reklama

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstoupil z funkce. Nemám se zač stydět, uvedl

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl po necelých třech letech odstoupit z funkce. Novinářům v pondělí řekl, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) už předal rezignaci. Poslancem zůstává. Uvedl, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie koronaviru, která v posledních dnech nabírá na závažnosti.

reklama

„Ve chvíli kdy přišel COVID-19, tak jsem se stal ministrem covidu,“ uvedl Vojtěch poté, co zhodnotil svou předchozí práci na ministerstvu a vyzdvihl některé úspěchy.

„Myslím si, že jsme se všemi kolegy dělali ve dne v noci vše pro to, abychom ochránili naše občany před nákazou,“ navázal s tím, že první vlnu epidemie Česká republika zvládla a byla vzorem pro ostatní země.

„Nadále zůstanu poslancem Parlamentu ČR a budu se věnovat zdravotnictví a uvidím, co bude,“ pokračoval Vojtěch a poděkoval premiérovi za důvěru a také všem lékařům, sestrám, zdravotnickým pracovníkům za jejich práci, kterou dle svých slov obdivuje „Byly to byť těžké, tak velmi obohacující tři roky.“

Na závěr poděkoval také svým kolegům i médiím za veškerou spolupráci a za to, že prezentovali práci ministerstva. Opozice k odchodu ministra zdravotnictví vyzývala kvůli nezvládnutí epidemie opakovaně.

Babiš: Udělal toho víc, než většina jeho předchůdců

Premiér Andrej Babiš (ANO) poděkoval Adamu Vojtěchovi (za ANO) za práci v čele ministerstva zdravotnictví. Na Twitteru napsal, že odcházející ministr udělal víc než většina jeho předchůdců a boj s první vlnou koronavirové epidemie zvládl podle Babiše „neuvěřitelně“. Kdyby veškerou svou energii nemusel Vojtěch vynaložit na boj s koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví, soudí premiér.

„Chápu, že už toho na něj muselo být moc, že byl znechucený politikou a médii a rozhodl se odejít. Děkuju mu. Za vše. A přeju mu v životě i další kariéře jen to nejlepší,“ napsal Babiš. Vojtěch je podle premiéra slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk.

Třetí nejdéle sloužící ministr zdravotnictví ČR

Adam Vojtěch byl v pořadí už osmnáctým ministrem zdravotnictví ČR, tedy od 1. ledna roku 1993. Do funkce nastoupil 13. prosince roku 2017, což bylo ještě za první vlády Andreje Babiše.

Ve vládě byl sice Adam Vojtěch za ANO, členem hnutí ale nikdy nebyl. Byl pouze nestraníkem. Rezortu zdravotnictví šéfoval přesné 1 013 dnů, byl tedy třetím nejdéle sloužícím ministrem.

Do politiky vstoupil Adam Vojtěch už v roce 2012, a to když vstoupil do ODS. „Členem ODS byl dokonce ještě v době, kdy už byl součástí té první vlády Andreje Babiše. Tou dobou měl totiž pozastavené členství v ODS. V červnu roku 2018, tedy v době kdy vznikala ta druhá vláda Andreje Babiše, mu sama občanská demokracie to členství zrušila. A to z toho důvodu, že se kabinet, jehož byl Vojtěch do dnešního dne členem, při vzniku opřel o toleranci ze strany KSČM,“ shrnul Vojtěchovu dosavadní politickou kariéru reportér CNN Prima NEWS Šimon Pilek.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den

Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den

  • Aktualizováno

V Česku v pátek do podvečera přibylo 8075 prokázaných případů COVID-19. Je to druhý nejvyšší počet k 18:00 od začátku epidemie. Rekord je 8840 ze středy. V nemocnicích je přes 5000 lidí s covidem. Ve čtvrtek jejich počet vzrostl o 267 na 5044, v těžkém stavu je 751 z nich. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 1941 lidí, u kterých byl prokázán nový koronavirus. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama