reklama

Ondřej Trojan: S bratrem jsme jako dva kohouti. Naše ega do sebe naráží neustále

Kvůli pandemii koronaviru muselo mnoho tvůrců přesunout premiéry svých filmů na pozdější termíny. Jedním z nich je také režisér a producent Ondřej Trojan, jehož film Bourák mohli diváci vidět v kinech až 11. června. O svém novém snímku, filmovém průmyslu obecně, i o svém vztahu s bratrem Ivanem si Trojan povídal s Marií Bastlovou v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

Režisér a producent Ondřej Trojan, který má na kontě například filmy Občanský průkaz (2010) nebo Toman (2018), bývá před premiérou svých filmů vždy nervózní. Kvůli současné situaci měl však k neklidu ještě o důvod navíc.

Premiéra nového filmu Bourák, v němž Ondřej Trojan poprvé do hlavní role obsadil svého bratra Ivana, musela být odložena. Ještě předtím, než začalo docházet k rozvolňování protipandemických opatření, nebylo jasné, zda se film do léta vůbec dostane do kin.

Lidem se zatím do kin nechce

Trojan tak musel počítat i se scénářem, že Bourák bude k vidění v kinech na podzim nebo dokonce až příští rok. To si však samozřejmě nepřál.

„Kdyby to bylo o rok později, ten film by ve mně už umřel. Já s ním potřebuju jít a být spojen osobně,“ říká Trojan, jehož snahu uvést film co nejdříve podporovali i majitelé kin. Trojan navíc konstatuje, že Bourák je letního ražení a na podzim by v konkurenci s dalšími odloženými filmy tolik nevynikl.

Velkým úskalím premiéry v současném období je tak hlavně povinnost nošení roušek v sálech. Podle průzkumů až 60 procent lidí roušky odrazují, protože jsou zvyklí během filmu v kině konzumovat jídlo, což samozřejmě se zakrytými ústy nemohou.

Je tedy předem jasné, že film nemůže vydělat tolik, aby se vyplatil. „Má to pro nás velké dopady, ale přeložit premiéru na podzim nebo ji odsunout o rok by mohlo být ještě horší,“ říká Trojan. „Řekli jsme si, jak by se asi zachoval Bourák, hlavní postava filmu. Ten by do toho šel po hlavě,“ dodává.

Bourák se však u kritiků zatím netěší velké podpoře. Film dostal od Česko-slovenské filmové databáze (ČSFD) pouhých 29 procent a rovněž česká média hovoří o „podprůměrném“ snímku. Trojan se recenzemi příliš netrápí, naopak sám ostře kritizuje některé novináře za to, že zveřejnili své mínění předčasně.

Recenze mají vycházet v den premiéry

„Já recenze už ani moc nečtu. Rozčílilo mě ale, že někteří kritici ztratili svůj etický kodex. Recenze má být nezávislá a vyjít v den premiéry, což se tentokrát nestalo. Ostatní jsou potom ovlivněni, než film můžou vůbec vidět. Omlouvám se všem slušným novinářům, ale novinářské projekce před oficiální premiérou už příště dělat nebudu,“ říká Trojan, pro kterého jsou důležitější reakce běžných diváků. Ti prý zatím vypadají spokojeně.

Hlavním tahákem filmu je známý herec Ivan Trojan, který ztvárnil hlavní roli Bouráka. Během natáčení však mezi bratry došlo k několika konfliktům, které prý ale nakonec přispěly k vylepšení celkového výsledku. „Máme to od dětství, jsme dva kohouti. Naše ega na sebe takhle narážela i při natáčení,“ vysvětluje Ondřej Trojan.

Sám doufá, že se situace s pandemií koronaviru uklidní, aby diváci mohli vyrazit do kinosálů. „Ať máte doma sebevětší plátno, nikdy to nebude ono. Spousta lidí chodí do kina hlavně kvůli sdílenému zážitku, a to se zase vrátí,“ je si jist Trojan.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

Slovenský trenér Djokoviče: Bylo to obrovské utrpení, kauza ho poznamená

Málokdo zná Novaka Djokoviče tak jako jeho slovenský trenér Marián Vajda. Poprvé se tehdy mladičkého a talentovaného tenisty ujal v roce 2006 a právě on má velký podíl na tom, že Srb získal 20 grandslamových titulů. Číslo 21 měl přidal letos na Australian Open, ale jak téměř celý svět ví, nakonec nedostal možnost. „Muselo to být obrovské utrpení,“ popisuje ságu světové jedničky s neúspěšným koncem Vajda.

reklama

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu

Mnozí adepti, kteří usilují o post prezidenta, nemají šanci, ale chtějí se zviditelnit. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli komentátoři Petr Honzejk a Petr Kamberský. Miliardář Karel Janeček podle nich oznámil kandidaturu včas, avšak spíše než touha po triumfu je důvodem podle nich jen „futrování ega“. Možná kandidatura bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je promyšlenější a má mu otevřít cestu do Senátu.

reklama