Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen, že by žádných protiepidemických opatření nebylo potřeba, kdyby se proočkovanost v České republice blížila 90 procentům, jako je tomu v některých jiných evropských zemích. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření,“ řekl Vojtěch v úterý během tiskové konference. Vzhledem k tomu, že nakažených rychle přibývá, to naopak vypadá, že Česko čekají další proticovidové restrikce.

Adam Vojtěch poděkoval všem Čechům, kteří už se proti koronaviru nechal naočkovat. „Nebáli se, šli do toho čelem, vystoupili ze svého osobního komfortu a byli zodpovědní. Neočkovaným, kteří jsou k infekci vnímaví, naopak poděkovat nemohu,“ řekl.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno přes šest milionů lidí, což je přibližně 57 procent obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru v rámci Evropské unie. Některé evropské země se blíží 90 procentům, zmínil Vojtěch během brífinku. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření a jít dělat něco jiného,“ uvedl. Podle něj se z covidu stala epidemie neočkovaných.

Nejvyšší čísla od dubna

Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje. Jen za pondělí přibylo více než 4 200 nakažených, což je nejvyšší denní nárůst od dubna a zhruba o dvě třetiny více než před týdnem. V nemocnicích je poprvé od května přes tisíc lidí. Místo rozvolňování, které by vysoká proočkovanost podle Vojtěcha zaručovala, tak vláda naopak promýšlí další proticovidová omezení.

„Neberte to tak, že chceme společnost šikanovat nebo buzerovat. Děláme to z důvodu, abychom nemocnice ochránili před zahlcením. Jsme v rizikovém scénáři, to je nesporné. Věřím ale, že k černému scénáři nedojde, ale bude záležet na každém z nás,“ řekl Vojtěch.

Testování už nebude hrazené

Od 1. listopadu skončí proplácení testů pro dospělé. Testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění budou mít pouze děti, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se očkovat nemohou. Hospodští také budou mít povinnost kontrolovat bezinfekčnost hostů. Opatření mají motivovat dosud neočkované k tomu, aby se nechali vakcinovat.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) také v pondělí naznačil, že by si neočkovaní zaměstnanci museli v budoucnu platit testy, jinak by nemohli do práce. Premiér Andrej Babiš (ANO) i Vojtěch ale popřeli, že by něco takového vláda projednávala.

Babišův kabinet chce také přistoupit k plošnému testování na školách v okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) již potvrdil, že se plošné testování bude týkat minimálně osmi okresů. Nakonec by jich ale mohlo být mnohem víc.

Tagy: