reklama

Milovaný N’Golo Kanté. Mistr světa na hřišti i v pokoře, letitý řidič Mini Cooperu

Hvězda Chelsea N’Golo Kanté patří mezi vůbec nejpokornější muže světového fotbalu.
Zdroj: Profimedia

Byť jméno N’Golo Kanté nefiguruje mezi střelci, podíl francouzského záložníka na jízdě londýnské Chelsea až do finále Ligy mistrů je takřka nedocenitelný. Jeho akční rádius na trávníku je obrovský, ale důvodů, proč nejen fanoušci Blues drobného středopolaře zbožňují, je více. Lidé si cení jeho povahy, která neobnáší žádné hvězdné manýry. A na rozdíl od svých spoluhráčů se nevozí v autech v hodnotě několika milionů korun a stále zůstává věrný Mini Cooperu.

reklama

Přesně v tomto voze opouštěl ve středu ve večerních hodinách londýnský stadion Stamford Brigde. Jak je tomu poměrně často zvykem, i v odvetném utkání semifinále Ligy mistrů proti Realu Madrid předvedl heroický výkon. N’Golo Kanté rozjel první i druhou gólovou akci Chelsea, na hřišti byl prakticky všude a výrazně se podepsal pod postup týmu trenéra Thomase Tuchela do finále milionářské soutěže. Znovu byl aktuální již několik let starý vtip: 70 procent zeměkoule pokrývá voda, zbytek Kanté.

Když tedy odjížděl po šichtě domů, čekala na něj u výjezdu z areálu minimálně stovka nadšených fanoušků. Ze svého Mini Cooperu lidem oblečeným do modrých barev zamával, zatroubil a zmizel do noci.

Zatímco ostatní fotbalisté jeho kalibru si – přehnaně řečeno – kupují pomalu každý měsíc nová auta, nejlépe supersporty typu Ferrari a Lamborghini v hodnotě několika milionů korun, 30letý Kanté už dlouho zůstává věrný svému drobnému vozu. Před necelými šesti lety, když přestupoval z Caen do Leicesteru City, si Mini Cooper pořídil za zhruba 20 tisíc liber, tedy přibližně 600 tisíc korun. Ani po zisku dvou titulů v Premier League, ceny pro hráče roku, vítězství na mistrovství světa a bouračce neměnil.

Jestli něco vystihuje Kantého, je to skromnost. Přestože podle webu Spotrac bere 144 tisíc liber týdně (4,3 milionu korun), uvěřitelně si zachovává tvář normálního chlapíka, který jen dělá to, co ho baví, a velmi si váží toho, že za to dostává královsky zaplaceno. „Máme obrovské štěstí, že nám fotbal slouží jako živobytí,“ řekl například v roce 2018, kdy podepsal právě platný kontrakt.

Tehdy trval na tom, že uhradí celý svůj podíl na dani a odmítl návrh Chelsea, aby platil prostřednictvím offshore společnosti. Pokud by kývl, ušetřil by nemalé množství financí. Kantého kolega z francouzské reprezentace Blaise Matuidi k tomu řekl: „Tento příběh jsem nezaznamenal, ale nepřekvapuje mě to, protože je to N’Golo. Je dokonalý, nepodvádí. Jen trochu, když hraje karty.“

NGolo Kanté je už několik sezon oporou londýnské Chelsea.
NGolo Kanté je už několik sezon oporou londýnské Chelsea.
Zdroj: Profimedia

Lidskost Kantého neobnášející žádné manýry hvězd dosvědčil i Cedric Kipre, jeho bývalý spoluhráč z Leicesteru. Webu Goal.com řekl, že když měl s bratrem problém najít apartmán, sympatický parťák je nechal měsíc bydlet u sebe. „Neudělal by to každý a bylo to od něj opravdu hezké. Jsem opravdu pyšný, že jsem měl možnost někoho takového poznat. Nikdo není pokornější než N’Golo,“ uvedl Kipre.

Pokora pramení z chudých poměrů, ve kterých pařížský rodák s malijskými kořeny vyrůstal. Rodina na tom byla ještě hůře, když zemřel N’Golův otec. Tehdy Kantému bylo teprve 11 let a sám pomáhal řešit složitou ekonomickou situaci tím, že v ulicích Paříže nějaký čas uklízel odpadky. Takový příběh by prakticky sám o sobě mohl být důvodem, proč je Kanté mezi fanoušky tak oblíben.

Malý velký fotbalista je navzdory velké popularitě poměrně ostýchavý, nesmělý, nepotrpí si na záři reflektorů. Když Francii v roce 2018 za velkého přičinění pomohl získat titul mistrů světa, nechtělo se mu příliš juchat na pódiu. K pozvednutí trofeje před fotografy ho musel doslova dotlačit spoluhráč Steven N’Zonzi.

Kanté držící trofej pro mistry světa. Objímá ho spoluhráč z francouzské reprezentace Paul Pogba.
Kanté držící trofej pro mistry světa. Objímá ho spoluhráč z francouzské reprezentace Paul Pogba.
Zdroj: Profimedia

Zato při samotných zápasech nepotřebuje žádné pošťouchnutí. Jméno Kanté v zápisech o utkání kromě kolonky „sestavy“ nenajdete příliš často. Za šest sezon v Premier League dal pouze čtyři branky. Ale od střílení gólů na hřišti není. Jeho hlavní kanceláří je střed hřiště, kde si poctivě nadělává pořádné „přesčasy“. Nachází se zkrátka všude. Zachraňuje svízelné situace, je velmi úspěšný v maření útoků soupeře, mistr světa v odebírání balonů. Pohybem pak nikterak nešetří při zakládání ofenzivních akcí svého týmu.

Přesně to předváděl také v semifinálovém dvojutkání v Lize mistrů s Realem Madrid a díky tomu si Chelsea po devíti letech zahraje finále. V sobotu 29. května v Istanbulu si to Kanté a spol. rozdají o trofej s Manchesterem City.

O nepostradatelnosti Kantého svědčí slova kouče Tuchela, který Blues převzal letos v lednu. „Musí přijmout fakt, že ho budu objímat. Už teď to dělám hodně.“

K tématu

Tagy: Real Madrid Chelsea Londýn Liga mistrů fotbal sport Leicester City Thomas Tuchel N´Golo Kanté Mini Cooper Blaise Matuidi
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?

Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?

Představitelé dětských táborů se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na snad už definitivních podmínkách pro testování účastníků. Děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, by se nemusely na místě testovat každých sedm dní. Přetestování by bylo nutné pouze u dětí, které před odjezdem podstoupí antigenní testy. Návrh ještě musí posvětit vláda.

Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
Jízda za evropským titulem? Italové váleli i proti Švýcarům, jako první postupují
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času
Další články
reklama
reklama