Nebezpečný ozón v Praze: Město kvůli vzácnému plynu posílá do ulic kropicí vozy

ČTK
ČTK
  • Akt. 25. čvn 2026, 16:01
  • • 25. čvn 2026, 15:38

  • Technická správa komunikací (TSK) nechá od pátku do neděle kropit ulice kropicími vozy. Důvodem je překročení prahové hodnoty přízemního ozónu. Zda opatření prodlouží i na následující týden, bude ještě konzultovat s Českým hydrometeorologickým ústavem. Informovala o tom Naďa Polanová z TSK. Podle předpovědi meteorologů v neděli teploty vystoupají až ke 40 stupňům Celsia.

    Jde o jedinou výjimku, kdy Praha objednává kropení ulic. Dříve tak činila i během dnů, kdy teplota více dní po sobě překročila 25 stupňů Celsia. Podle dřívějšího vyjádření náměstkyně primátora pro životní prostředí Jany Komrskové (Piráti) je to nehospodárné, protože efekt ochlazení trvá pouze v řádu několika minut.

    DÁLE ČTĚTE: Moudro chytré europoslankyně, smějí se v ANO Nerudové. Chtěla vinit Babiše, trefila se do Fialy

    Kropicí vozy vyjedou v pátek v 10:00 a v ulicích se budou pohybovat do 18:00. Ve stejných časech budou jezdit i v sobotu a v neděli. Jejich trasy vedou městskými částmi Praha 1 až Praha 22. TSK objednává kropení ulic u Pražských služeb a několika dalších firem.

    „Průběžně vyhodnocujeme data i předpovědní modely Českého hydrometeorologického ústavu. Na základě aktuální prognózy vývoje koncentrací přízemního ozónu a očekávaných meteorologických podmínek jsme se rozhodli zahájit celoplošné kropení a mlžení jako preventivní opatření na ochranu zdraví Pražanů,“ uvedla ředitelka úseku nestavební údržby komunikací TSK Kristýna Hujerová.

    Pražský magistrát přestal objednávat kropení ulic v horkých dnech v roce 2024. Do té doby bylo součástí letní údržby komunikací. Vozy vyjížděly vždy, když tři dny po sobě teploty překročily 25 stupňů Celsia. Například v roce 2018 to bylo 35krát. Podle Komrskové si lidé často stěžovali na to, že jde o plýtvání pitnou vodou. Za účinnější považuje tlakové splachování ulic, které smývá prach a provádí se takzvaně průmyslovou vodou.

    Co je to ozón?

    Ozón je extrémně vzácná nestabilní forma kyslíku. Jeho molekuly tvoří tři atomy kyslíku, nikoli dva, jak je obvyklé. Jde o bezbarvý či namodralý plyn, který je silným oxidačním činidlem.

    Snadno proto reaguje s nejrůznějšími biologickými látkami a může poškozovat buněčné membrány. Podle Světové zdravotní organizace (WHO) vede vdechování ozónu k dýchacím potížím, může vyvolat astma a další plicní onemocnění či zhoršit fungování plic.

    MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dva proti: Ústavní soudci Wintr a Řepková odmítli vyslat Pavla do Ankary. Podívejte se, proč