Komunální odpad – jak na něj a co s ním?

Pro lepší představu bychom mohli pojem komunální odpad nahradit výrazem „zbytkový“. Patří do něj totiž vše, co se nedá vytřídit a dále využít. „V dnešní době mají občané ideální podmínky pro třídění odpadů, které jsou využitelné. Papír, plast a sklo, to je základ třídění. Takto vytříděné druhotné suroviny se následně přeměňují na zpětné suroviny pro výrobu,“ vysvětluje Petr Morávek, obchodní ředitel firem FCC v ČR, lídra na poli služeb odpadového hospodářství.

Perličkou je, že pouze z několika kusů PET lahví je možné vyrobit funkční outdoorovou bundu. Horší je to s obaly, které jsou tvořeny směsí různých druhů materiálu a nejdou ručně oddělit. Jednoznačně patří do komunálního odpadu.

Nadstavbou k třídění odpadů je separace kuchyňských zbytků. Lze je ukládat do kontejnerů určených pro bioodpady, případně zkompostovat ve vlastních kompostérech na zahradě. Do komunálního odpadu však rozhodně nepatří nebezpečné složky, jako jsou zbytky barev, zářivky, oleje, pneumatiky apod. Všechny tyto komodity je nutné odkládat v rámci sběrného dvora.

Co se s komunálním odpadem stane po vysypání do popelářského vozu

V současné době v České republice převažuje jeho skládkování. Skládky jsou moderní, zabezpečené a monitorované. Skládkový plyn, který se uvolňuje rozkladem odpadu, se jímá a využívá k výrobě elektrické energie a tepla.

Jak vysvětluje Petr Pokorný ze společnosti FCC, je potřeba na komunální odpad nahlížet jako na zdroj. Energetika se odklání od fosilních zdrojů energie a komunální odpad je po svém přepracování může nahradit. Nemusí se nutně jednat o zařízení pro energetické využití odpadu (veřejnosti známé jako spalovny), ale i o přepracování komunálního odpadu na alternativní paliva. Ta se uplatní jako zdroj tepla například při výrobě cementu.

Stále však je nutno mít na paměti, že čím více odpadů vytřídíme, tím méně vznikne komunálního odpadu. Základem by mělo být předcházení vzniku odpadů. Nový Zákon o odpadech, který platí od ledna 2021, tyto aktivity jednoznačně zvýhodňuje před skládkováním. Zákon obsahuje „třídicí slevu“, která umožňuje uložit na skládku určité množství odpadu za výhodnějších podmínek. Tato kvóta se každoročně snižuje a vytváří tlak na původce.

„Zákon rovněž definuje cíle, kterých by mělo odpadové hospodářství dosáhnout v následujících letech. Jisté je, že cesta k dosažení těchto cílů vede přes minimalizaci vzniku odpadů a větší míru třídění. Na nás jako na odpadové společnosti je pak úkol vybudovat zařízení, které umožní nakládání se zbytkovým komunálním odpadem v souladu s moderními trendy a zásadou oběhového hospodářství,“ doplňuje Petr Morávek za firmu FCC.

Tagy:
odpad výroba Česko komunální odpad Petr Pokorný

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

08:56

Zelenskyj: Až 100 Ukrajinců každý den umírá uprostřed války

08:38

Dvouměsíční dítě bylo vyfotografováno na pohřbu svého otce

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Největší žoldák všech dob? Mbappé otočil a pobouřil, zklamaná La Liga chystá stížnosti

V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.