CNN Prima News zdravotnictví

zdravotnictví

Výpis příspěvků ke štítku „zdravotnictví“

PŘEHLEDNĚ: Česko v zajetí černého kašle. Kdy se nechat očkovat a pro koho je nemoc smrtící?

Černý kašel je na vzestupu po celé Evropě a výjimkou není ani Česká republika. Nemoc postihující dýchací cesty nalomila zdraví několika tisícům Čechů, jde tak o největší počet nakažených za posledních několik desítek let. Neunikl jí ani pražský primátor. Co přesně způsobuje černý kašel? Které skupiny obyvatel jsou nejohroženější? Jak je to s vakcínou proti nemoci? A kdo by se měl především nechat přeočkovat? Podívejte se na přehled informací o této nemoci.

Svobodova aféra s černým kašlem? Arogance moci a bezohlednost, rozčiluje se Farhan

Asi nejznámějším pacientem s černým kašlem v Česku je aktuálně pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na jeho hlavu se snesla vlna kritiky ze všech stran za to, že se i přes svou diagnózu zúčastnil jednání zdravotního výboru. Na páteční zahájení velikonočních trhů už poté raději nepřišel. Stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan (ANO) označil Svobodovo chování pro CNN Prima NEWS za „aroganci moci“. Primátor na dotazy redakce nereagoval.

Za černý kašel u nás nemůže migrace, říká expert. Očkování doporučuje i těhotným ženám

Černý kašel patří mezi onemocnění s nejvyšším indexem nakažlivosti. Uvedl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Jiří Wallenfels. Připomněl, že účinek očkování proti této nemoci vyprchává, a proto doporučil vakcinaci nejen těm, kteří jsou v kontaktu s nejmenšími dětmi, ale i těhotným ženám.

Hygiena pochybila. Neočkované děti nebudou z výuky vylučovány, ujistila Svrčinová

Pražská hygiena pochybila ve své zprávě školám, že neočkované děti proti černému kašli budou vyřazeny z výuky. Uvedla to během čtvrteční tiskové konference hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová. Za pochybení se následně omluvila ředitelka úřadu Zdeňka Shumová. Očkovací průkaz je pouze informace pro rodiče, nekontrolují jej školy a nemohou na jeho základě zabránit žákovi v účasti na výuce, vysvětlil ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum.

Martínek po léčbě dělá pokroky. Rodina viní pojišťovnu z průtahů, ta se však hájí

Martínek se vzácnou genetickou chorobou, na jehož léčbu v zahraničí se ve sbírce vybralo 151 milionů korun, dělá pokroky. Stále ale není jasné, jestli se pojišťovna na jeho léčbě bude nějak podílet. Sbírka vznikla právě kvůli průtahům zdravotní pojišťovny. Rodina chlapce chce s advokátem zabojovat na ministerstvu zdravotnictví i za další pacienty proti byrokratickým postupům.

Když k diagnóze stačí chytrý telefon. Ušní infekci u dětí odhaluje AI pomocí nové aplikace

Příliš časté a zbytečné předepisování antibiotik – zejména u dětí – se stává celosvětovým problémem. Lékaři a vědci z amerického Pittsburghu proto vytvořili speciální aplikaci, která je založena na umělé inteligenci (AI). Doktorům stačí, aby měli chytrý telefon, a na kontrolu dětského ucha jim stačí pár vteřin. Aplikace pak díky nahraným snímkům dokáže s více než 90procentní přesností určit, zda se jedná například o akutní zánět středního ucha, či nikoliv. Jeho detekce u nejmenších je totiž jinak velmi obtížná.

Návštěva zubaře zřejmě podraží. Hrazené plomby z amalgámu skončí, jiné zdarma nebudou

Zdravotní pojišťovny by měly nově hradit dospělým 40 procent ceny bílé plomby, na zbytek přispějí těm, kteří nebudou zanedbávat preventivní prohlídky. Vyplývá to z návrhu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. V současné době bílé plomby pojišťovna nehradí, zdarma jsou jen plomby z amalgámu a není možné si doplatit rozdíl. Amalgám bude v polovině roku 2026 zakázán, uvedl web Seznam zprávy.