Na prodej je přes 40 let staré Porsche, s nímž se herec Tom Cruise učil řadit

Porsche 928 bylo jedním ze tří aut, která producenti použili v roce 1983 při natáčení filmu Riskantní podnik. Tom Cruise se ale v něm nejdříve musel naučit, jak se řídí s manuální převodovkou. Auto je v nebývale dobrém stavu.

Porsche 928 patří mezi sběrateli youngtimerů k oblíbeným vozům i proto, že se běžně prodává za částky okolo půl milionu korun. To ale nebude případ kousku, který v září zamíří do aukce společnosti Barret-Jackson. Jde totiž o vůz, jenž se v roce 1983 objevil po boku slavného hollywoodského herce Toma Cruise ve filmu Riskantní podnik.

Jak bývá zvykem, produkce měla k natáčení akčního snímku k dispozici více vozů. Hovoří se celkem o třech. Prodávaný model se ale prý účastnil hlavní honičky. Navíc se právě díky tomuto vozu Tom Cruise naučil, jak se řídí s manuální převodovkou. Předtím totiž jezdil jen s auty s automaty, podobně jako většina ostatních Američanů.

Porsche 928 už dnes parametry nenadchne, na začátku osmdesátých let šlo ale o nadprůměrně rychlé auto. Vpředu uložený benzínový osmiválec s objemem 4,5 litru produkoval výkon 163 kW, tedy 222 koní. To vozu umožnilo zrychlit z nuly na 96 km/h za 6,5 sekundy (údaje pro americkou verzi). Maximální rychlost byla 230 km/h.

Paul Brickman, scénárista a režisér snímku Riskantní podnik, dal přednost modelu 928 před klasickým Porsche 911, protože podle něj vypadalo příliš nudně. Prodávaný exemplář je na první pohled v perfektním stavu. Po natáčení jej totiž koupil sběratel, který ho na dlouhou dobu uložil do klimatizované garáže. I to během zářijové aukce zvedne jeho cenu.

Tagy: