Čas ve vězení jsem neprofetoval, mám mnoho pracovních nabídek, říká propuštěný Tempel

Robert Tempel byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu. Justice ho ale nakonec musela pro nedostatek důkazů pustit na svobodu. Muž, který byl už v minulosti pravomocně odsouzen kvůli loupežnému přepadení, poprvé po propuštění z vězení promluvil. Reportérům ze CNN Prima NEWS poskytl rozsáhlý rozhovor. V něm se rozmluvil i o svých budoucích plánech.

Tempel podle svých slov problémy s integrací po návratu z vězení nemá. „Všichni si mysleli, že mě to zlomí, to jste viděli i u Kajínka. Ani jednoho z nás to nezlomilo. Když jste inteligenčně vyvinutí, tak techniku pochopíte za chvíli. Změnily se silnice, jinak je to tu stejné jako před dvaceti lety,“ řekl.

V budoucnu by rád šel na operaci s kolenem, také si hodlá najít práci. „Chci si z nabídek, které mi přišly, vybrat, kam zainvestuju. Mám neskutečný záběr možností, co můžu dělat. Samozřejmě tupej nejsem. Můžu dělat jakoukoliv manažerskou funkci v kterékoliv firmě,“ uvedl a konkrétně zmínil podnikání s byty či stavebnictví.

Ve vězení se prý věnoval hlavně cvičení bojových sportů a studiu. „Ten čas jsem neprofetoval ani neproležel,“ dodal.

Tempel skončil ve vězení poprvé už v roce 1996, když dostal pět a půl roku za loupežné přepadení. Po zhruba čtyřech letech se dostal podmínečně na svobodu. Během podmínky se ale dopustil další loupeže, a musel si tak odsedět dalších 13 a půl roku plus zbytek předchozího trestu. Následně dostal ještě doživotní trest za dvojnásobnou vraždu z roku 2001, jejíž spáchání však popíral.

„Vrchní soud to podělal, státní zástupci nechtěli slyšet pravdu,“ řekl Tempel v rozhovoru. Následně však naznačil, že loupeží, které spáchal v minulosti, lituje a že se do vězení nechce za žádnou cenu vracet.

Vražda, za kterou byl Tempel odsouzen, se stala na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam měl podle zrušeného rozsudku předat své oběti 400 tisíc korun za auto, které si od muže chtěl údajně koupit. Obžaloba tvrdila, že majitele auta zastřelil a zasáhl i druhého muže, kterého pak ubil železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Následující den měl obě těla zakopat na Chebsku.

Tempel je třetím doživotně odsouzeným vězněm, který v Česku opustil nápravné zařízení. Prvním byl Jiří Kajínek. Ten si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu, v květnu 2017 mu ale prezident Miloš Zeman udělil milost.

Tagy: