Lidstvo neumí využívat nové technologie. Nasaďme AI ve zdravotnictví a školství, radí expert
Lidstvo ani zdaleka nevyužívá potenciál nových technologií v čele s umělou inteligencí (AI), protože ještě vůbec nepřišlo na to, jak tyto výdobytky používat. CNN Prima NEWS to řekl tajemník jihokorejského prezidenta pro AI a vysokoškolský pedagog univerzity KAIST Kim Woo-chang. Podle něj je nezbytné, aby svět – po vzoru Korejců – využil umělou inteligenci například ve zdravotnictví či školství. Volá také po jednotném globálním postupu a solidaritě.
Problémy mladých onkologických pacientů: Lidem s „dětským“ nádorem chybí zvláštní pracoviště
Jsou dospělí, a přesto se potýkají s nádorovým onemocněním, které je typické pro děti. Takových pacientů lékaři ročně diagnostikují v Česku desítky. Nejčastěji jde o nádory svalů, kostí nebo mozku. Pacienti se tak ocitají na pomezí dětské a dospělé onkologie. I proto bývalý ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) říká, že připravil dvě nová specializovaná centra pro tyto nemocné. Podle jeho nástupce Adama Vojtěcha (ANO) ale není potřeba otevírat nová zařízení, stačí jen vybudovat speciální tým v současných onkologických centrech.
Malá bojovnice Viky udělala první pokrok. Rodina doufá, že bude moci v léčbě pokračovat
Jsou lidé, se kterými se život opravdu nemazlí – a jedním z nich je i Veronika. Její dcera Viky se narodila s vážným zdravotním postižením – nemluví, nechodí a je plně odkázaná na péči rodiny. Naději přinesla léčba kmenovými buňkami, díky které si Viky poprvé sama sedla. Aby však mohla dál dělat pokroky, potřebuje náročné terapie a rehabilitace, které jsou finančně velmi nákladné. Maminka proto založila sbírku na platformě Donio a věří, že dcera jednou třeba udělá první kroky nebo vysloví první slovo. Sama Veronika navíc svádí vlastní boj se zdravím – prodělala nádor na mozku, podstoupila operaci i radioterapii a dodnes žije s obavou, zda se nemoc nevrátí.
Drogová krize v Česku a zhroucení dlouholetého systému: Bém varuje před neuváženým krokem vlády
Přesun protidrogové agendy z Úřadu vlády ČR pod správu ministerstva zdravotnictví není dobrý nápad. Takto se pro web Novinky.cz vyjádřil k náhlým změnám protidrogový koordinátor Pavel Bém (ODS). Ten se o svém konci ve funkci dozvěděl ze SMS na dovolené. Pokud premiér Andrej Babiš (ANO) nezmění názor, dojde podle Béma k rozpadu desítky let budovaného systému, což by mohlo vést k novým drogovým krizím. Podle Bémova poradce Jindřicha Vobořila vládní představitelé „obešli protidrogový odbor“. Tvrdí, že resort zdravotnictví nemůže problematiku zvládnout. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) ale mluví o logickém kroku.
Tlak na Vojtěcha kvůli očkování sílí. SPD žádá zásadní změny, ministr to odmítá
Do ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se nebývale ostře pustil jeho koaliční kolega a místopředseda zdravotnického výboru Jan Síla (SPD). A to kvůli Národní očkovací strategii. „Proč vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) přebírá zavádějící dokument z dílny bývalé vlády?“ řekl a zkritizoval Vojtěcha za to, že opět spolupracuje s odborníky z dob covidu. SPD bude na koaličním jednání žádat o revokaci a přepracování celé strategie. Ministr Vojtěch v reakci na Sílova slova pro CNN Prima NEWS odmítl, že by se očkovací strategie měla rušit nebo přepracovávat.