
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
životní prostředí
Výpis příspěvků ke štítku „životní prostředí“

Pražská hádka o holuba. Hřib, Čižinský či Hejma se přou o kácení stromu v centru
Návrh nové podoby takzvaného Anenského trojúhelníku v centru Prahy způsobil pořádný poprask. Chystaný pěší podchod k řece sice všichni vítají, ale některým se nelíbí, že by kvůli němu měl padnout takřka stoletý javor, na kterém hnízdí holub hřivnáč. Zatímco Praha 1 to má za hotovou věc, vedení magistrátu se to snaží zvrátit. Člen koalice Jan Čižinský (Praha sobě) se zase snaží přijít s kompromisní variantou.

Zdeformované penisy zachrání Zemi před klimatickou apokalypsou, věří Greta Thunbergová
Znečištění životního prostředí je příčinou, proč lidstvo čelí existenční krizi. Podle vědců za to mohou chemické látky, které vznikají při výrobě a zpracování plastů. Ftaláty se totiž dostávají do lidského těla a zapříčiňují zhoršování reprodukčních schopností. Ekologická aktivistka Greta Thunbergová už na Twitteru vyjádřila naději, že by to mohlo lidstvo vyburcovat k „další klimatické demonstraci“.

Peking v temnotě. Čínu zasáhla nejhorší písečná bouře za poslední desetiletí
Čínské hlavní město Peking a jeho okolí zasáhla v pondělí nejhorší písečná bouře za poslední desetiletí. Kvůli silnému větru a slabé viditelnosti se musely zrušit více než čtyři stovky leteckých spojení, informovala agentura AP.

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. V tiskové zprávě to v pátek oznámilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Praha Varšavě vytýká to, že v souvislosti s rozšířením těžby bylo porušeno unijní právo, součástí žaloby je také žádost o zastavení těžby uhlí v dole do doby, než unijní soud rozhodne.

Nižší konzumace masa může zmenšit riziko pandemie. Změňme stravovací vzorce, radí OSN
Konzumace menšího množství masa může kromě ochrany životního prostředí a biodiverzity pomoci omezit riziko pandemie. Podle agentury DPA to uvádí Program OSN pro životní prostředí v rámci zveřejnění nové zprávy jím podporovaného think tanku Chatham House.

Klimatická změna: Čekají nás další pandemie, masové vymírání a války, varují vědci
Lidstvo nezvládá reagovat na hrozby způsobené poklesem biodiverzity a klimatickou změnou, čeká jej proto „strašlivá budoucnost“. Uvedla to mezinárodní skupina vědců ve studii publikované v odborném periodiku Frontiers in Conversation Science.

Řežeme pod sebou větev a říkáme tomu pokrok, varuje novinářka Pavla Jazairiová
Novinářka Pavla Jazairiová se o takzvané rozvojové země zajímá od roku 1965. Známy jsou její rozhlasové a knižní reportáže, kniha Z Etiopie a odjinud je v pořadí její dvacátou. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovoří třeba o tom, zda existuje „pravé hodnoty“ společné všem národům nebo jak dokázala zpacifikovat mužský mejdan v Pákistánu.

Čína je predátorský stát a nezastaví se před ničím, říká novinářka Pavla Jazairiová
„Neomezený růst se nazývá pokrokem, novým náboženstvím se stal zisk za každou cenu. Přitom ti opravdu chudí dál chudnou,“ říká novinářka Pavla Jazairiová. Čínu považuje za predátorský stát, obavy má o životní prostředí, ale naději upíná k mladým lidem. Přinášíme druhou část rozhovoru.

Ekologické vánoční trendy: Umělé stromky netáhnou, zájem je o pronájem jehličnanů
Vánoce bezpochyby nejsou svátky, které by byly příliš šetrné k životnímu prostředí. Jedním z hlavních problémů je tradice vánočních stromků. Odborníci upozorňují, že živý stromeček může být v mnoha ohledech udržitelnějším řešením než ten umělý. Sílícím ekologickým vánočním trendem je také pronájem stromků, které se po svátcích zasadí zpět do země.

Spojené státy se opět připojí k Pařížské dohodě o změnách klimatu, oznámil Biden
Nově zvolený americký prezident Joe Biden oznámil, že se Spojené státy po několika letech znovu připojí k Pařížské dohodě o změnách klimatu. Od té v roce 2017 odstoupila stále ještě úřadující americká hlava státu Donald Trump. Biden informaci zveřejnil na svém twitterovém účtu.

Vyhlaste stav klimatické nouze, vyzývá světové lídry generální tajemník OSN
Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu apeloval na světové lídry, aby ve svých zemích vyhlásili stav klimatické nouze a pomohli tak urychlit kroky, které by zabránily katastrofálním důsledkům globálního oteplování. Na virtuálním klimatickém summitu, který pořádá Velká Británie, vystoupil mimo jiné čínský prezident Si Ťin-pching, který ohlásil závazek snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého v poměru k HDP o 65 procent oproti roku 2005.

Pět let Pařížské klimatické dohody: Vyhne se Země klimatickému kolapsu?
Uplynulo pět let od uzavření Pařížské klimatické dohody, ambiciózního závazku, který má udržet globální oteplování pod dvěma stupni Celsia. K dohodě přistoupily téměř všechny země světa. Ke shrnutí dosavadního vývoje dojde v sobotu během on-line konference.