CNN Prima News Jiří Just

Jiří Just

Nejnovější příspěvky autora

Mrtví v Kremenčuku? Možná to udělali sami Ukrajinci, popisuje expert názor médií v Rusku
Ukrajina

Mrtví v Kremenčuku? Možná to udělali sami Ukrajinci, popisuje expert názor médií v Rusku

Nejméně 20 obětí, šest desítek zraněných a přes čtyři desítky lidí pohřešovaných. To jsou podle Ukrajinců následky pondělního ruského raketového úderu na město Kremenčuk, kde nejméně jedna střela zasáhla obchodní centrum. Spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just popsal, že Rusové mají z tamních médií úplně jiný obrázek. Dokonce se v nich objevují zprávy, že ruská armáda zasáhla jen nedaleký sklad zbraní a požár v centru je dílem samotných Ukrajinců.

Další příspěvky autora

Že Ukrajinci žijí v bídě? Podívejte se, co se děje u nás, kritizuje Putina mladá Ruska

Ruská státní sociologická agentura VCIOM oznámila, že 73 % Rusů podporuje rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina uznat nezávislost separatistických republik na východě Ukrajiny. Jak ale současnou dramatickou situaci vnímá menšina, která kroky Kremlu nahlas odsuzuje? „Nechci být součástí toho všeho. Ale bohužel, nikoho můj názor nezajímá,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Ruska Olga. Mladá manažerka se obává o svou budoucnost.

Kam až Rusko zajde? Osvoboďme další území, Západ reagovat nebude, zní z Moskvy

Ruským uznáním Doněcké a Luhanské lidové republiky přišla Ukrajina osm let po anexi Krymu o další část svého území. To ale nemusí být zdaleka konec. Někteří ruští politici totiž vyzývají k ještě většímu okleštění Ukrajiny. Jak sdělil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Alexandr Šerin, člen vedení ruské národovecké strany LDPR a kapitán výsadkových vojsk v záloze, vzbouřené republiky si zaslouží větší území, které má být „osvobozeno“ od Ukrajiny.

Ruský politik: Naše tanky v Kyjevě si představit neumím, ale na vraždy Rusů reagovat budeme

Východem Ukrajiny opět otřásají výstřely a exploze dělostřeleckých granátů. Panuje obava, že by právě vyostření situace na Donbasu mohla být záminka pro ruský vpád na Ukrajinu. Situace je výbušná, říká v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS poslanec ruské Státní dumy za Jednotné Rusko a absolvent Vojenské akademie generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace Alexej Kanajev. Ruský útok na Ukrajinu ale odmítá.

Netrpělivě čekáme, až Ukrajina zaútočí a Rusko nás osvobodí, zní z neuznaného Doněcka

Napětí okolo Ukrajiny nepolevuje a první výstřel konfliktu na východní hranici Evropy může zaznít kdykoliv. Ani olympijské hry, během jejichž konání se tradičně neválčilo, nervozitu z možného ruského vpádu na Ukrajinu nesnižují. Na druhé straně frontové linie, v mezinárodně neuznané Doněcké lidové republice (DLR), by si konflikt přáli. Vyřešil by prý podle nich osmiletou nejistotu, která na Donbasu panuje. V Doněcku se však domnívají, že agresorem bude Ukrajina.