reklama

Mimořádný brífink v Bohumíně: Odmítám, že by hasiči přijeli pozdě, řekla Schillerová

V neděli v 10:30 se před panelovým domem v Bohumíně, kde v sobotu došlo k tragickému požáru, konala mimořádná tisková konference. Té se zúčastnila ministryně financí Alena Schillerová, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a zástupci hasičského sboru.

reklama

Jednou ze stěžejních otázek tiskové konference byla ta, zda hasiči zvládli situaci vyřešit v co nejkratším možném čase. Podle Schillerové není pochyb o tom, že záchranné složky postupovaly tak, jak nejlépe v danou chvíli mohly.

„Patří se poděkovat hasičům i policii. Kdyby tu nebyli včas, tak by to neštěstí bylo mnohem většího rozsahu,“ míní. „Odmítám, že by hasiči přijeli pozdě,“ dodala ministryně financí. Podle ní se v nadcházejících dnech dostane pomoci lidem z postiženého panelového domu, experti jim budou radit, jak si se škodami co nejlépe poradit. Kraj dá pozůstalým po tragickém požáru v Bohumíně 100 tisíc korun, 50 tisíc obdrží zranění. Finančně by jim měl pomoci i stát, řekla Schillerová.

Vlček tlumí kritiku

Za práci záchranných složek se v neděli postavil také krajský ředitel hasičů Vladimír Vlček. „Není pravda, že hasiči nevěděli, co dělat. Je nemožné, aby zdolání takového požáru bylo vyřešeno v řádu jednotek minut. Měli jsme tu dvě výškové techniky a hasiči dělali všechno pro to, aby lidi zachránili,“ řekl Vlček.

Vlček přesto navrhl generálovi Drahoslavu Rybovi, generálnímu řediteli Hasičského záchranného sboru České republiky, aby sobotní zásah přezkoumali experti. „Ať se zhodnotí celá činnost hasičského sboru na místě události. Je to věc běžná, která se dělá u takto velkých zásahů, ať vyloučíme jakékoli spekulace,“ pronesl Vlček, který také informoval o zdravotním stavu zraněných hasičů. „Jeden z nich už byl propuštěný z nemocnice, druhý zůstává v péči lékařů, jeho stav je stabilizovaný,“ dodal.

Ředitel krajských hasičů se na tiskové konferenci také vyjádřil k obavě, že oheň založil žhář. „Skutečností je to, že ten byt byl plně zasažen, což normální cestou není možné bez určitého akcelerantu požáru. Požár se nedostal za požární úsek toho bytu a ty další byty, na podlaží je jich celkem pět, jsou netknuté,“ ujistil Vlček.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Navalného propustili z nemocnice. Zda bude mít trvalé následky, není jasné
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer
Další články
reklama
reklama