reklama
Rudé náměstí v centru Moskvy
Rudé náměstí v centru Moskvy
Foto: Profimedia.cz

Mluvili jsme s ruskými politiky: Za výbuch ve Vrběticích nemůžeme, Čechům nevěříme

My jsme to nebyli, Čechům nevěříme. Tak Rusko reaguje na obvinění, že vojenská rozvědka GRU měla být zapletena do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích před sedmi lety.

V České republice se hovoří o státním terorismu a nejhorším útoku na českou suverenitu od srpna 1968. V Rusku zaznívá přesvědčení, že vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka má politický podtext a Praha se jen přidržuje rusofobní politiky Spojených států.

K tématu

„Zdá se mi, jako kdyby evropské země začaly mezi sebou soutěžit, kdo vymyslí nejhloupější obvinění Ruska a kdo se ze všeho nejvíc zavděčí Spojeným státům americkým,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Arťom Turov, poslanec Jednotného Ruska a člen výboru pro záležitosti SNS a euroasijskou integraci Státní dumy.

Ruský politik tvrdí, že jeho země nemůže stát za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích. Jde prý o zcela nepodložené obvinění bez faktů a důkazů. „Evropské země si rychle berou příklad ze Spojených států. Vůbec bych se nedivil, že až se vylije z břehů Vltava, tak z toho také obviníte Rusko. Je to k smíchu a k pláči zároveň,“ tvrdí ruský poslanec.

„To, co se děje, je jako ze špatného hororu. Myslím si, že se brzy ukáže, k čemu došlo. Jsem ale přesvědčen, že Rusko a ruské tajné služby nemají nic společného s výbuchem muničních skladů,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Oleg Soloduchin, někdejší náměstek ředitele ruského kulturního centra v Praze a nyní profesor moskevské Vysoké školy ekonomiky.

Bylo to zinscenované, tvrdí ruský poslanec

Podle jeho slov vyhoštění tak velkého počtu ruských diplomatů ještě zhorší už tak napjaté vztahy mezi našimi státy. „To není v zájmu ani Česka, ani Ruska,“ míní expert.

Rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů je snahou Západu odvést pozornost od aktivit organizované skupiny plánující převrat v Bělorusku. Podle agentury TASS to řekl šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij.

„Jakmile zazněla obvinění namířená proti americkému prezidentovi, české úřady jako na povel oznámily vyhoštění ruských diplomatů,“ cituje TASS vyjádření Sluckého. „Je naprosto jasné, že to bylo zinscenované. Bělorusové útočí na Spojené státy, tak my odvedeme pozornost v politické i v informační sféře a zaútočíme na Rusko,“ dodal.

Ruští rozvědčíci jsou drzí, říká opoziční politik

„Vyhoštění 18 ruských diplomatů nemá obdoby. Je to výrazný počet, který nelze přehlédnout. Nejde o jednoho nebo dva diplomaty,“ podotýká ruský opoziční politik Leonid Gozman pro CNN Prima NEWS. Opoziční politik se domnívá, že fakta přinutila českou vládu jednat a přinutit ruské diplomaty podezřelé z výzvědné činnosti zabalit kufry.

K tématu

„Zdá se mi, že česká vláda neměla jinou možnost, než veřejně vyhostit ruské diplomaty. Asi už nešlo přehlížet tak zjevně destruktivní činnost naší rozvědky na českém území,“ vysvětluje opozičník. „Česká vláda k tomu byla donucena drzostí a sebejistotou ruských rozvědčíků,“ dodává.

Gozman podotýká, že odhalení ruských agentů podezřelých ze zapojení do výbuchu munice ve Vrběticích je do očí bijící neúspěch ruské tajné služby. „Celá kauza vypovídá o tom, že naše rozvědka, stejně jako ruský mocenský aparát, funguje hůř a hůř a neštítí se hrubých akcí,“ říká ruský opoziční politik.

Vyhoštění mimořádně vysokého počtu ruských diplomatů, které nemá ve vztazích Ruska se státy bývalého východního bloku obdoby, nezůstane bez odvety. Možností se nabízí hned několik.

Rusko zcela jistě vyhostí stejný nebo vyšší počet českých diplomatů, kterých v Rusku působí přibližně 30. Nedávné vypovězení pěti polských diplomatů z Ruska jako odpověď na nucený odjezd tří ruských diplomatů z Polska naznačuje, že Kreml nemusí jednat zrcadlově.

Přeruší se lety mezi Českem a Ruskem?

Nelze vyloučit, že Moskva bude požadovat uzavření českého generálního konzulátu v zemi. V Rusku má Česká republika dva – v Petrohradu a v uralském Jekatěrinburgu.Vyloučeno není ani to, že z Prahy bude odvolán ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij, kterému má letos končit mise v České republice.

Ne, v žádném případě se Kreml neomluví a už vůbec nevydá Boširova a Petrova.

Kreml může reagovat na vyhoštění svých diplomatů zrušením pravidelného leteckého spojení mezi Prahou a Moskvou. „Nevím, jaká bude reakce. To je záležitost ministerstva zahraničí. Je jasné, že taková nepřátelská akce nezůstane bez odpovědi. Tato odpověď bude rozhodná, vyvážená a adekvátní. Už zaznělo, že z Ruska bude vyhoštěn úměrný počet českých diplomatů. Naše země tím ukáže klidný a trpělivý přístup k celé záležitosti,“ říká profesor Oleg Soloduchin.

Ruský opoziční politik se domnívá, že Moskva nebude s Českou republikou spolupracovat. Na vydání podezřelých agentů ruské vojenské rozvědky Alexandra Petrova a Ruslana Boširova z podílu na výbuchu muničních skladů má Česko zapomenout. Ani omluvu by Praha z oficiálních ruských míst neměla očekávat.

„Ne, v žádném případě se Kreml neomluví a už vůbec nevydá Boširova a Petrova. Vždyť znáte naši pozici. Boširov a Petrov byli turisté v Salisbury, na východě Ukrajiny není ruská armáda, malajský boeing sestřelil bůhvíkdo, a tak dále. Na vyhoštění ruských diplomatů se dá se očekávat hysterická reakce, která je už slyšet. A také odvetná reakce – vyhoštění českých diplomatů z Ruska,“ dodává Leonid Gozman.

V sobotu premiér Andrej Babiš na brífinku oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.

K tématu