CNN Prima News Milion chvilek pro demokracii

Milion chvilek pro demokracii

Výpis příspěvků ke štítku „Milion chvilek pro demokracii“

Blažek je nedůvěryhodný. Do vlády nepatří, vzkázal Milion chvilek. Připomněl i Fialův slib

Kdysi zaplnili Klárov a nakonec i Letnou proti Andreji Babišovi, nyní vystoupí proti Pavlu Blažkovi. Setkání ministra spravedlnosti s prezidentským exporadcem Martinem Nejedlým je pro aktivisty ze spolku Milion chvilek pro demokracii poslední kapkou. Podle nich je na čase, aby politik ODS skončil ve vládě – a v posledních dnech svou nedůvěryhodnost jen dokázal. „Blažek je problematický od začátku. Premiér Petr Fiala slíbil, že změní politickou kulturu, měl by to splnit. Vláda je na tom s preferencemi hodně špatně,“ řekl redakci CNN Prima NEWS vedoucí komunikace Adam Ludvík.

Milion chvilek: Po Zemanovi zůstane pachuť, Babiš bude lhát dál. I Pavla budeme hlídat

Po zvolení Petra Pavla prezidentem přišla úleva. Budeme ho ale hlídat, aby splnil vše, co slíbil, uvedla za spolek Milion chvilek pro demokracii Hana Strašáková. Po Miloši Zemanovi v České republice zůstane pachuť, po poraženém Andreji Babišovi (ANO) zase rozdělená společnost. U šéfa opozičního hnutí se navíc předpokládá, že se pokusí vyhrát sněmovní volby v roce 2025. „V kauze Čapí hnízdo je na pořadu dne také reklamní větev. Bude lhát dál,“ nešetřila Strašáková ostrými slovy v rozhovoru pro CNN Prima NEWS na konto expremiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta.

PŘEHLEDNĚ: Klec, skákání do řeči i emotivní syn. Jak vypadal první týden Babišova soudu?

Na půdě pražského městského soudu se odehrálo první soudní líčení v kauze Čapí hnízdo. Reálných posunů v případu nebylo příliš mnoho, o bizardní momenty ale nebyla nouze. Týden odstartovala přistavená pojízdná cela spolku Milion chvilek, pokračovalo to skákáním do řeči ze strany expremiéra Andreje Babiše (ANO) a skončilo výpovědí jeho syna Babiše ml., který uvedl, že otec „znásilnil jeho základní lidská práva“. Přinášíme vám přehledný souhrn událostí ze soudní síně i mimo ni.

Milion chvilek stahuje klec pro Babiše. Ne vždy se akce povede, uvedl Minář

Po vlně kritiky couvá spolek Milion chvilek pro demokracii od své poslední akce. Takzvanou vězeňskou prezidentskou kancelář pro expremiéra Andreje Babiše, kterou členové spolku umístili před budovu soudu v první den projednávání kauzy Čapí hnízdo, nyní hodlá spolek „zaparkovat do garáže“. S pojízdnou vězeňskou kanceláři přitom spolek původně plánoval projet další česká města. Zastavit se měla i před holdingem Agrofert. Nyní ale hodlá Milion chvilek hledat „citlivější a přesnější způsob“, jak varovat před možností, že by se Babiš stal prezidentským kandidátem.

Nic jsem neukradl, hájil se Babiš u soudu. Blažek se pustil do protestu Milionu chvilek

V Praze u městského soudu začalo v pondělí projednávání případu, ve kterém je mezi obviněnými i expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten se měl dopustit dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo. Farmu se svými spolupracovníky měl dočasně vyčlenit z holdingu Agrofert, aby získala dotaci, na kterou by jinak neměla nárok. Společně s Babišem je obviněna také jeho poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová).

OBRAZEM: Babičko, nezapomeneme. Před rokem se v centru Prahy objevily tisíce křížů

Původně mělo jít jen o symbolické připomenutí první české oběti nemoci COVID-19. Nakonec se z tisíců křížů na pražském Staroměstském náměstí stalo během několika následujících dní pietní místo. Ke kresbám na dlažbě začaly přibývat svíčky, květiny i jména či fotky lidí, kteří podlehli koronaviru. „Kdyby tam ty kříže zůstaly, chodila bych za nimi dodnes,“ řekla redakci 67letá Beata, jejíž manžel v březnu 2021 svůj boj s covidem prohrál.

Stojíme za vámi. Na Václavském náměstí vyjádřily stovky lidí solidaritu s Ukrajinou

Několik stovek lidí se v úterý sešlo v centru Prahy, aby vyjádřilo solidaritu s Ukrajinou a jejími občany. Akci svolal spolek Milion chvilek a další hnutí. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj ohrožuje životy ukrajinských občanů a schovává válku za „mírovou misi“. Podobné akce na podporu Ukrajiny hnutí naplánovalo i v dalších městech, například v Karlových Varech, Českých Budějovicích či v Olomouci.

OBRAZEM: Svíčky, protesty i digitální Havel. Jak proběhly oslavy 17. listopadu?

Oslavy 17. listopadu se nesly v duchu koncertů, shromáždění i protestů po celé České republice. Někde se demonstrovalo proti vládním opatřením, jinde se řešila otázka budoucích prezidentských voleb či problematika politických vězňů. Rušno bylo po celý den na Národní třídě, kde se u pamětní desky až do pozdních večerních hodin scházeli lidé a nechávali zapálené svíčky. Podívejte se ve fotogalerii redakce CNN Prima NEWS, jak probíhaly události v Praze.

PŘEHLEDNĚ: Korzo Národní i koncert pro budoucnost. Jaké akce se konají 17. listopadu?

Den boje za svobodu a demokracii se i letos ponese ve znamení řady akcí. Lidé se tradičně sejdou v Praze na Národní třídě, na koncertě na Václavském náměstí i na různých dalších akcích po celé České republice. Níže je přehled míst, kam mohou lidé na státní svátek 17. listopadu zamířit. CNN Prima NEWS nabídne 17. listopadu celodenní speciální vysílání, sledovat ho můžete na obrazovkách od 9:30 nebo živě v tomto článku.