reklama

Na Velikonoce čekejte extrémní počasí. Česko zasáhne silné sněžení

Český hydrometeorologický ústav rozšířil svou výstrahu. Náledí, před kterým v sobotu varoval některé oblasti Česka, pokryje v noci na neděli celou republiku. Platí také výstraha, že celé Česko zasáhne v sobotu silné sněžení. Studená fronta bude pokračovat i začátkem příštího týdne.

reklama

Téměř na celém území České republiky s výjimkou Karlovarského a Plzeňského kraje může během soboty silně sněžit, a to až čtyři centimetry za hodinu, informuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V oblastech s nadmořskou výškou do 500 metrů se mohou objevit smíšené přeháňky.

Meteorologové varují, že kvůli silnému sněžení by mohly být silnice nesjízdné, a upozorňují také na možnou zhoršenou viditelnost. Hrozí proto problémy v dopravě. Opatrnost se doporučuje také chodcům kvůli tvorbě náledí při poklesu teplot pod bod mrazu přibližně od sobotních 21 hodin do nedělních 8 hodin ráno.

Extrémní počasí lze očekávat i po zbytek velikonočních svátků, informoval web Severe Weather Europe. Podle předpovědi by v některých částech Evropy mohla být sněhová vánice tak intenzivní, že by se mohlo jednat o historický výkyv. Na vině je studená fronta šířící se směrem od britských ostrovů přes střední Evropu až do Středozemí a na jižní Balkán, kde mohou teploty dokonce trhat rekordy. Výjimečná studená fronta se během tohoto týdne přehnala také přes východ Spojených států.

Meteorologové upozorňují, že náhlý výkyv počasí a ranní mrazy jsou nebezpečné zejména pro méně odolnou vegetaci a ovocné stromy, které reagovaly na teplé březnové počasí. Podotýkají však, že v posledních zhruba šesti letech není tento dubnový, pro vegetaci ničivý výkyv výjimečný.

ČHMÚ varuje, že silnice mohou být kvůli sněhu nesjízdné a husté sněžení také sníží viditelnost. Hrozí proto problémy v dopravě. Řidiči by měli pozorně sledovat předpověď počasí a dopravní zpravodajství.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko
Miloš Zeman

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu zemí visegrádské čtyřky. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

reklama

Domácí zpravodajství

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

reklama