CNN Prima News Jiří Just

Jiří Just

Jiří je český politolog, rusista a novinář žijící od roku 2007 dlouhodobě v Moskvě. Již několik let spolupracuje s redakcí CNN Prima NEWS.

Nejnovější příspěvky autora

Rusko

Navalná vyzývá k nesouhlasu při volbách. Putin se může bát maximálně jediné věci, říká expert

Vdova po ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném Julija ve středu vyzvala Rusy, aby 17. března v prezidentských volbách přišli vyjádřit nesouhlas s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho politikou. Navrhuje setkat se před volebními místnostmi přesně v poledne, v poslední ze tří dnů voleb, a svou přítomností i hlasováním dát najevo, jak mnoho Rusů nesouhlasí s Kremlem. Podle spolupracovníka CNN Prima NEWS v Moskvě Jiřího Justa je pravděpodobné, že část lidí apelu Navalné vyslyší, Putina to ale nijak neohrozí.

Rusko

REPORTÁŽ: Sbohem, pane Navalnyj. Z pohřbu se stala zvláštní policejní operace, zbyl jen smutek

Bílý chrám obklíčily nekonečné řady kovových zátarasů. Jediná cesta na mši vede skrz speciálně vytvořený koridor. Opodál stojí lidé v černých a šedivých uniformách. Nedohlížejí na pořádek. Jsou tu, aby zastrašili a ukázali sílu režimu Vladimira Putina. Tohle není pohřeb posledního autentického ruského opozičního politika. Je to zvláštní policejní operace.

Další příspěvky autora

„Podmínky ve vězení jsou tvrdé, ale tak to má být.“ Jak Rusové vnímají smrt Navalného?

Většinová ruská společnost podle průzkumů Alexeji Navalnému vězení přála. Smrt posledního autentického politika, který mohl být pro Kreml nebezpečný, ale celou zemi překvapila. Vdova po mrtvém předákovi opozice Julije Navalná bude nicméně stěží novou nadějí pro změny. V Rusku ji totiž jako političku nikdo nezná a objektivně na ni nikdo ani nečeká. Papírově se tak může stát ruskou verzí běloruské lídryně opozice v exilu Svjatlany Cichanouské.

Obnovme Rakousko-Uhersko pod naším dozorem, zaznělo v ruské televizi. Expert mluví o cirkusu

Ruští propagandisté přišli s novou smělou tezí. V televizní show vedené známou kremelskou „hlásnou troubou“ Vladimírem Solovjovem padla myšlenka, že Moskva by měla z některých států vytvořit nové Rakousko-Uhersko zcela neutrální vůči Rusku. Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just Solovjovův pořad označil za „cirkus iluzí“.