reklama

Meda Mládková slaví 101. narozeniny. Na přípitek může přijít kdokoliv

Sběratelka umění Meda Mládková slaví v úterý 101. narozeniny. Na její počest uspořádalo Museum Kampa, které Mládková spoluzaložila, oslavu, doprovodný program, přípitek i živé divadelní vystoupení přímo na nádvoří Musea. Podle Jiřího Pospíšila, předsedy správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, se sběratelka zapsala do povědomí všech příznivců umění zejména svou urputností.

reklama

„Vše, co během svého dlouhého života zatím udělala, dělala pro českou kulturu. Pro kulturu, kterou komunisté zakazovali. Svou urputností lezla někomu na nervy, někoho naopak fascinovala,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Pospíšil. Ten Mládkové také připisuje zásluhy za to, že Museum Kampa v Praze vůbec existuje: „Nebýt Medy, mohl na místě Musea stát třeba italský hotel.“

K tématu

Nejcennější je Kupkova sbírka

Oslavy probíhají během celého úterý přímo v Museu. „Celé dopoledne budou probíhat komentované prohlídky, které jsou ale na objednání. Dojde také na workshopy pro děti. V 17 hodin je v plánu přípitek ve Werichově vile, kam bude volný vstup pro kohokoliv. Dorazí i divadelní herci, kteří následně zahrají na nádvoří Musea Kampa představení Meda o životě sběratelky.

Nejvýznamnějším dílem v celém Museu je podle Pospíšila sbírka Františka Kupky. „To je příběh na román, jak Meda Mládková Kupku objevila. Na konci je ale sbírka, kterou Mládková věnovala hlavnímu městu Praha. Kupka v roce 1911 vystavil v Paříži dva abstraktní obrazy – jeden dnes patří Národní galerii a druhý Museu Kampa,“ nastínil Pospíšil. Díla nezničil ani požár, který Museum v červenci zasáhl.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Od čtvrtka budou moct Češi pouze na nákup, do práce a domu. Vláda rozhodla o omezení pohybu i o uzavření maloobchodů a služeb. To vše platí od čtvrtečního rána od 6:00 až do 3. listopadu. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Velkoobchod bude bez omezení. Opatření proti koronaviru z posledních týdnů totiž zatím nefungují, a vláda tak musela přistoupit k dalším, řekl na mimořádné tiskové konferenci ve středu premiér Andrej Babiš. Zároveň se omluvil za to, že lidem tím znepříjemnil život.

Koronavirus

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má podle něj zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné.

reklama
Havlíček: Zavřeným firmám stát zaplatí plné mzdy. COVID nájemné bude i pro další obory
Jak mohou vypadat vyznamenání během pandemie? Prymula jde znovu za Zemanem
reklama
reklama
Šéf krizového štábu Hamáček má pozitivní test na koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít
Poslanci chtějí rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na příspěvek 500 Kč
Do Letňan navážejí postele pro polní nemocnici, pronájem místa má stát desítky milionů
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama