Ondřej Trojan: S bratrem jsme jako dva kohouti. Naše ega do sebe naráží neustále

Kvůli pandemii koronaviru muselo mnoho tvůrců přesunout premiéry svých filmů na pozdější termíny. Jedním z nich je také režisér a producent Ondřej Trojan, jehož film Bourák mohli diváci vidět v kinech až 11. června. O svém novém snímku, filmovém průmyslu obecně, i o svém vztahu s bratrem Ivanem si Trojan povídal s Marií Bastlovou v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

Režisér a producent Ondřej Trojan, který má na kontě například filmy Občanský průkaz (2010) nebo Toman (2018), bývá před premiérou svých filmů vždy nervózní. Kvůli současné situaci měl však k neklidu ještě o důvod navíc.

Premiéra nového filmu Bourák, v němž Ondřej Trojan poprvé do hlavní role obsadil svého bratra Ivana, musela být odložena. Ještě předtím, než začalo docházet k rozvolňování protipandemických opatření, nebylo jasné, zda se film do léta vůbec dostane do kin.

Lidem se zatím do kin nechce

Trojan tak musel počítat i se scénářem, že Bourák bude k vidění v kinech na podzim nebo dokonce až příští rok. To si však samozřejmě nepřál.

„Kdyby to bylo o rok později, ten film by ve mně už umřel. Já s ním potřebuju jít a být spojen osobně,“ říká Trojan, jehož snahu uvést film co nejdříve podporovali i majitelé kin. Trojan navíc konstatuje, že Bourák je letního ražení a na podzim by v konkurenci s dalšími odloženými filmy tolik nevynikl.

Velkým úskalím premiéry v současném období je tak hlavně povinnost nošení roušek v sálech. Podle průzkumů až 60 procent lidí roušky odrazují, protože jsou zvyklí během filmu v kině konzumovat jídlo, což samozřejmě se zakrytými ústy nemohou.

Je tedy předem jasné, že film nemůže vydělat tolik, aby se vyplatil. „Má to pro nás velké dopady, ale přeložit premiéru na podzim nebo ji odsunout o rok by mohlo být ještě horší,“ říká Trojan. „Řekli jsme si, jak by se asi zachoval Bourák, hlavní postava filmu. Ten by do toho šel po hlavě,“ dodává.

Bourák se však u kritiků zatím netěší velké podpoře. Film dostal od Česko-slovenské filmové databáze (ČSFD) pouhých 29 procent a rovněž česká média hovoří o „podprůměrném“ snímku. Trojan se recenzemi příliš netrápí, naopak sám ostře kritizuje některé novináře za to, že zveřejnili své mínění předčasně.

Recenze mají vycházet v den premiéry

„Já recenze už ani moc nečtu. Rozčílilo mě ale, že někteří kritici ztratili svůj etický kodex. Recenze má být nezávislá a vyjít v den premiéry, což se tentokrát nestalo. Ostatní jsou potom ovlivněni, než film můžou vůbec vidět. Omlouvám se všem slušným novinářům, ale novinářské projekce před oficiální premiérou už příště dělat nebudu,“ říká Trojan, pro kterého jsou důležitější reakce běžných diváků. Ti prý zatím vypadají spokojeně.

Hlavním tahákem filmu je známý herec Ivan Trojan, který ztvárnil hlavní roli Bouráka. Během natáčení však mezi bratry došlo k několika konfliktům, které prý ale nakonec přispěly k vylepšení celkového výsledku. „Máme to od dětství, jsme dva kohouti. Naše ega na sebe takhle narážela i při natáčení,“ vysvětluje Ondřej Trojan.

Sám doufá, že se situace s pandemií koronaviru uklidní, aby diváci mohli vyrazit do kinosálů. „Ať máte doma sebevětší plátno, nikdy to nebude ono. Spousta lidí chodí do kina hlavně kvůli sdílenému zážitku, a to se zase vrátí,“ je si jist Trojan.

Tagy: