Policie se zajímá o exprimátora Pardubic z ANO. Obvinila lidi spojené se zakázkami magistrátu

Zásah vojenské policie

Policie obvinila 19 lidí a dvě firmy podezřelé z manipulace s veřejnými zakázkami, které vyhlašoval pardubický magistrát a společnosti, jejichž zřizovatelem je město. Podezřívá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku, podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby. Obvinění jsou stále zadrženi, uvedl v úterý v tiskové zprávě mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Web Neovlivní.cz v úterý ráno uvedl, že se NCOZ zaměřila na někdejšího pardubického primátora Martina Charváta (ANO). Podle informací České televize je Charvát mezi obviněnými. Stál v čele Pardubic v letech 2014 až 2022, nyní je členem městské rady a zastupitelstva Pardubic. Zpravodaj ČTK se ho pokoušel kontaktovat, radní ale telefon nebral.

ČTĚTE DÁLE: Tunely teroristů pod nemocnicí? Štáb CNN do chodeb nahlédl, vedou k záhadným dveřím

NCOZ souběžně s Vojenskou policií zasahovaly od úterního rána na několika místech v ČR, například v Pardubicích. Podle Ibeheje se vyšetřování jeho útvaru netýká ministerstva obrany ani armády. Mluvčí Vojenské policie Barbora Bitalová sdělila, že se zadržení týká zaměstnanců příspěvkové organizace ministerstva obrany a civilních osob podnikajících ve stavebnictví.

Aleš Veselý z pardubického zastupitelství serveru iROZHLAS.cz napsal, že zastupitelství dozoruje jak zásah NCOZ, tak zásah vojenské policie v Pardubicích. „Jedná se o dvě různá trestní řízení,“ doplnil Veselý.

To, že policie zasahovala v několika budovách pardubického městského úřadu, potvrdil tajemník magistrátu Michal Zitko. Bližší informace nechtěl uvést, protože je vázán mlčenlivostí a nechce mařit vyšetřování. Podle zpravodajky ČTK policie ráno zapečetila kanceláře primátora a dvou náměstků a dveře hlídají policisté v civilu. Zaměstnanci a politici se zatím přesunuli do místnosti rady. Podle Zitka byly kanceláře v 15:00 stále zapečetěné, další skupina policistů zasahovala v další budově magistrátu za Východočeským divadlem, kde sídlí odbor majetku a investic.

Současný pardubický primátor Jan Nadrchal (ANO) je s náměstkem Jakubem Rychteckým (Žijeme Pardubice / SOCDEM) na služební cestě v zahraničí a nemají o zásahu bližší informace.

Někteří opoziční politici již vyzvali zastupitele hnutí ANO, jichž se policejní akce týká, aby odstoupili. „Informace z médií k dnešnímu policejnímu zásahu na magistrátu města Pardubic jsou velmi závažné a pravděpodobně ukazují na korupci politiků ANO při zadávání veřejných zakázek. Politiků ANO, kteří dosud sedí v radě města a řídí městské firmy. Vyzýváme proto všechny osoby dotčené dnešním zásahem policejních složek, aby neprodleně odstoupily z veřejných funkcí,“ uvedl za zastupitelský klub TOP 09 Ondřej Müller.

Česká televize uvedla, že se policisté zajímají o 11 zakázek pardubické radnice a jejích firem. Jde o různé zakázky od opravy kanceláří po tendr na stavbu parkovacího domu za 335 milionů korun. Městská firma Rozvojový fond Pardubice tendr na parkovací dům vyhodnotila letos v létě a policisté u něj podle ČT dokládají údajnou manipulaci. Zakázku vyhrála firma Porr. Podle ČT se ale radnice a fond údajně pokusily vítěze vyřadit zfalšovaným posudkem tak, aby zakázku vyhrála druhá firma v pořadí, tedy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. Policisté se podle ČT zajímali také o nesrovnalosti kolem víceprací na stavbě fotbalové arény za 340 milionů korun.

Podle ČT se vyšetřovatelé vedle Charváta zajímají o Helenu Dvořáčkovou (SPD), byla v minulosti primátorovou náměstkyní za ANO, lidi z Rozvojového fondu Pardubice a o současné vedení Pardubic. Vedle prohlídky radnice se policisté podle ČT soustředili na kanceláře stavební firmy Porr v Hradci Králové a Praze. Mluvčí Porru Jana Mašínová potvrdila, že se policejní zásah týkal i kanceláří firmy. „Bohužel k tomu v tuto chvíli nemáme k dispozici žádné bližší informaci,“ řekla v úterý odpoledne.

Pardubické zastupitelstvo má 39 členů. Koalici tvoří hnutí ANO, které vyhrálo loňské komunální volby, spolu s Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice, má 20 hlasů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Policie v minulých dnech zadržela známého dezinformátora na útěku

Tagy:
armáda Pardubice Česko Národní centrála proti organizovanému zločinu vojenská policie