reklama

Meda Mládková slaví 101. narozeniny. Na přípitek může přijít kdokoliv

Sběratelka umění Meda Mládková slaví v úterý 101. narozeniny. Na její počest uspořádalo Museum Kampa, které Mládková spoluzaložila, oslavu, doprovodný program, přípitek i živé divadelní vystoupení přímo na nádvoří Musea. Podle Jiřího Pospíšila, předsedy správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, se sběratelka zapsala do povědomí všech příznivců umění zejména svou urputností.

reklama

„Vše, co během svého dlouhého života zatím udělala, dělala pro českou kulturu. Pro kulturu, kterou komunisté zakazovali. Svou urputností lezla někomu na nervy, někoho naopak fascinovala,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Pospíšil. Ten Mládkové také připisuje zásluhy za to, že Museum Kampa v Praze vůbec existuje: „Nebýt Medy, mohl na místě Musea stát třeba italský hotel.“

K tématu

Nejcennější je Kupkova sbírka

Oslavy probíhají během celého úterý přímo v Museu. „Celé dopoledne budou probíhat komentované prohlídky, které jsou ale na objednání. Dojde také na workshopy pro děti. V 17 hodin je v plánu přípitek ve Werichově vile, kam bude volný vstup pro kohokoliv. Dorazí i divadelní herci, kteří následně zahrají na nádvoří Musea Kampa představení Meda o životě sběratelky.

Nejvýznamnějším dílem v celém Museu je podle Pospíšila sbírka Františka Kupky. „To je příběh na román, jak Meda Mládková Kupku objevila. Na konci je ale sbírka, kterou Mládková věnovala hlavnímu městu Praha. Kupka v roce 1911 vystavil v Paříži dva abstraktní obrazy – jeden dnes patří Národní galerii a druhý Museu Kampa,“ nastínil Pospíšil. Díla nezničil ani požár, který Museum v červenci zasáhl.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama