reklama

Milionář mezi námi. Reality show vrhne Janečka a šest dalších boháčů do života v nouzi

/ fotografií

Sedm českých milionářů ochotných pomáhat kývlo na účast v unikátní reality show Milionář mezi námi (původně britský formát The Secret Milionaire). Vysoce postavené osobnosti české podnikatelské sféry byly během natáčení vyvedeny ze zaběhlého komfortu a zapojeny do života a práce na okraji společnosti, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným.

reklama

Do reality show Milionář mezi námi šli: majitel největšího zábavního parku v Česku Jiří Antoš, investor Karel Janeček, Simona Kijonková přezdívaná První dámou internetového podnikání, zakladatel obuvní firmy Vasky Václav Staněk, spolumajitelka poradenské firmy Hlavatý & Partners Consulting Group Lenka Hlavatá, majitelka textilní firmy Unuo Petra Plemlová a spolumajitel firmy Adler a Liftago Martin Hausenblas. To je tedy sedmička statečných, jejichž pravou identitu nikdo v navštívených organizacích neznal. Dobročinné organizace milionářům zprostředkovaly spojení s pro ně vzdáleným světem v domnění, že jsou objektem vznikajícího dokumentu představujícího jejich činnost. Moment překvapení tak přichází na konci týdne při odhalení identity a předání šeku na peníze, které znamenají snazší přežití a často i záchranu.

Karel Janeček: Bral jsem to jako osobní zodpovědnost

„Byla to výzva,“ uvádí o účinkování v reality show Milionář mezi námi výstřední matematik Karel Janeček. Stejně jako šest dalších milionářů v ní změnil podobu, vyměnil na týden život v luxusu za postel na ubytovně a zlatou kartu za částku 550 korun v kapse. Muž, patřící podle magazínu Forbes ke stovce nejbohatších Čechů, tak musel vystačit přesně s částkou, která odpovídá životnímu minimu. „Nejprve jsem si říkal, že týden je moc dlouhá doba, že to nemůžu dát, ale pak to ve mně začalo hlodat. Uvědomil jsem si, že tím můžu něco sdělit, bral jsem to jako osobní zodpovědnost, i když jsem tušil, že budu muset dělat bůhvíco, a možná ne všechno mě bude bavit,“ uvádí k nevšední zkušenosti Karel Janeček.

Když je dítě extrémně postižené, je to neskutečně těžké

Během natáčení prožil opravdu hodně. Jeho náplní práce se stala pomoc lidem bez domova, tělesně postiženým i sociálně znevýhodněným dětem. Za nejsilnější zážitek považuje návštěvu ghetta, kam se prý nechtělo ani sociálnímu pracovníkovi. „Vešel jsem tam, stál tam šíleně svalnatý týpek bez trička a bylo jasné, že má v sobě bůhvíco, a přesto se s ním dalo jednat. Byl tam strašný smrad a špína. To je na tom asi to nejhorší. Ale pak jsou jinde bezdomovci, kteří dbají na to, aby byli čistí. Uvědomil jsem si, že je mnoho kategorií bezdomovectví. Největší nepohodlí jsem pocítil, když jsem třídil spodní prádlo pro bezdomovce. To bylo i na mě hodně. A za srdce mě nejvíce chytila paní Pavla z organizace Blízký soused, která se stará o děti z problematických, převážně romských rodin. Je nadskutečně obětavá,“ popsal novou zkušenost. Za nejtěžší ale Karel Janeček označuje setkání s těžce postiženými dětmi a jejich rodiči. „Když je dítě extrémně postižené, je to neskutečně těžké. Po počátečních rozpacích jsem se ale dokázal uvolnit a být s nimi úplně na pohodu. Asi to pro mě bylo silnější i proto, že už jsem sám otec. Cítím velký respekt vůči jejich rodičům.“

K tématu

Dřina, utrpení, silné lidské příběhy

Během své týdenní mise si milionáři vyslechnou silné životní příběhy, setkají se s dřinou, utrpením, ale i neskutečným odhodláním žít a užívat si život navzdory nepřízni osudu. „Nic není nahrané. Milionáře jsme nešetřili. Museli si ten týden odpracovat a prožít. Chtěla jsem, aby byli co nejvíce napojeni na ty, kterým pomáhají. Například pan Antoš má následkem vážné autonehody komplikovanou chůzi, běžel tedy celý dobročinný závod s vozíčkářem. I když byl úplně vyšťavený, nepřiznal to,“ říká režisérka projektu Markéta Ekrt Válková.

„Milionář mezi námi je projekt, který si pohrál s emocemi nejen milionářů, ale i nás za kamerou. Prožili jsme silné momenty i těžké chvíle. Ale ty nejemotivnější přicházely vždy v závěru, kdy dochází k odhalení pravé identity a předání šeků. I pro milionáře to byla obrovská satisfakce vůči lidem, které týden pozorují, a nemohou jim o sobě říct pravdu. Často tam došlo k vzájemnému napojení, najednou nehrálo roli, kdo je z jakého prostředí. Dokázali společně fungovat, mít společný humor. Ukázalo se, že všichni jsme ze stejného těsta,“ dodala režisérka.

„Viděla jsem zahraniční verzi, která mě velmi oslovila a chytila za srdce. Chtěla jsem poukázat na potřebnost dobrovolnické práce a také na charakter a vnitřní krásu lidí v rámci neziskového sektoru. Tyto neziskové organizace byly neviditelné a veřejnosti neznámé. Příliš jsem se nerozmýšlela a šla do toho,“ přidává svojí zkušenost další ze zůčastněných milionářů v reality show, úspěšná podnikatelka Simona Kijonková. Šéfka Zásilkovny si vyzkoušela v Děčíně práci spojenou s pomocí seniorům, dětem ze sociálně slabých rodin a týraným ženám.

Bylo to doopravdy!

„Myslel jsem si, že zapojení do pomoci bude naaranžované pro televizi. Ale ono to bylo doopravdy! A jsem za to rád, protože mám z toho týdne mnoho silných zážitků,“  doplňuje Jiří Antoš, majitel truhlářské firmy, která se specializuje na výrobu dětských hřišť z akátového dřeva, s nimiž expandoval i do zahraničí. V rámci projektu Milionář mezi námi se vydal do Ostravy pracovat jako dobrovolník v dobročinných organizacích Mens Sana, kde poznal rodinu muže, který má vinou pracovního úrazu doživotně poškozený mozek, zapojil se do činnosti v problémové čtvrti Bedřiška i v romském Boxing King Klubu, který je plný boxerských talentů. Nikdo z nich neznal jeho bohatství a i on na konci své mise rozdal statisíce korun.

V celkem sedmi dílech pořadu rozdají milionáři bezmála 4 miliony korun a také spoustu věcných darů.

K tématu

Pomoci hrdinům projektu mohou ale všichni. Skupina Prima prostřednictvím komunitního projektu Prima SVĚT spojila síly s charitativní crowdfundingovou platformou Znesnáze21, která poskytuje bezpečné místo pro setkávání těch, kteří potřebují pomoc, s těmi, kteří ji nabízejí. Díky tomu může každý z diváků pomoci jednotlivým dobročinným organizacím napřímo. Dárci mohou přispět pomocí veřejné sbírky na konkrétní příběhy, které jsou jim nejbližší.

Premiérový díl reality show Milionář mezi námi sledujte již 30. listopadu ve 21:30 na Primě.

Tagy: TV pořad Karel Janeček reality show Prima FTV Milionář mezi námi
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Lidé se bojí chodit do restaurací. Pomůže jedině očkování populace, říká majitel

Lidé se bojí chodit do restaurací. Pomůže jedině očkování populace, říká majitel

Ve čtvrtek se díky rozvolnění opatření v boji proti koronaviru otevřely restaurace, fitcentra i malé obchody. Jak vypadal pohledem podnikatelů z těchto odvětví první den, kdy mohli znovu, alespoň do jisté míry, fungovat? Dají se ztráty kvůli uzavření dohnat? A co by jim mohlo pomoci? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli restauratér Zdeněk Babulík, generální ředitelka Aquapalace Čestlice Vladana Horáková a prodavačka Klára Cvachovcová.

Joe Biden

Sto dní noste roušky, požádá Biden Američany. Očkovat proti covidu se nechá veřejně

Sto dní noste roušky, požádá Biden Američany. Očkovat proti covidu se nechá veřejně

Nastupující prezident USA Joe Biden v rozhovoru se stanicí CNN uvedl, že v den své inaugurace 20. ledna požádá Američany, aby po dobu 100 dní nosili roušky a pomohli tak omezit šíření koronaviru. Budoucí šéf Bílého domu zároveň prohlásil, že se rád nechá veřejně očkovat proti covidu, jakmile odborník na infekční choroby a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci řekne, že je to bezpečné.

Čeští vědci vyvinuli nový typ papíru, který dokáže zlikvidovat koronavirus
Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly
Policie spustila palbu na zločince, který zajal 12letého chlapce. Kulky zabily oba
Říkají mu italský Forrest Gump. Po hádce s manželkou ušel 420 kilometrů
Vánoce v Itálii: Omezený pohyb, karanténa pro cizince. Počet zemřelých je rekordní
reklama
reklama
Rozvolňování přehledně: Otevírají se hospody i kadeřnictví. Co dalšího se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda
Nechápu, proč nechcete dát lidem peníze, osočil Babiš opoziční poslankyni
Další články
reklama
reklama