reklama

Na JIP končí čím dál mladší lidé, očkovaní jen výjimečně. První nemocnice navyšují kapacity

Další covidová vlna je tu, hospitalizovaných už je v Česku přes tisíc. Nemocnice zároveň hlásí, že drtivá většina covidových pacientů není naočkovaná. Snížil se také jejich věkový průměr, na jednotkách intenzivní péče (JIP) končí i lidé mladší 30 let.

reklama

V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů, poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Kromě aktivních případů rychle přibývá i počet hospitalizovaných.

Ve Fakultní nemocnici Brno už kvůli narůstajícímu počtu pacientů s koronavirem nestačila lůžka na klinice infekčních chorob, takže pro ně musela vyčlenit i prostory na plicní klinice a na rehabilitačním oddělení. Hospitalizovaných s covidem je více než 60.

„My jsme se covidu nikdy nezbavili, po předchozích vlnách jsme zůstali jedinou nemocnicí v kraji, která měla covidové pacienty i přes léto. Od září ale zaznamenáváme kontinuální nárůst,“ uvedl náměstek brněnské nemocnice Ondřej Ludka.

I když v nemocnici mírně narůstají počty hospitalizovaných s očkováním, podle Ludky jde především o starší lidi, kteří se očkovali už na začátku letošního roku. „Očkování chrání pacienty před tím, aby se přesouvali na oddělení JIP. Máme pouze jednoho očkovaného, který skončil na jednotce intenzivní péče. Ti ostatní byli všichni nevakcinovaní, proto podporujme očkování,“ dodal.

Věkový průměr hospitalizovaných se snižuje

Fakultní nemocnice v Ostravě má nyní v souvislosti s covidem 49 hospitalizovaných pacientů. „Osm z nich potřebuje intenzivní péči, dva jsou napojeni na umělou plicní ventilaci. Pět nemocných je ve věkové skupině 30 až 59 let. Ani jeden z těchto pacientů není očkován,“ zdůraznila mluvčí Iva Piskalová.

O něco menší zaplněnost covidových lůžek eviduje pražská Fakultní nemocnice Bulovka. I ta ale upozorňuje, že většina hospitalizovaných není naočkována a intenzivní péči často potřebují i pacienti mladší 30 let.

„Máme sedmnáct covid pozitivních pacientů. Z nich jsou pouze tři očkovaní. Čtrnáct leží na standardních lůžkách. Tři jsou hospitalizováni na JIP lůžkách. Nutno zmínit, že jeden z nich je ročník 93 a druhý 85,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Eva Libigerová.

Že se snížil věkový průměr hospitalizovaných s covidem, řekl také na úterním brífinku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). To může souviset právě s nedostatečnou proočkovaností mladších věkových skupin.

Na JIP 78 % neočkovaných

Epidemie covidu se podle Vojtěcha stala epidemií neočkovaných. Podle dat, která zveřejnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, se nákaza šíří ze 70 až 80 % mezi nenaoočkovanou populací. Vakcína přitom snižuje riziko nákazy až o tři čtvrtiny.

„Pokud bychom byli stoprocentně naočkovaní, viděli bychom maximálně třetinová čísla,“ uvedl Dušek. Ze všech pacientů, kteří skončí na JIP s těžkým průběhem, je podle něj 78 % neočkovaných.

Ještě drastičtější čísla eviduje například Jihočeský kraj, který aktuálně patří k epidemicky nejvíce postiženým. „Z pacientů, kteří jsou teď v našich nemocnicích s COVID-19 v těžkém stavu na ARO a JIP, je jich 90 % neočkovaných. Pokud ještě nejste, dojděte se prosím očkovat. Díky,“ napsal na Twitter jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

ČR zaostává za Evropou

Druhou dávkou vakcíny je v Česku v současnosti naočkováno něco přes šest milionů Čechů, což je přibližně 57 % obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru v rámci Evropské unie. Některé evropské země se blíží 90 %.

Ukazuje se, že státy, které dosáhly proočkovanosti alespoň 80 %, epidemii už bez větších problémů zvládají. Jako příklad lze uvést Portugalsko. To je s Českou republikou srovnatelné počtem obyvatel.

Začátkem letních prázdnin se v jihoevropské zemi potýkali s nepříjemným nárůstem případů. Vedlo to k proočkování téměř 86 % tamní populace. Jelikož se nemohou očkovat děti do 12 let, jedná se o téměř celou dospělou populaci.

Situace v zemi je teď plně pod kontrolou. V pondělí tam přibylo 300 nových případů a zemřelo pět osob. Počet hospitalizovaných klesá a momentálně se pohybuje kolem 300 osob, z nichž asi 50 vyžaduje intenzivní péči. Jihoevropská země je proto na ministerstvu zdravotnictví vzorem a Vojtěch s Duškem hovoří o „portugalském zázraku“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

Nevánoční nebo farmářské. Někteří trhovci našli skulinu v opatření a dál prodávají

I když přísná vládní opatření zakazují vánoční trhy, obchodníci našli způsob, jak lidem nadále zprostředkovat vánoční atmosféru a stánky otevřít. Stačí změnit název akce z vánočního trhu třeba na zimní farmářské nebo nevánoční. I tam ale policisté kontrolují dodržování ostatních nařízení – popíjení alkoholu, rozestupy nebo třeba respirátory.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama