reklama

Milí rodičové, neodhazujte odpadky! Aneb dobré příklady táhnou a špatné zabíjí

Cesta mezi stromy lemovaná nedopalky, obaly od cigaret, papírky, sem tam vykukuje v trávě plechovka nebo PET lahev. Pár metrů dál už jsou na hromadě pneumatiky, polystyren, zrezivělé pláty plechu a spousta střepů. V tom všem se mísí kvantum nedopalků. Obrázek z rozvojové země? Ale vůbec ne. Jedná se o malý park na okraji Prahy. Necelých třicet metrů od něj je šest kontejnerů na směsný odpad a tři na odpad recyklovaný.

reklama

Odpadky a černé skládky ale nejsou jen doménou parků a travnatých ploch v blízkosti lidských obydlí. „V lesích mnohdy vnikají hromady často nebezpečného odpadu, který ohrožuje lesní ekosystém, půdu, spodní vody a také zvěř.  Ve své myslivecké praxi jsem se setkal například se zvěří, která měla rozřezané běhy od rozbitého skla, viděl jsem srnce, který uvízl za paroží na odhozené zahradní síti,“ popisuje myslivec Lubomír Hajný. Nabízí se otázka, co udělá takový příklad s dětmi. Když tatínek vyveze smetí do lesa, jen těžko pak bude dítě motivované k tomu, aby odpadky po sobě házelo do koše. To samé platí i v případě odhazovaní cigaret. Není výjimkou, že vedle „špačků“ se povalují i obaly od bonbónů nebo jiných sladkostí. Řečeno lidově, „jaká matka, taká Katka“.

Malý, ale smrtící

Všudypřítomné nedopalky od cigaret jsou velkým problémem. Mezi lidmi se rozšířila informace, že jsou užitečné, protože ptáci, kteří si z nich staví hnízda, mohou díky nim bojovat s parazity. Jenže toxické nedopalky nehubí jen klíšťata a další parazity, ale i ptáky samotné. A to jak kvůli jejich přítomnosti v hnízdech, tak kvůli tomu, že někteří ptáci si je mohou splést s potravou. Nedopalky končí také v řekách a v mořích. Ohroženy jsou proto i ryby a další živočichové, jako například mořské želvy. Vzhledem k tomu, že cigaretové filtry obsahují velké množství toxických látek a ve většině případů i acetonová vlákna, která se rozkládají i desítky let, představují pro životní prostředí značný problém. Přesto je nacházíme pohozené všude kolem sebe.

Množství odpadků v přírodě je hlavní důvod, proč vznikají akce jako Ukliďme svět, ukliďme Česko. Jde o plošný úklid přírody v rozmezí několika týdnů, do kterého se může zapojit každý. Na některých místech se organizují hromadné úklidy, na jiných to zůstává v rukou jednotlivců. Podílí se na něm i školy, firmy, obce nebo vodáci, kteří čistí vodní toky. To hlavní se odehraje tento a příští víkend, pomocníci se mohou hlásit na oficiálních stránkách akce. K dispozici jsou tam také letáky ke stažení nebo osvětové brožurky. V případě úklidu přírody ale nemusíte každoročně čekat na konec března.

Odpadkoví hrdinové

Trash Hero je mezinárodní dobrovolnický projekt, který se zaměřuje na ekologii a působí po celém světě. Dnes už jde spíše o hnutí, ke kterému se připojují lidé ve všech zemích. Dobrovolníky v žlutých tričkách s nápisy „Trash Hero“ tak můžete vidět uklízet pláže na Bali, lesy v Česku nebo okolí národních parků v Americe. Jejich pražská buňka pro vás dala dohromady desatero, které se vám při úklidu přírody může hodit.

1. Když jde člověk na procházku do přírody, ale třeba i jen do parku a ví, že ho tam čeká nepořádek po předchozích návštěvnících, hodí se vzít si sebou dva pytle nebo tašky. Jeden na směsný odpad a druhý na tříděný.

2. Na větší úklid je dobré vzít si rukavice. Dobré jsou textilní pogumované, které leccos vydrží a dají se vyprat a použít opakovaně.

3. Do hustého křoví, svažitého terénu nebo pro ty, kdo se třeba kvůli bolestem zad nemohou tolik ohýbat, se hodí chňapka na odpad, která je takovou prodlouženou rukou odpadkového hrdiny.

4. Pak už stačí jen sbírat vše, co do přírody nepatří - směsný odpad do jednoho pytle, plasty, sklo, kov, případně drobný elektroodpad a baterie do druhého pytle. Papír a tetrapakové obaly bývají natolik znečištěné a znehodnocené, že nemá smysl je třídit a putují rovnou do směsného odpadu.

5. Směsný odpad pak cestuje do černé popelnice, tříděný odpad je potřeba vytřídit do jednotlivých kontejnerů dle druhu odpadu.

6. Když najdete použité injekční stříkačky (tzv. infekční materiál), můžete buď zkontaktovat Městskou policii, která se postará o jejich bezpečnou likvidaci nebo je v Praze odnést do jednoho ze sběrných míst tzv. fix point. Při manipulaci je dobré si počínat opatrně a vždy je potřeba mít rukavice.

7. Výzvou pro trpělivé jsou cigaretové nedopalky, které se v přírodě rozkládají velmi dlouho a komplikovaně. Jejich sbírání může ulehčit klacek s jedním naostřeným koncem nebo bodák – je ale třeba dávat pozor při manipulaci s ním.

8. Co s nalezenými pneumatikami? Sběrné dvory za jejich odběr mohou účtovat malý poplatek, ale existují už sběrná místa, která by je měla vybírat bezplatně. Jejich seznam by měl být zveřejněn na webu Ministerstva životního prostředí.

9. Když člověk vidí, co vše za odpad sebral, sám pak přemýšlí nad svou produkcí odpadu a začne hledat možnosti a způsoby, jak ho produkovat co nejméně. A každý ušetřený igelitový sáček, PET láhev a kelímek na kafe se počítá!

10. Za každý sebraný odpad je dobré se ocenit a být si vědom toho, že každý krok má smysl. Protože i taková jedna kapka v moři, když se přidá k ostatním miliardám kapek, má sílu oceánu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají
Velká Británie

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat
360°

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Z tropické bouře Sam se stal hurikán. Odborníci varují, že bude nadále sílit

Tropická bouře Sam v pátek postupně zesílila na hurikán druhé kategorie na pětistupňové škále. Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC), které předpokládá, že o víkendu živel dále posílí. Sam se v sobotu nad ránem nacházel necelé dva tisíce kilometrů jihovýchodně od Závětrných ostrovů v Karibiku. Provázejí ho větry o rychlosti kolem 155 kilometrů za hodinu.

Mami, nechci umřít. Dvacetiletá učitelka mateřské školy prohrála boj s covidem

Mami, já nechci umřít. Tak zněla poslední slova dvacetileté Cleo Shepherdové, která řekla své matce krátce předtím, než ji lékaři uvedli do umělého spánku. Dívka měla těžký průběh covidu. Nejdříve jí selhaly ledviny, později srdce. Z kómatu se už Shepherdová bohužel neprobudila. Její blízcí založili veřejnou sbírku. Vybrané peníze poslouží na pohřeb mladé ženy.

reklama

Domácí zpravodajství

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama