Nacistický pozdrav, klečení na hrudi. Šokující chování policistů v případu mrtvého Slováka

Brutální smrt Slováka v Belgii

Vdova po devětatřicetiletém Slovákovi Jozefu Chovancovi, který před dvěma lety zemřel v belgické vazbě, volá po novém vyšetřování poté, co belgická média ve středu zveřejnila nové šokující záběry z cely. Snímky z vězeňské kamery ukazují smějící se policisty, policistku zvedající ruku k nacistickému pozdravu a jiného důstojníka klečícího na Chovancově hrudníku asi 18 minut, informoval web BBC.

Tehdy devětatřicetiletý Jozef Chovanec byl zadržen na belgickém letišti v Charleroi 23. února 2018 poté, co měl způsobit narušení letu. Dostal se do potyčky s policisty a byl vyveden z letadla, kde se podle policie choval násilně, a kapitán letadla proto odmítal se strojem vzlétnout.

Smích, klečení na hrudi a nacistický pozdrav

V cele předběžného zadržení si podle dřívějších zpráv Slovák způsobil sebepoškozující zranění a byl převezen do nemocnice, kde zraněním podlehl. Policisté tvrdí, že se muže v cele snažili uklidnit poté, co opakovaně narážel hlavou do dveří cely, až začal krvácet.

Podle nově uveřejněného videozáznamu policisté Slovákovi 18 minut klečeli na hrudi. Příbuzní jsou přesvědčení, že se Chovanec stal obětí policejního násilí, a rovněž si stěžují na pomalý postup belgické justice. Podle prokurátora v Charleroi byli vyslechnuti všichni policisté, kteří se zásahu proti Slovákovi účastnili, a vyšetřování se chýlí konci.

„Chci vědět, co se stalo a proč se tak (policisté) chovali,“ uvedla manželka zemřelého pro noviny Het Laatse Nieuws, které záběry získaly.

Vyšetřování pokračuje

„Je to nepřístojné a absolutně šokující,“ komentoval podle ČTK video belgický ministr spravedlnosti Koen Geens. K délce vyšetřování uvedl, že se protáhlo kvůli pandemii COVID-19 i kvůli tomu, že obhajoba požádala o další úkony. Také belgický ministr vnitra Pieter De Crem označil záběry z videa za „něco absolutně nepřiměřeného“ a vyzval k objasnění okolností.

Policejní mluvčí uvedl belgickému deníku Sudpresse, že policistka, která předváděla nacistický pozdrav, bude od 20. srpna propuštěna.

Tagy: