reklama

Milionář mezi námi. Reality show vrhne Janečka a šest dalších boháčů do života v nouzi

/ fotografií

Sedm českých milionářů ochotných pomáhat kývlo na účast v unikátní reality show Milionář mezi námi (původně britský formát The Secret Milionaire). Vysoce postavené osobnosti české podnikatelské sféry byly během natáčení vyvedeny ze zaběhlého komfortu a zapojeny do života a práce na okraji společnosti, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným.

reklama

Do reality show Milionář mezi námi šli: majitel největšího zábavního parku v Česku Jiří Antoš, investor Karel Janeček, Simona Kijonková přezdívaná První dámou internetového podnikání, zakladatel obuvní firmy Vasky Václav Staněk, spolumajitelka poradenské firmy Hlavatý & Partners Consulting Group Lenka Hlavatá, majitelka textilní firmy Unuo Petra Plemlová a spolumajitel firmy Adler a Liftago Martin Hausenblas. To je tedy sedmička statečných, jejichž pravou identitu nikdo v navštívených organizacích neznal. Dobročinné organizace milionářům zprostředkovaly spojení s pro ně vzdáleným světem v domnění, že jsou objektem vznikajícího dokumentu představujícího jejich činnost. Moment překvapení tak přichází na konci týdne při odhalení identity a předání šeku na peníze, které znamenají snazší přežití a často i záchranu.

Karel Janeček spal týden na ubytovně.
Karel Janeček spal týden na ubytovně.
Zdroj: Prima FTV

Karel Janeček: Bral jsem to jako osobní zodpovědnost

„Byla to výzva,“ uvádí o účinkování v reality show Milionář mezi námi výstřední matematik Karel Janeček. Stejně jako šest dalších milionářů v ní změnil podobu, vyměnil na týden život v luxusu za postel na ubytovně a zlatou kartu za částku 550 korun v kapse. Muž, patřící podle magazínu Forbes ke stovce nejbohatších Čechů, tak musel vystačit přesně s částkou, která odpovídá životnímu minimu. „Nejprve jsem si říkal, že týden je moc dlouhá doba, že to nemůžu dát, ale pak to ve mně začalo hlodat. Uvědomil jsem si, že tím můžu něco sdělit, bral jsem to jako osobní zodpovědnost, i když jsem tušil, že budu muset dělat bůhvíco, a možná ne všechno mě bude bavit,“ uvádí k nevšední zkušenosti Karel Janeček.

Petra Plemlová při koupání nejmenších v azylovém domě
Petra Plemlová při koupání nejmenších v azylovém domě
Zdroj: Prima FTV

Když je dítě extrémně postižené, je to neskutečně těžké

Během natáčení prožil opravdu hodně. Jeho náplní práce se stala pomoc lidem bez domova, tělesně postiženým i sociálně znevýhodněným dětem. Za nejsilnější zážitek považuje návštěvu ghetta, kam se prý nechtělo ani sociálnímu pracovníkovi. „Vešel jsem tam, stál tam šíleně svalnatý týpek bez trička a bylo jasné, že má v sobě bůhvíco, a přesto se s ním dalo jednat. Byl tam strašný smrad a špína. To je na tom asi to nejhorší. Ale pak jsou jinde bezdomovci, kteří dbají na to, aby byli čistí. Uvědomil jsem si, že je mnoho kategorií bezdomovectví. Největší nepohodlí jsem pocítil, když jsem třídil spodní prádlo pro bezdomovce. To bylo i na mě hodně. A za srdce mě nejvíce chytila paní Pavla z organizace Blízký soused, která se stará o děti z problematických, převážně romských rodin. Je nadskutečně obětavá,“ popsal novou zkušenost. Za nejtěžší ale Karel Janeček označuje setkání s těžce postiženými dětmi a jejich rodiči. „Když je dítě extrémně postižené, je to neskutečně těžké. Po počátečních rozpacích jsem se ale dokázal uvolnit a být s nimi úplně na pohodu. Asi to pro mě bylo silnější i proto, že už jsem sám otec. Cítím velký respekt vůči jejich rodičům.“

Dřina, utrpení, silné lidské příběhy

Během své týdenní mise si milionáři vyslechnou silné životní příběhy, setkají se s dřinou, utrpením, ale i neskutečným odhodláním žít a užívat si život navzdory nepřízni osudu. „Nic není nahrané. Milionáře jsme nešetřili. Museli si ten týden odpracovat a prožít. Chtěla jsem, aby byli co nejvíce napojeni na ty, kterým pomáhají. Například pan Antoš má následkem vážné autonehody komplikovanou chůzi, běžel tedy celý dobročinný závod s vozíčkářem. I když byl úplně vyšťavený, nepřiznal to,“ říká režisérka projektu Markéta Ekrt Válková.

„Milionář mezi námi je projekt, který si pohrál s emocemi nejen milionářů, ale i nás za kamerou. Prožili jsme silné momenty i těžké chvíle. Ale ty nejemotivnější přicházely vždy v závěru, kdy dochází k odhalení pravé identity a předání šeků. I pro milionáře to byla obrovská satisfakce vůči lidem, které týden pozorují, a nemohou jim o sobě říct pravdu. Často tam došlo k vzájemnému napojení, najednou nehrálo roli, kdo je z jakého prostředí. Dokázali společně fungovat, mít společný humor. Ukázalo se, že všichni jsme ze stejného těsta,“ dodala režisérka.

Václav Staněk s Ligou vozíčkářů v bazénu
Václav Staněk s Ligou vozíčkářů v bazénu
Zdroj: Prima FTV

„Viděla jsem zahraniční verzi, která mě velmi oslovila a chytila za srdce. Chtěla jsem poukázat na potřebnost dobrovolnické práce a také na charakter a vnitřní krásu lidí v rámci neziskového sektoru. Tyto neziskové organizace byly neviditelné a veřejnosti neznámé. Příliš jsem se nerozmýšlela a šla do toho,“ přidává svojí zkušenost další ze zůčastněných milionářů v reality show, úspěšná podnikatelka Simona Kijonková. Šéfka Zásilkovny si vyzkoušela v Děčíně práci spojenou s pomocí seniorům, dětem ze sociálně slabých rodin a týraným ženám.

Bylo to doopravdy!

„Myslel jsem si, že zapojení do pomoci bude naaranžované pro televizi. Ale ono to bylo doopravdy! A jsem za to rád, protože mám z toho týdne mnoho silných zážitků,“  doplňuje Jiří Antoš, majitel truhlářské firmy, která se specializuje na výrobu dětských hřišť z akátového dřeva, s nimiž expandoval i do zahraničí. V rámci projektu Milionář mezi námi se vydal do Ostravy pracovat jako dobrovolník v dobročinných organizacích Mens Sana, kde poznal rodinu muže, který má vinou pracovního úrazu doživotně poškozený mozek, zapojil se do činnosti v problémové čtvrti Bedřiška i v romském Boxing King Klubu, který je plný boxerských talentů. Nikdo z nich neznal jeho bohatství a i on na konci své mise rozdal statisíce korun.

V celkem sedmi dílech pořadu rozdají milionáři bezmála 4 miliony korun a také spoustu věcných darů.

Pomoci hrdinům projektu mohou ale všichni. Skupina Prima prostřednictvím komunitního projektu Prima SVĚT spojila síly s charitativní crowdfundingovou platformou Znesnáze21, která poskytuje bezpečné místo pro setkávání těch, kteří potřebují pomoc, s těmi, kteří ji nabízejí. Díky tomu může každý z diváků pomoci jednotlivým dobročinným organizacím napřímo. Dárci mohou přispět pomocí veřejné sbírky na konkrétní příběhy, které jsou jim nejbližší.

Premiérový díl reality show Milionář mezi námi sledujte již 30. listopadu ve 21:30 na Primě.

Tagy: TV pořad Karel Janeček reality show Prima FTV Milionář mezi námi
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Počasí

ON-LINE: Tornádo na Moravě: Policie potvrdila první oběti na životech

Živě ON-LINE: Tornádo na Moravě: Policie potvrdila první oběti na životech

Tornádo na jihu Moravy zpustošilo několik obcí, zatím je evidováno 150 zraněných, tyto počty jsou však velmi předběžné a pravděpodobně porostou. Automobily větrná smršť odhazovala proti domům, převrátila autobus, na místo přijíždějí všichni záchranáři, kteří jsou k dispozici. Sledujte aktuální dění společně s námi prostřednictvím tohoto článku.

Domácí

Při správném zakleknutí člověku nebezpečí nehrozí. Expert ukázal, jak má vypadat

Při správném zakleknutí člověku nebezpečí nehrozí. Expert ukázal, jak má vypadat

Právě zakleknutí představuje nejspornější část policejního zásahu, který se odehrál v sobotu v Teplicích. Zatčený muž totiž krátce po něm zemřel při převozu do nemocnice. Experti poukazují na to, že pokud je zákrok provedený správně, člověka by neměl ohrozit. Jak má správné zakleknutí vypadat, předvedl reportérovi CNN Prima NEWS muž, který policisty na podobné zásahy připravuje.

Pozor na české trýznitele, varují nizozemská média. Upozorňují také na slabinu Čechů
Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.
Vše o osmifinále s Nizozemci: Jak získat vstupenku a jak se dostat na stadion?
O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další články
reklama
reklama