Národní ceny ČR znají své držitele. Absolutními vítězi se staly firmy Hyundai a HSF System

Národní ceny ČR pro rok 2023 jsou rozdány

Národní ceny České republiky za společenskou odpovědnost, oblast kvality a rodinné podnikání za rok 2023 znají své držitele. Prestižní národní i mezinárodní ocenění získaly organizace jak ze soukromého, tak i veřejného sektoru.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Radou kvality České republiky slavnostně předalo ve Valdštejnském paláci Národní ceny České republiky za společenskou odpovědnost, oblast kvality a rodinné podnikání za rok 2023.

Do letošního ročníku soutěže se zapojilo bezmála 50 organizací. Celkově bylo uděleno 18 cen v podobě ikonických skleněných lvíčků z rodinné dílny Halama Glass. Oceněné organizace si odnesly 6 zlatých, 5 stříbrných a 5 bronzových lvíčků včetně diplomů prokazujících úroveň jejich přístupu k uplatňování kvality, společenské odpovědnosti a udržitelnosti.

Současně byli vyhlášeni i dva absolutní vítězové. Národní cenu České republiky za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj získala společnost HSF System a.s. a v programu Národní ceny České republiky se jím zase stala společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.

Národní ceny ČR jako příležitos k nezávislému hodnocení

„Národní ceny České republiky patří mezi jedno z nejprestižnějších ocenění, o které se mohou organizace v naší zemi ucházet. Jsou uznáním pro ty, kteří dosáhli vynikajících výsledků na úrovni systémového přístupu k uplatňování kvality, společenské odpovědnosti a udržitelnosti a přispívají k rozvoji celé České republiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Všem oceněným organizacím gratuluji k úspěchu a zároveň mne těší zájem organizací, které se v Národních cenách České republiky objevují opakovaně a chtějí úroveň kvality, společenské odpovědnosti a udržitelnosti neustále posouvat na vyšší a vyšší úroveň. I tento fakt pro nás následně reflektuje zpětnou vazbu v podobě hodnoty, smyslu a přínosu ocenění jako takového,“ uvedl předseda Rady kvality České republiky Eduard Muřický.

Pro firmy a organizace jsou Národní ceny České republiky významnou příležitostí k nezávislému hodnocení uplatňovaného systému řízení managementu. „Národní ceny České republiky patří mezi jedno z nejprestižnějších ocenění, o které se mohou organizace v naší zemi ucházet. Jsou uznáním pro ty, kteří dosáhli vynikajících výsledků na úrovni systémového přístupu k uplatňování kvality, společenské odpovědnosti a udržitelnosti a přispívají k rozvoji celé České republiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). „Jde i o inovace, hledání chytrých řešení a o schopnost neustále se zlepšovat,“ doplnil.

Jaká kritéria musely firmy splnit?

Ocenění byla udělována v souladu s Národní politikou kvality České republiky. Společnosti navíc musí splnit hned několik kritérií, aby mohli o toto ocenění usilovat. Národní ceny České republiky za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj a Národní ceny kvality ČR v programu EXCELENCE jsou udělovány na základě metodiky mezinárodních schémat EFQM uplatňovaných ve více než 80 zemích světa.

„Organizace získají zpětnou vazbu v podobě komplexní zprávy zpracované hodnotiteli certifikovanými EFQM, která identifikuje silné stránky a oblasti ke zlepšení. Národní ceny České republiky zároveň napomáhají ke konkurenceschopnosti organizací,“ upřesnil 1. místopředseda Rady kvality ČR Pavel Vinkler.

Národní ceny České republiky za kvalitu v rodinném podnikání jsou zase hodnoceny metodikou hodnocení kvality a vitality rodinného podnikání v oblasti manažerských, ekonomicko-finančních a administrativně-psychologicko-právních aktivit.

„Prostřednictvím tohoto ocenění je možno zvýšit prestiž rodinných podniků v očích široké veřejnosti, apelovat na atributy hodnot a podnikatelské etiky, podpořit sebevědomí nastupující generace při jejich cestě k budování konkurenceschopných rodinných podniků,“ dodala generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky Eva Svobodová.

Akce se uskutečnila pod záštitami předsedy vlády České republiky Petra Fialy, předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila a předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéty Pekarové Adamové.

Na to, kdo uspěl v minulém ročníku, se můžete podívat zde:

Kompletní výsledky Národních cen České republiky za rok 2023

Národní cena České republiky za kvalitu v rodinném podnikání

1. DELFY s.r.o.
2. MS ProTech s.r.o.
3. AVEFLOR a.s.

Národní cena České republiky za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj

Kategorie Veřejný sektor:
1. Město Kopřivnice, Městský úřad Kopřivnice
2. Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
3. Charita České Budějovice

Kategorie Soukromý sektor:
1. HSF System, a.s.
2. Komerční banka, a.s.
3. Lidl Česká republika v.o.s.
3. SHM, s.r.o.

Absolutním vítězem Národní ceny České republiky za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj se stala společnost HSF System a.s.

Národní cena kvality České republiky, program EXCELENCE

Kategorie Veřejný sektor:
1. Řízení letového provozu České republiky, s. p.
1. Univerzita Palackého v Olomouci
3. Centrum pečovatelských a ošetřovatelských služeb Město Touškov

Kategorie Soukromý sektor:
1. Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.
2. ČEZ, a.s., divize jaderná energetika
3. PIERBURG s.r.o.

Absolutním vítězem Národní ceny kvality České republiky se stala společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.

Podrobné informace naleznete na webových stránkách www.narodniportal.cz.

Tagy:
Komerční sdělení Českou kvalitu nenahradíš Jozef Síkela Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Národní cena ČR Rada kvality České republiky Národní cena České republiky za kvalitu v rodinném podnikání Národní cena ČR za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj