
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
životní prostředí
Výpis příspěvků ke štítku „životní prostředí“

Klimatická změna: Čekají nás další pandemie, masové vymírání a války, varují vědci
Lidstvo nezvládá reagovat na hrozby způsobené poklesem biodiverzity a klimatickou změnou, čeká jej proto „strašlivá budoucnost“. Uvedla to mezinárodní skupina vědců ve studii publikované v odborném periodiku Frontiers in Conversation Science.

Řežeme pod sebou větev a říkáme tomu pokrok, varuje novinářka Pavla Jazairiová
Novinářka Pavla Jazairiová se o takzvané rozvojové země zajímá od roku 1965. Známy jsou její rozhlasové a knižní reportáže, kniha Z Etiopie a odjinud je v pořadí její dvacátou. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovoří třeba o tom, zda existuje „pravé hodnoty“ společné všem národům nebo jak dokázala zpacifikovat mužský mejdan v Pákistánu.

Ekologické vánoční trendy: Umělé stromky netáhnou, zájem je o pronájem jehličnanů
Vánoce bezpochyby nejsou svátky, které by byly příliš šetrné k životnímu prostředí. Jedním z hlavních problémů je tradice vánočních stromků. Odborníci upozorňují, že živý stromeček může být v mnoha ohledech udržitelnějším řešením než ten umělý. Sílícím ekologickým vánočním trendem je také pronájem stromků, které se po svátcích zasadí zpět do země.

Spojené státy se opět připojí k Pařížské dohodě o změnách klimatu, oznámil Biden
Nově zvolený americký prezident Joe Biden oznámil, že se Spojené státy po několika letech znovu připojí k Pařížské dohodě o změnách klimatu. Od té v roce 2017 odstoupila stále ještě úřadující americká hlava státu Donald Trump. Biden informaci zveřejnil na svém twitterovém účtu.

Vyhlaste stav klimatické nouze, vyzývá světové lídry generální tajemník OSN
Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu apeloval na světové lídry, aby ve svých zemích vyhlásili stav klimatické nouze a pomohli tak urychlit kroky, které by zabránily katastrofálním důsledkům globálního oteplování. Na virtuálním klimatickém summitu, který pořádá Velká Británie, vystoupil mimo jiné čínský prezident Si Ťin-pching, který ohlásil závazek snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého v poměru k HDP o 65 procent oproti roku 2005.

Pět let Pařížské klimatické dohody: Vyhne se Země klimatickému kolapsu?
Uplynulo pět let od uzavření Pařížské klimatické dohody, ambiciózního závazku, který má udržet globální oteplování pod dvěma stupni Celsia. K dohodě přistoupily téměř všechny země světa. Ke shrnutí dosavadního vývoje dojde v sobotu během on-line konference.

Brabec: Druhý a třetí únik látek do Bečvy se už řeší s provinilými firmami
Ve středu došlo k dalšímu – již čtvrtému – úniku neznámé látky do řeky Bečvy za poslední dobu. Na místo kvůli tomu dorazil i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který společně se Stanislavem Pernickým z Českého rybářského svazu promluvil v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS.

Oblíbená navzdory trendu elektrifikace. Auta na CNG šetří přírodu i vaši peněženku
Evropská unie se mermomocí snaží prosadit elektrickou energii jako pohon budoucnosti, který spasí svět a zlepší životní prostředí kolem nás. Snad, ale není tu ještě lepší alternativa? Co třeba CNG, neboli stlačený zemní plyn, který produkuje absolutní minimum emisí a jeho získávání není zásadně neekologické? Navíc se jej na planetě nachází několikanásobně více než ropy. V případě BioCNG se dokonce jedná o obnovitelný zdroj.

Půlku všech leteckých emisí má na svědomí jediné procento populace, tvrdí experti
Minulý rok se kvůli letecké dopravě vypustilo do vzduchu 915 milionů tun CO2 (to jsou dvě procenta z celkových celosvětových emisí oxidu uhličitého). Z nové studie časopisu Global Environmental Change vyplývá, že polovinu všech emisí letadla vypouští do ovzduší kvůli jedinému procentu populace, tedy těm, kteří létají často a daleko.

Musíme odstoupit od lineární ekonomiky a snížit spotřebu masa, míní cestovatelka
Podle cestovatelky a zakladatelky projektu Redline Expedition zaměřeného na ochranu kriticky ohrožených zvířat Kamily Paličkové příroda během pandemie prokázala velkou schopnost regenerace. Způsob života, který vedeme, je podle ní za hranou. Bude nutné omezit spotřebu masa i dalších komodit.

Splašky v Dunaji a nebezpečný odpad na zahradách. Cesta Srbska do EU je dlouhá
Srbsko se stalo kandidátem na členskou zemi Evropské unie již v roce 2012. Od té doby však učinilo jen malý progres v plnění unijních kritérií. Jedním z palčivých problémů je ochrana životního prostředí. Vypouštění splašků z hlavního města přímo do Dunaje a zahrabávání toxických odpadů do půdy by mohlo stát v cestě budoucím vyjednáváním.

Deza ryby zřejmě neotrávila, Valachům ale vadí zápach chemičky i nebezpečné ftaláty
Hromadný úhyn desítek tun ryb v řece Bečvě na Valašsku stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. „Sám jsem nejméně šťastný, že to takhle dlouho trvá. Nemůžu ale tlačit na policii,“ řekl na středeční schůzi Senátu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle něho policie z úniku smrtícího kyanidu vyloučila chemičku Deza, která patří koncernu Agrofert a napřed se jevila jako možný viník.