reklama

Mladík umlátil pohrabáčem kamaráda na faře v Chudobíně. Rozsudek padl až na sedmý pokus

Vrchní soud v Olomouci se ve středu už potřetí zabýval násilnou smrtí mladého muže na faře v Chudobíně u Litovle. Zločin, za který Miroslav Vepřek dostal původně trest 17 a půl roku, vrátil před časem zpět na začátek Nejvyšší soud.

reklama

Miroslav Vepřek měl podle obžaloby svému známému zasadit minimálně 12 ran pohrabáčem do hlavy a také ho několikrát bodnout nožem.

O trestu pro mladíka rozhodovaly soudy celkem sedmkrát. Jednou Nejvyšší soud, který nedávno vrátil celou věc na začátek, třikrát krajský soud, který nejprve dvakrát označil zločin za zabití a až potřetí za vraždu, a třikrát Vrchní soud v Olomouci, podle kterého jde zcela jednoznačně o vraždu.

Podle soudce Vladislava Šlapáka byl čin obžalovaného jednoznačně prokázán, stejně tak i jeho příčetnost. „Jde o trestný čin vraždy spáchané zvlášť surovým způsobem, poškozený byl ubit železnou tyčí, došlo k rozsáhlé devastaci lebky, nebyla žádná šance, že by poškozený takový masivní, brutální útok přežil,“ doplnil soudce. Uvedl, že trest ve výši 17 let je v sazbě od 15 do 20 let přiměřený.

Tragédie se stala v dubnu 2019 v budově farního úřadu, církev však objekt delší dobu neužívala. Zavražděný muž na faře v minulosti bydlel, uvedla policie. Vraždě předcházela potyčka mezi obžalovaným a šestadvacetiletým mužem. Podle obhajoby na Vepřeka nejprve zaútočil nožem druhý muž. Obžalovaný vzápětí uchopil také nůž a kamaráda opakovaně bodl.

Oba muži byli pod vlivem pervitinu

„Byť tedy mohl celý konflikt začít poškozený, následovala rána do jeho hlavy ze strany obžalovaného, pak roztržka, v rámci které byl napadán poškozený již bezvládně ležící. Oba dva účastníci byli pod vlivem pervitinu,“ upřesnil státní zástupce Jaroslav Kandráč.

Obviněný Vepřek by tak měl za mřížemi strávit 17 let. Jeho obhájkyně opět uvažuje o mimořádném dovolání. „Musím se poradit s klientem, ale předpokládám, že pravděpodobně podáme dovolání,“ uvedla obhájkyně Martina Vančurová Borková.

V případě dovolání se celým zločinem bude opět zabývat Nejvyšší soud. Vzhledem k tomu, že jeho připomínky tentokrát Krajský soud splnil, jsou Vepřekovy šance na zvrácení nového pravomocného rozsudku už jen velmi malé.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama