Národní muzeum v pondělí otevřelo výstavu Sluneční králové
Národní muzeum v pondělí otevřelo výstavu Sluneční králové, na které návštěvníci mohou spatřit téměř 300 historických předmětů ze starověkého Egypta starých až 5000 let. Egypt ještě nikdy do zahraničí nezapůjčil takové množství významných artefaktů a výstava i proto patří mezi nejvýznamnější v historii muzea. Mezi nejvýznamnější vystavené předměty patří bazaltová socha krále Raneferefa nebo soubor soch princezny Šeretnebej a písaře Nefera.
Expozice se zaměřuje na období egyptské říše, kdy v lokalitě Abúsír vznikaly velké pyramidové komplexy. Název výstavy odkazuje na panovníky páté dynastie starověkého Egypta, kteří uznávali jako hlavní božstvo slunečního boha Rea a z nichž čtyři si svoje pyramidové hrobky postavili právě v Abúsíru.
V této lokalitě působí čeští egyptologové od přelomu 50. a 60. let a stáli za řadou významných nálezů. Asi 90 artefaktů pro výstavu prochází z Egypta, další jsou zapůjčeny ze světových muzeí nebo jsou součástí československého podílu na tamních nálezech. Mezi nejvýznamnější vystavené předměty se řadí bazaltová socha krále Raneferefa nebo soubor soch princezny Šeretnebej a písaře Nefera.
Některé předměty už Egypt příště nezapůjčí
Egyptský ministr pro památky a cestovní ruch a zároveň egyptolog Khaled El-Enany uvedl, že se jedná o jednu z největších expozic o nejstarším období Egypta, které kdy byly uspořádány. „Řada z artefaktů opouští hranice Egypta úplně poprvé a některé z nich i naposled,“ doplnil. Ředitel českých archeologických výzkumů v Egyptě Miroslav Bárta k tomu dodal, že mimo jiné jde o největší expozici zaměřenou na historii konkrétní lokality.
„Je to bez přehánění jedna z nejvýznamnějších výstav, které Národní muzeum za dobu své existence uspořádalo,“ řekl ředitel muzea Michal Lukeš. Přípravy podle něj zkomplikovala pandemie koronaviru a fakt, že se ji i přesto podařilo zorganizovat, označil za zázrak. Ředitelův náměstek Michal Stehlík dodal, že přepravu předmětů, která normálně trvá půl roku či rok, stihli organizátoři výstavy za několik týdnů.
Celková pojistná hodnota artefaktů je podle muzea miliarda korun a jejich hmotnost činí přes deset tun. Součástí výstavy, která potrvá do 7. února, bude doprovodný program, například přednášky egyptologů, filmy, akce pro děti, nebo egyptologická noc v muzeu.