toxický benzen, který unikl při výbuchu v Hustopečích, zamořil celé jezero, stěžují si rybáři

  • Aktualizováno
  • Toxický benzen už podle rybářů zamořil celé jezero v sousedství únorové havárie cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Je proto třeba zrychlit stavbu ochranných bariér, které dalšímu šíření této toxické chemikálie zabrání. Hromadný úhyn ryb v souvislosti s ekologickou havárií zatím nebyl zaznamenán. Na webu o tom informoval předseda hustopečské rybářské organizace Stanislav Pernický. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) v pátek v okolí Hustopečí vyhlásil stav nebezpečí, díky kterému práce na likvidaci následků budou moci postupovat rychleji.

    Hejtman Okleštěk vyhlásil stav nebezpečí. Sanaci ekologické havárie v Hustopečích uhradí stát

    Aktualizováno

    V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii. Stav nebezpečí umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Vyhlášení stavu nebezpečí v pátek jednomyslně podpořila bezpečnostní rada kraje. Při platném stavu nebezpečí získá vedení kraje zvláštní pravomoci, může například bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy v případě, že je třeba zmírnit nebo odvrátit ohrožení.

    Toxický benzen se po havárii vlaku v Hustopečích šíří k Bečvě. Zjistili to experti z ČIŽP

    Aktualizováno

    Kontaminace toxickým benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku se dál šíří. Prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti, uvedla dnes Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na webu. Podle inspekce jde o velmi rychlý nárůst koncentrace způsobený pravděpodobně průsaky z blízké nádrže, ve které se koncentrace benzenu navyšují. Zjištěné znečištění podzemních vod benzenem poukazuje na šíření směrem k řece Bečvě, která je od místa vzdálena několik desítek metrů.

    Nehoda u Hustopečí je světového formátu, připustil Hladík. Hrozí stav nebezpečí

    Aktualizováno

    V případě nehody cisteren u Hustopečí nad Bečvou jde o největší únik benzenu na světě, zdůraznil na tiskové konferenci k havárii ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Situaci označil za velmi vážnou. Krizový štáb ministerstva doporučil kraji vyhlásit stav nebezpečí, hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) však tuto možnost odmítl s tím, že z pohledu legislativy a kompetencí jde nehoda v tomto případě za státem. Hladík jeho postoj nechápe a hodlá proto s hejtmanem ještě jednat. Pokud ke shodě nedospějí ve čtvrtek, stát zřejmě připraví jiný model, řekl Hladík.

    Zlom ve vyšetřování vraždy a požáru v Přerově: Policie viní mladého bezdomovce

    Aktualizováno

    V Přerově byl zavražděn jednapadesátiletý muž, jeho tělo bylo nalezeno po uhašení požáru v bývalém nádražním domku. Z vraždy, která se stala v sobotu 8. března, byl obviněn jednatřicetiletý muž, oba byli bezdomovci. Podezřelého dopadli o den později přímo na místě činu, řekl ve středu novinářům náměstek ředitele krajské policie Radovan Vojta. Muž byl obviněn z vraždy, k činu se přiznal. Za vraždu s rozmyslem mu hrozí až 20 let vězení. Soud jej poslal v úterý do vazby. Podle policistů jde o první letošní vraždu v Olomouckém kraji.

    Započala velká operace u Hustopečí. Trosky vlaku po obřím požáru likviduje speciální stroj

    Hasiči v úterý začali likvidovat zničené vagóny a kolejnice po nehodě vlaku u Hustopečí nad Bečvou. Informoval o tom mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka. Likvidaci provádí speciální stroj. Úsek mezi Hranicemi na Moravě a Valašským Meziříčím je obousměrně uzavřen. Podle Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje by uzavírka měla trvat do konce března.

    Hasiči v Hustopečích čistí cisterny se zbytkem benzenu. Sanace místa může trvat až dva roky

    Aktualizováno

    Hasiči v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se před týdnem stala havárie cisteren s toxickým benzenem, chtějí v sobotu parním generátorem nahrubo očistit co nejvíce cisteren se zbytky benzenu. Informovala o tom mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová. Připravuje se i odklízení vraků vagonů z kolejí. Oblast kolem nehody je silně znečištěná, sanace podle odhadů potrvá minimálně dva roky.

    Posun ve vyšetřování požáru vlaku v Hustopečích: Jel dvakrát rychleji, než je povoleno

    Nákladní vlak s benzenem vjel před pátečním vykolejením v Hustopečích nad Bečvou do stanice více než dvojnásobnou rychlostí, než je povoleno. Mohl jet rychlostí nejvýše 40 kilometrů za hodinu, skutečná rychlost vlaku byla téměř 95 kilometrů. Ve čtvrtek o tom informoval generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Dodal, že inspekce zjišťuje příčiny a okolnosti vzniku nehody, nezabývá se odpovědností za případný trestný čin. V žádném případě nelze na základě tohoto zjištění konstatovat vinu strojvedoucího, zdůraznil.

    Vlaková nehoda a požár benzenu v Hustopečích: Na vině může být technika i lidé, říká inspekce

    Drážní inspekce (DI) se při vyšetřování páteční havárie cisteren převážejících toxický benzen bude zabývat možnou technickou závadou na trati a na vlaku, ale i možností selhání člověka. V pondělí to řekl mluvčí DI Martin Drápal. Nehodu z Hustopečí nad Bečvou policie podle mluvčí Miluše Zajícové stále prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, právní kvalifikace zůstává stejná. Souprava převážela v 17 vagónech přes tisíc tun jedovatého benzenu, 15 vagónů po vykolejení zachvátil požár. Celková škoda včetně ekologických škod je odhadována na 225 milionů korun.

    Na Přerovsku hořely cisterny a unikal benzol. Škoda je 125 milionů, může jít o obecné ohrožení

    Aktualizováno

    V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku vykolejil v pátek krátce před polednem nákladní vlak, z poškozené železniční cisterny začal unikat benzol, hořlavá a toxická kapalina. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu, na síti X uvedli, že kvůli úniku benzolu hořelo pět vagonů. Mluvčí krajských hasičů Radek Buryánek v sobotu ráno uvedl, že oheň se již nešíří, nadále se pokračuje v jeho likvidaci. Policie prověřuje nehodu pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO) nebyl při pátečním incidentu nikdo zraněn. Hasiči odhadli škodu na 125 milionů korun.

    Návrat Krejčíře do Česka? Pro některé politiky by to příjemné nebylo, říká bývalý kriminalista

    Radovan Krejčíř se chce vrátit do České republiky. Podle jeho slov tomu nahrává i politická situace v Jihoafrické republice, kam uprchl před českými zákony, a kde byl v roce 2015 odsouzen k 35 letům vězení. Trest si odpykává mimo jiné za přípravu vraždy, únos a obchodování s drogami. V Česku, kde byl v nepřítomnosti odsouzen k patnácti letům vězení, by se mohl dožadovat obnovení procesu.