reklama

Na prodej je přes 40 let staré Porsche, s nímž se herec Tom Cruise učil řadit

Porsche 928 bylo jedním ze tří aut, která producenti použili v roce 1983 při natáčení filmu Riskantní podnik. Tom Cruise se ale v něm nejdříve musel naučit, jak se řídí s manuální převodovkou. Auto je v nebývale dobrém stavu.

reklama

Porsche 928 patří mezi sběrateli youngtimerů k oblíbeným vozům i proto, že se běžně prodává za částky okolo půl milionu korun. To ale nebude případ kousku, který v září zamíří do aukce společnosti Barret-Jackson. Jde totiž o vůz, jenž se v roce 1983 objevil po boku slavného hollywoodského herce Toma Cruise ve filmu Riskantní podnik.

Jak bývá zvykem, produkce měla k natáčení akčního snímku k dispozici více vozů. Hovoří se celkem o třech. Prodávaný model se ale prý účastnil hlavní honičky. Navíc se právě díky tomuto vozu Tom Cruise naučil, jak se řídí s manuální převodovkou. Předtím totiž jezdil jen s auty s automaty, podobně jako většina ostatních Američanů.

Porsche 928 už dnes parametry nenadchne, na začátku osmdesátých let šlo ale o nadprůměrně rychlé auto. Vpředu uložený benzínový osmiválec s objemem 4,5 litru produkoval výkon 163 kW, tedy 222 koní. To vozu umožnilo zrychlit z nuly na 96 km/h za 6,5 sekundy (údaje pro americkou verzi). Maximální rychlost byla 230 km/h.

Paul Brickman, scénárista a režisér snímku Riskantní podnik, dal přednost modelu 928 před klasickým Porsche 911, protože podle něj vypadalo příliš nudně. Prodávaný exemplář je na první pohled v perfektním stavu. Po natáčení jej totiž koupil sběratel, který ho na dlouhou dobu uložil do klimatizované garáže. I to během zářijové aukce zvedne jeho cenu.

Tagy:
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama