CNN Prima News Karel Janeček

Karel Janeček

Výpis příspěvků ke štítku „Karel Janeček“

Soud zamítl první část stížností na prezidentské volby. Řeší další stovky podnětů

Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek vyřídil první část stížností na prezidentské volby, podněty zhruba 35 pisatelů zamítl či odmítl. Usnesení průběžně zveřejňuje na úřední desce. Celkem soud v zákonné lhůtě obdržel 400 stížnosti, většinu tvoří „formulářové“ návrhy, podobné obsahem i formou. O všech musí být rozhodnuto nejpozději do 22. února. Před pěti lety soud řešil zhruba 70 podnětů a nevyhověl žádnému.

Majetek dezinformátora Vrabela jde do konkurzu. Z milionových dluhů zaplatil jen 15 tisíc

Krajský soud v Českých Budějovicích zrušil oddlužení pořadatele protivládních demonstrací a dezinformátora Ladislava Vrabela. Prohlásil na jeho majetek i konkurz. Soudce Zdeněk Strnad argumentoval tím, že Vrabel ve svém insolvenčním řízení nedělá maximum pro to, aby uspokojil věřitele. Stejný názor má i insolvenční správce Martin Koubek. Vrabel řekl, že soud považuje za politický proces. Podle insolvenčního správce dluží Vrabel 2,6 milionu korun, za rok a půl oddlužení zatím splatil 14 493 Kč, tedy 0,5 procenta dluhu. Při oddlužení má splatit 30 procent dluhu. Vrabel si teď nemůže dalších pět let podat znovu insolvenční návrh, řekl Koubek.

Pavla přeškrtl a napsal své jméno. Janečkovo gesto připomíná Okamuru, glosoval politolog

Matematik a podnikatel Karel Janeček, kterého ministerstvo vnitra nezaregistrovalo jako prezidentského kandidáta, napsal na volební lístek Petra Pavla své jméno. Vyplývá to z fotografie, kterou zveřejnil na Twitteru. Pokud takový lístek vhodil do urny, byl by platným hlasem pro Pavla. Politolog Lukáš Jelínek ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že mu gesto Janečka připomíná Tomia Okamuru (SPD) z loňských voleb.

Ústavní soud zamítl stížnost Karla Janečka. Prezidentských voleb se definitivně nezúčastní

Matematik a podnikatel Karel Janeček se s konečnou platností nebude účastnit jako kandidát nadcházejících prezidentských voleb. Ústavní soud (ÚS) ve středu odmítl jeho stížnost a související návrhy. Ministerstvo vnitra Janečka nezaregistrovalo kvůli nedostatku uznaných občanských podporovatelů. Nezastal se jej ani Nejvyšší správní soud (NSS). První kolo prezidentských voleb se koná 13. a 14. ledna, případné druhé kolo o 14 dní později, kandidátů je devět.

Systém sběru podpisů v boji o Pražský hrad je neudržitelný. NSS kritizuje resort vnitra

Zatímco Karel Diviš se díky verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS) vrací do boje o Hrad, Karel Janeček se svým odvoláním nepochodil. NSS důkladně šetřil žádosti obou uchazečů, jejichž kandidatury označilo ministerstvo vnitra za neplatné. Soud v obou případech konstatoval zásadní pochybení resortu, a dokonce vyzval zákonodárce, aby začali uvažovat o změně systému. Nelíbí se mu sběr podpisů občanů, které jsou k prezidentské kandidatuře zapotřebí.

Diviš se vrací do boje o Hrad. Rohanová s Janečkem neuspěli, oba se obrátí na Ústavní soud

Nejvyšší správní soud (NSS) svým rozhodnutím pozměnil výčet prezidentských kandidátů. Zatímco Karel Diviš se svým odvoláním uspěl a vrací se do boje o Hrad, Karel Janeček zůstává v poli vyřazených. Jasno už je také ohledně návrhu skupiny senátorů, kteří zpochybnili kandidaturu Denisy Rohanové. Ti u NSS uspěli s tím, že se Rohanová opírala o podpisy bývalých zákonodárců, kteří už nejsou členy Parlamentu. Zájemkyně o Hrad tak naopak z prezidentské volby vypadla. Rohanová i Janeček se obrátí na Ústavní soud.

Sledujte ZÁZNAM: Rozhodnutí soudu zamíchalo prezidentskými volbami

Prezidentských voleb se zúčastní devět kandidátů, jejich jména se ale po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu proměnila. Zařadí se mezi ně také podnikatel Karel Diviš, naopak Denisa Rohanová byla z voleb vyřazena. Miliardář a matematik Karel Janeček se stížností neuspěl. Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, jehož hosty jsou i zájemci o Hrad, kterých se verdikt NSS týká.

PŘEHLEDNĚ: Nejvíc peněz na kampaň zatím vybral Pavel. Přispěl mu i bratr jeho soka

Prezidentské volby budou v Česku za necelých šest týdnů a kandidáti se snaží sehnat peníze na svou kampaň. Nejvíc se zatím daří generálovi Petru Pavlovi, který vybral už přes 35 milionů korun. Přispěl mu dokonce i bratr neúspěšného kandidáta na Hrad Karla Janečka, upozornil deník Blesk. Kdo Pavlovi šlape na paty? Podívejte se na to nejdůležitější z transparentních účtů všech zaregistrovaných kandidátů.

Janečkův podpis byl hraniční případ, uznalo vnitro. Na jeho vyřazení z voleb ale trvá

Ministerstvo vnitra uznalo, že jeho pracovník postupoval příliš formalisticky, když nezapočítal podpis podnikatele Karla Janečka na petičním archu ve prospěch jeho prezidentské kandidatury. Vyplývá to z vyjádření vnitra, které si vyžádal Nejvyšší správní soud (NSS). Soud se zabývá stížností Janečka proti rozhodnutí vnitra, které jej do voleb nepustilo kvůli nedostatku občanských podpisů. Ministerstvo na svém rozhodnutí trvá, jeden sporný záznam prý na výsledku nic nemění.