Pandemie nemoci COVID-19 je v České republice znovu na vzestupu. Data z nemocnic i ze světa však jasně ukazují, že se jedná především o epidemii neočkovaných, kteří tvoří drtivou většinu nových případů i hospitalizovaných. Na což ostatně upozornil i ministr zdravotnictví Vojtěch (za ANO). Britská studie navíc dokazuje, že pokud se očkovaný člověk nakazí, nešíří covid tolik jako neočkovaný jedinec.
„Je to epidemie neočkovaných. Většina nově zachycených případů jsou neočkovaní lidé a většina hospitalizovaných a lidí v těžkém stavu jsou také neočkovaní,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Státy s 80procentní proočkovaností už zvládají covid v klidu. Proč to v Česku nejde?
Česká republika se potýká s enormním nárůstem nových případů nemoci COVID-19. Jako jeden nejzásadnějších důvodů se ukazuje podprůměrná proočkovanost českého obyvatelstva v rámci Evropské unie. Statistiky Worldometers totiž stále jasněji dokazují, že země, v nichž se blíží proočkovanost obyvatel k 80 %, zvládají nástup podzimní vlny bez problémů.
Podle dat, která zveřejnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, se nákaza šíří ze 70 až 80 % mezi nenaoočkovanou populací. Vakcína přitom snižuje riziko nákazy až o tři čtvrtiny, u starších lidí (kategorie 65+) je ochrana snížená na 63 %. Ochrana proti těžkému průběhu je pak u seniorů kolem 85 %.
„Kdybychom byli stoprocentně naočkovaní, tak bychom dnes viděli třetinová čísla a v nemocnicích by byly nesmírně malé počty,“ prozradil Dušek na neformálním setkání s novináři ideální vývoj situace.
Ze všech pacientů, kteří skončí na JIP s těžkým průběhem, je podle Duška 78 % neočkovaných. „Částečně se objevují těžké případy i u očkované populace. Jsou to velmi seniorní lidé ve věku od 75 let,“ přiznal šéf ÚZIS, že problémy mohou v některých případech nastat i u lidí, kteří se snažili maximálně chránit.
Potvrzuje to například hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). Jeho region aktuálně patří k nejvíce postiženým. „Z pacientů, kteří jsou teď v našich nemocnicích s COVID-19 v těžkém stavu na ARO a JIP, je jich 90 % neočkovaných. Pokud ještě nejste, dojděte se prosím očkovat. Díky,“ napsal na Twitter.
Právě jsem skončil poradu s řediteli nemocnic v kraji.Z pacientů, kteří jsou teď v našich nemocnicích s COVID-19 v těžkém stavu na ARO a JIP, je jich 90% NEOČKOVANÝCH. 🙄 Pokud ještě nejste, dojděte se prosím očkovat. Díky
— Martin Kuba (@Kuba_Martin) October 24, 2021
Očkovaní přenáší virus méně
Nová britská studie navrch dokládá, že pokud se nakazí očkovaný člověk, tak méně pravděpodobně bude nemoc šířit dál. Výzkumníci rovněž dokládají, že očkování snižuje přenos nakažlivější mutace delta.
Vojtěch: Za nízkou proočkovanost můžou dezinformace. Před volbami je šířili i politici
Očkování v Česku se během léta zadrhlo. Zatímco některé západní státy, které mají proočkováno kolem 80 procent populace, mohou rušit covidová opatření, Česko se kvůli skokově rostoucím číslům chystá zavádět přísnější pravidla. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohou za nízkou proočkovanost v Česku především dezinformace, které byly šířeny rovněž některými politickými subjekty.
Vědci z Oxfordské univerzity prozkoumali záznamy o téměř 150 000 kontaktech, které vytrasovali ze zhruba 100 000 původních případů. Vzorky zahrnovaly jak osoby, které byly plně nebo částečně očkovány vakcínami Pfizer-BioNTech nebo AstraZeneca, tak také neočkované osoby.
Obě vakcíny podle studie snížily přenos. Při infekci delta variantou měl daný kontakt o 65 % nižší pravděpodobnost pozitivního testu, pokud se setkal s člověkem nakaženým, ale plně očkovaným Pfizerem. S vakcínou společnosti AstraZeneca byla u daného kontaktu pravděpodobnost nižší o 36 %.
Portugalský zázrak
Ukazuje se také, že státy, které dosáhly proočkovanosti 80 %, epidemii už bez problémů zvládají. Jako příklad lze uvést Portugalsko, které je s Českou republikou srovnatelné počtem obyvatel.
Začátkem letních prázdnin se v jihoevropské zemi potýkali s nepříjemným nárůstem případů. Vedlo to k proočkování téměř 86 % tamní populace. Jelikož se nemohou očkovat děti do 12 let, jedná se o téměř celou dospělou populaci.
Dnes je v zemi situace plně pod kontrolou. V pondělí přibylo 300 nových případů a zemřelo pět osob. Počet hospitalizovaných klesá a momentálně se pohybuje kolem 300 osob, z nichž asi 50 vyžaduje intenzivní péči. Jihoevropská země je proto na ministerstvu zdravotnictví vzorem a Vojtěch s Duškem hovoří o „portugalském zázraku“.