CNN Prima News město

město

Výpis příspěvků ke štítku „město“

Památky, restaurace či život místních: Nový pořad Prima město vás provede po českých obcích

Česká republika je krásná země posetá okouzlujícími městy, často plnými patriotů. O spoustě z nich toho možná moc nevíte, a to je škoda, protože mají co ukázat. Přesně proto je tu nový projekt Prima město. Moderátorka Markéta Fialová se bude spolu s regionálními reportéry CNN Prima NEWS každý pátek vydávat do různých koutů Česka, aby ukazovali to nejzajímavější z nich a také se ptali místních obyvatel, jak se jim žije. Premiéra proběhne už v pátek 22. září v 17:30 hned po ZPRÁVÁCH Z REGIONŮ na CNN Prima NEWS.

Záběry totální zkázy. Z osvobozené Andrijivky nezbylo nic, okolí Bachmutu je spálené na kost

Ruská invaze již vymazala z povrchu zemského mnoho ukrajinských měst či vesnic. Nejvíce utrpěly regiony u frontové linie. Boje ukrajinské a ruské armády za poslední týdny výrazně odnesla například nově osvobozená doněcká obec Andrijivka, která leží jen pár kilometrů jižně od Bachmutu. Ukrajinské vedení zveřejnilo letecké snímky, které zkázu zdevastované vesnice dokumentují, i záběry krvavých bojů, jež ukrajinskému dobytí vesnice předcházely.

Naháč v nákupním centru. S mužem pohoršujícím veřejnost v Žilině se vypořádali strážníci

O nezvyklý pohled se postaral dospělý muž v Žilině, který se po městě a nákupním centru Mirage procházel tak, jak ho „pán Bůh stvořil“. Svou nahotou přítomné pohoršoval, na místo tak byli přivoláni strážníci. Před nimi se však dal naháč na útěk, začalo tak nahánění, které skončilo tím, že dotyčný skončil zpacifikovaný na zemi. O incidentu informoval web zilinak.sk.

Nastal zásadní průlom. Ukrajinci si jdou pro Bachmut, okupanti však město srovnali se zemí

Zatímco vojenští analytici mluví o zásadním průlomu u Bachmutu a ukrajinském postupu, objevují se i letecké snímky, které ukazují totální devastaci zmíněného doněckého města. Ještě před vypuknutím ruské invaze v Bachmutu žilo asi 72 tisíc obyvatel a ekonomika města se soustředila na výrobu šumivých vín. Po krvavé bitvě, jíž se přezdívá mlýnek na maso, z Bachmutu nezbylo prakticky nic.

Záběry z Marjinky? Ukrajinská verze Hirošimy. Obránci města popsali, co je drží nad vodou

Letecké snímky Marjinky připomínají japonskou Hirošimu v roce 1945. Ukrajinci vybombardované doněcké město nadále brání před ruskými vojáky. V novém prohlášení prozradili, co je v neúnavném vzdoru proti okupantům pohání. „Původem jsme normální a obyčejní chlapi. Někdo vařil, jiný zase maloval. Jsme motivováni společným cílem – co nejrychlejším vítězstvím,“ sdělil ukrajinský velitel.

Obklíčí Ukrajinci Bachmut? Cenu za získaný metr si neumíte představit, popsali vojáci Zrnovi

Obecně platí, že Ukrajinci pomalu postupují po jižním a severním okraji Bachmutu. Nejoptimističtější scénáře, že by se jim podařilo město obklíčit, bych ale tak nadšeně neviděl. Přímo z Ukrajiny to uvedl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Připomněl, že se jejich postupy měří na desítky, maximálně stovky metrů. „Vojáci, kteří se vrátili z Donbasu kousek od Bachmutu zdůrazňovali, že si nikdo nedokáže představit cenu, kterou je nutné platit za každý metr dobře opevněného území,“ citoval navrátilce z boje, s nimiž aktuálně tráví čas.

Budoucnost lanovky na Ještěd je po nehodě nejistá. Lidé bojují za její výjimečnou podobu

Vraťte lanovce na Ještěd její původní podobu, žádá petice, kterou už v Liberci podepsaly stovky lidí. Lanovka nejezdí od tragické nehody z podzimu 2021, kdy se jedna z kabinek zřítila. Na místě tehdy zahynul průvodčí. Vyšetřování příčin dosud není u konce, už teď se ale tvoří plány na novou lanovku. A právě její možná podoba budí vášně.

Masové popravy i zkáza připomínající Hirošimu. Která města nejvíce odnesla ruskou invazi?

Rusové už více než rok vedou agresivní válku proti Ukrajině. Mimo jiné pokračuje masivní ostřelování měst včetně civilních oblastí. Například doněckou Marjinku okupanti prakticky vymazali z povrchu zemského. V již osvobozených regionech, jako je Buča nebo Izjum, zase ruská armáda prováděla masové popravy tamního obyvatelstva. Která ukrajinská města odnesla ruskou invazi nejvíce?

Rusové se chlubí záběry apokalypsy. Místo ukrajinského města zůstala jen „měsíční krajina“

Ruští tankisté zveřejnili záběry kompletně zdevastované Marjinky na východě Ukrajiny, zároveň se chlubili „apokalypsou“, kterou městu způsobili. „Nejsou moc odlišní od Islámského státu,“ reagoval na mrazivé fotografie a cynický přístup agresora vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Příspěvek okupantů dále označil za obraz „ruského světa“. Z města již koncem předchozího roku zmizel veškerý civilní život, stále jím však prochází fronta a boje pokračují.

Smutné záběry z vybombardované Marjinky. Ukrajinské město připomíná Varšavu z roku 1944

Rok trvající ruská invaze se na ukrajinském území výrazně podepsala. Okupanti některé vesnice i města za uplynulé měsíce doslova vymazali z mapy. Nejvíce trpí regiony, které se nachází přímo na frontové linii východní fronty. Například doněcká Marjinka už kvůli brutální ruské taktice soustavného bombardování prakticky neexistuje. Dron agentury AP pořídil nové záběry ze zmíněného města. Letecký pohled na Marjinku připomíná Varšavu z roku 1944.