Matěj Ruppert: Miro Žbirka byl ještě před dvěma měsíci plný mladistvého elánu

Zpěvák Matěj Ruppert byl jedním z posledních, který se zesnulým zpěvákem Miroslavem Žbirkou spolupracoval. Ani ve snu by ho v září nenapadlo, že se vidí naposledy. Jak sdělil CNN Prima NEWS, smrt slavného kolegy ho naprosto šokovala.

Matěj Ruppert s kapelou Monkey Business byl v září hostem pořadu Miroslava Žbirky. Společně si i zazpívali. Meky hýřil dobrou náladou a byl ve skvělé kondici. „Pro mě je to strašná rána. Šok. Nemohu tomu stále uvěřit. Byl mladej, 69 let pro mě není žádné stáří, navíc u tak vitálního člověka. Mluvím o tom proto, že jsme ani ne před dvěma měsíci byli hosty jeho pořadu a byl naprosto úžasný. Zpíval s námi písničku Catherine a musím říct, že s tak mladistvým elánem, s tak plným krásným hlasem v originální tónině, žádný náznak jakéhokoliv stáří nebo něčeho takového. Zpíval jako dvacetiletý kluk, byl plný energie. Proto je pro mě těžké uvěřit a přijmout ten fakt, že už není mezi námi. Je to pro mě nepochopitelné,“ povzdechl si Matěj Ruppert.

U Gotta jsme se mohli „připravit“

Smrt legendy české a slovenské popmusic ho velmi zasáhla. „Třeba u pana Gotta, i když o tom se mi také těžko hovoří, tam jsme dejme tomu trochu pozorovali určité zdravotní komplikace a potíže, které ho provázely poslední rok. Na jeho odchod jsme se v uvozovkách mohli trochu připravit, přece jen měl už určitý věk. I když na to se asi úplně připravit nikdy nedá. Ale v tomto případě je to naprosto šokující. Přišlo to jako blesk z čistého nebe,“ dodal Ruppert.

Pro Žbirku má jen slova obdivu a uznání. „Kromě toho, že to byl fantastický zpěvák, muzikant a skladatel, tak to byl také nesmírně milý, vlídný člověk s úplně úžasným smyslem pro humor. Bude mi strašně chybět. Nikdy nezapomenu na to, že jsem měl to štěstí, že jsem se s ním párkrát osobně viděl a měl tu čest být alespoň chvíli v jeho blízkosti. Dalo se s ním hodiny povídat o jakýchkoliv tématech. Měl v sobě ještě jednu úžasnou věc – aniž by se jakkoliv hudebně i lidsky podbízel, tak ho měli všichni rádi. Měl v sobě zvláštní klid a vlídnost. Nikdy jsem neslyšel, že by někoho pomlouval, když už, tak vtipem, důvtipem, nikdy to nebylo zlý. Považoval jsem ho za jednoho z nejslušnějších a nejlepších lidí v branži, v kultuře, se kterým jsem měl čest se potkat. O důvod víc, proč tak truchlím,“ uzavřel zpěvák.

V roce 2020 natočil oceňovaný režisér Šimon Šafránek celovečerní dokument Meky, který pojednává o životě slovenské legendy Mekyho Žbirky. Na film se můžete podívat zde.

Tagy: