CNN Prima News ministerstvo kultury

ministerstvo kultury

Výpis příspěvků ke štítku „ministerstvo kultury“

Slovenská ministryně obnovuje spolupráci s Ruskem. Její konec žádá přes 150 tisíc lidí

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS) je už od nástupu do funkce trnem v oku mnohých Slováků, kterým vadí její kontroverzní názory. Nyní navíc oznámila, že její resort obnovil komunikaci s Ruskem a Běloruskem navzdory invazi na Ukrajinu. Mnozí Slováci žádají, aby Šimkovičová skončila. Podepisují kvůli tomu petici, která má již přes 150 tisíc signatářů.

Ať ministr tu bábu odvolá, hřímal Babiš ve Sněmovně. Ukázka hulvátství, reagoval Rakušan

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se během středečního několikahodinového projevu ve Sněmovně ostře pustil do vládní koalice. Vystoupení, které se tématu projednávané korespondenční volby týkalo spíše okrajově, se neobešlo bez osobních výpadů. Kdy odvoláte tu bábu z Národní galerie? ptal se expremiér ministra kultury Martina Baxy (ODS). Ukázka hulvátství, reagoval vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Babiš se vzápětí za svůj výrok omluvil.

Ministr Baxa: Ceny energií už nebudou jako před krizí. Sklárny mi je líto, mám její skleničky

Ceny energií klesají, ale stále jsou vysoké. Už se nevrátíme na úroveň před krizí, uznal ministr kultury Martin Baxa (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS. Podotkl, že se to týká celé Evropy i zbytku světa. Vládní pomoc v podobě 3,5 miliardy korun pro energeticky náročné firmy označil za adekvátní řešení, plošná opatření podle něj nemají opodstatnění. Na konto vyhlášené Sklárny Květná podotkl, že ho mrzí její plánované ukončení provozu. „Bylo mi to velmi líto. S manželkou jsme si v létě pořídili skleničky právě z Květné a netušili jsme, jak sklárna dopadne,“ dodal šéf resortu kultury v pořadu Co na to ministr.

Čára přes rozpočet pro „nový hlavák“? Bourání budu bránit, říká nositelka autorských práv

Plán na radikální přestavbu Hlavního nádraží v Praze naráží na zásadní problém. Jedna z nositelek autorských práv na současnou brutalistní odbavovací halu Daniela Bočanová totiž pro Lidové noviny uvedla, že bude bránit jakémukoliv zásahu do budovy. Návrh kodaňského studia Henning Larsen Architects přitom počítá s částečným zbouráním stavby.

Čekání v zimě a dešti, kritizuje Scheinherr nový „hlavák“. Musíme být odvážní, oponuje Hřib

Dřevěné zastřešení pražského hlavního nádraží, s nímž počítá vítězný návrh na úpravu odbavovací haly a jejího okolí, nepřinese cestujícím v zimě a dešti příliš komfortu. Prostor bude navíc čelit náporu klimatu a holubů, kritizuje návrh dánských architektů bývalý náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Naopak jeho nástupce Zdeněk Hřib (Piráti) koncept brání a tvrdí, že se cestující zimy bát nemusí. Zmínil rovněž nutnost budovat odvážné stavby.

Zbourat část „hlaváku“? Nová hala je kulturní památkou, ohradilo se ministerstvo

Nová odbavovací hala pražského hlavního nádraží, která by podle nově zveřejněného návrhu měla být částečně zbourána, je kulturní památkou. Zdůraznila to mluvčí ministerstva kultury Ivana Awwadová. Návrh, který uspěl v architektonické soutěži vypsané Správou železnic (SŽ), Prahou a pražským dopravním podnikem, počítá s tím, že přední část haly zmizí a místo ní vznikne prostranství zastřešené dřevěnou konstrukcí. Proti návrhu již vznikla on-line petice.

Zvyšování poplatků poškodí celý mediální trh. Nikdo s námi nediskutoval, říká ředitel Primy

Navržená velká mediální novela ministerstva kultury zásadně poškodí komerční mediální trh. Během tiskové konference, na níž vystoupili představitelé větších mediálních domů i menších vydavatelství, to řekl generální ředitel FTV Prima Marek Singer. Předmětem kritiky je vládní plán, který počítá s výrazným navýšením koncesionářských poplatků. A zároveň to, že ministerstvo kultury s mediálními domy novelu nediskutovalo. Soukromý sektor proto žádá po šéfovi resortu kultury Martinu Baxovi (ODS) odbornou debatu o roli veřejné služby. Podle ministra je finální návrh výsledkem zhruba roční práce v koalici.

Sledujte brífink k mediální novele. Co na Baxův návrh říkají soukromé televize?

Jsme znepokojeni rozpínáním veřejnoprávních médií na internetu. Ve svém hlášení to uvedli zástupci Asociace online vydavatelů (AOV). Ti se obávají návrhu „velké mediální novely“, který v září představil ministr kultury Martin Baxa (ODS). V úterý dopoledne se uskuteční tisková konference, na níž kromě AOV vystoupí také představitelé soukromých televizí a velkých vydavatelství. Svůj postoj ke zmíněné novele zákona představí i generální ředitel FTV Prima Marek Singer. Brífink můžete sledovat od 11:30 v tomto článku.

Problém s obnovou památek. Ministerstvo kultury rozdělovalo peníze bez cílů, tvrdí NKÚ

Aktualizováno

Ministerstvo kultury (MK) rozdělovalo peníze na záchranu a obnovu kulturních památek, aniž stanovilo cíle, kterých chce touto podporou dosáhnout. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Kontrola se týkala let 2019 až 2022, konkrétně 2,6 miliardy korun z šesti programů, jež resort rozdělil mezi 7 457 projektů. Kontroloři odhalili nedostatky i v hodnocení projektů, které bylo podle nich v některých případech netransparentní a neúměrně dlouhé. Ministerstvo v reakci konstatovalo, že NKÚ nezjistil porušení rozpočtové kázně. Nedomnívá se, že by bylo rozhodování o projektech netransparentní.

Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.