reklama

Nacistický pozdrav, klečení na hrudi. Šokující chování policistů v případu mrtvého Slováka

Vdova po devětatřicetiletém Slovákovi Jozefu Chovancovi, který před dvěma lety zemřel v belgické vazbě, volá po novém vyšetřování poté, co belgická média ve středu zveřejnila nové šokující záběry z cely. Snímky z vězeňské kamery ukazují smějící se policisty, policistku zvedající ruku k nacistickému pozdravu a jiného důstojníka klečícího na Chovancově hrudníku asi 18 minut, informoval web BBC.

reklama

Tehdy devětatřicetiletý Jozef Chovanec byl zadržen na belgickém letišti v Charleroi 23. února 2018 poté, co měl způsobit narušení letu. Dostal se do potyčky s policisty a byl vyveden z letadla, kde se podle policie choval násilně, a kapitán letadla proto odmítal se strojem vzlétnout.

Smích, klečení na hrudi a nacistický pozdrav

V cele předběžného zadržení si podle dřívějších zpráv Slovák způsobil sebepoškozující zranění a byl převezen do nemocnice, kde zraněním podlehl. Policisté tvrdí, že se muže v cele snažili uklidnit poté, co opakovaně narážel hlavou do dveří cely, až začal krvácet.

Podle nově uveřejněného videozáznamu policisté Slovákovi 18 minut klečeli na hrudi. Příbuzní jsou přesvědčení, že se Chovanec stal obětí policejního násilí, a rovněž si stěžují na pomalý postup belgické justice. Podle prokurátora v Charleroi byli vyslechnuti všichni policisté, kteří se zásahu proti Slovákovi účastnili, a vyšetřování se chýlí konci.

„Chci vědět, co se stalo a proč se tak (policisté) chovali,“ uvedla manželka zemřelého pro noviny Het Laatse Nieuws, které záběry získaly.

Vyšetřování pokračuje

„Je to nepřístojné a absolutně šokující,“ komentoval podle ČTK video belgický ministr spravedlnosti Koen Geens. K délce vyšetřování uvedl, že se protáhlo kvůli pandemii COVID-19 i kvůli tomu, že obhajoba požádala o další úkony. Také belgický ministr vnitra Pieter De Crem označil záběry z videa za „něco absolutně nepřiměřeného“ a vyzval k objasnění okolností.

Policejní mluvčí uvedl belgickému deníku Sudpresse, že policistka, která předváděla nacistický pozdrav, bude od 20. srpna propuštěna.

K tématu

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Nejen politici, ale i mnozí další pobouření lidé využívají sociálních sítí, aby vyjádřili své extrémní rozhořčení nad nočním výletem ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a Miroslava Faltýnka (ANO) do restaurace a bez roušky. Oba politiky přistihl Blesk.cz a vyfotografoval, jak kolem půlnoci opouštějí v Praze luxusní restauraci Rio’s. Pro normální lidi, kteří se musejí v cizí společnosti pohybovat v rouškách, jsou přitom restaurace uzavřené a fungují maximálně výdejová okénka.

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

reklama
Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama