reklama

Na prodej je přes 40 let staré Porsche, s nímž se herec Tom Cruise učil řadit

Porsche 928 bylo jedním ze tří aut, která producenti použili v roce 1983 při natáčení filmu Riskantní podnik. Tom Cruise se ale v něm nejdříve musel naučit, jak se řídí s manuální převodovkou. Auto je v nebývale dobrém stavu.

reklama

Porsche 928 patří mezi sběrateli youngtimerů k oblíbeným vozům i proto, že se běžně prodává za částky okolo půl milionu korun. To ale nebude případ kousku, který v září zamíří do aukce společnosti Barret-Jackson. Jde totiž o vůz, jenž se v roce 1983 objevil po boku slavného hollywoodského herce Toma Cruise ve filmu Riskantní podnik.

Jak bývá zvykem, produkce měla k natáčení akčního snímku k dispozici více vozů. Hovoří se celkem o třech. Prodávaný model se ale prý účastnil hlavní honičky. Navíc se právě díky tomuto vozu Tom Cruise naučil, jak se řídí s manuální převodovkou. Předtím totiž jezdil jen s auty s automaty, podobně jako většina ostatních Američanů.

Porsche 928 už dnes parametry nenadchne, na začátku osmdesátých let šlo ale o nadprůměrně rychlé auto. Vpředu uložený benzínový osmiválec s objemem 4,5 litru produkoval výkon 163 kW, tedy 222 koní. To vozu umožnilo zrychlit z nuly na 96 km/h za 6,5 sekundy (údaje pro americkou verzi). Maximální rychlost byla 230 km/h.

Paul Brickman, scénárista a režisér snímku Riskantní podnik, dal přednost modelu 928 před klasickým Porsche 911, protože podle něj vypadalo příliš nudně. Prodávaný exemplář je na první pohled v perfektním stavu. Po natáčení jej totiž koupil sběratel, který ho na dlouhou dobu uložil do klimatizované garáže. I to během zářijové aukce zvedne jeho cenu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama