reklama

Matka předčasně narozené Elly po výroku exposlance: Dcera si své místo vybojovala

Vyjádření bývalého poslance za Věci veřejné Jaroslava Škárky ohledně předčasně narozených dětí vzbudilo nebývalé rozhořčení i velkou vlnu solidarity. Na Škárku, podle kterého bychom se měli zbavovat předčasně narozených dětí, bylo podáno trestní oznámení. K tomuto výroku se vyjádřila i výkonná ředitelka sdružení Nedoklubko a maminka předčasně narozené dcery Elly, která po porodu vážila 730 gramů.

reklama

Škárka na Facebooku reagoval na reklamu na neziskovou organizaci Nedoklubko, které podporuje rodiny předčasně narozených dětí. Podle Škárky jsou tyto děti „nevyvinuté zrůdy“, které budou mít IQ kolem padesátky a budou společnosti přítěží.

Toto necitelné vyjádření vzbudilo mezi lidmi, zejména pak rodiči, obrovskou vlnu pobouření, ale také solidarity. Sama Lucie Žáčková, která porodila dceru Ellu ve 26. týdnu těhotenství, se k celé situaci vyjádřila ve dvou rovinách. Z pohledu neziskové organizace, kterou vede, a maminky, která po porodu zažila, co je to strach o dítě „do dlaně“. Dnes je z maličkého miminka chytrá a zdravá desetiletá školačka.

„Nedoklubko je rodičovská organizace, jejíž dobré jméno buduji spolu s kolegyněmi 10 let. Nikdy nebylo financováno z veřejných peněz a může fungovat jen díky členské základně z řad rodičů předčasně narozených dětí a také z řad lékařů a sester, dále z individuálních darů a díky podpoře firemních partnerů a dárců, s nimiž nezřídka máme vybudovanou dlouhodobou spolupráci,“ uvedla Žáčková.

Zároveň dodala, že v této kauze je ale mnohem důležitější rovina osobní z pohledu maminky předčasně narozeného dítěte. „Ellinka se před deseti lety narodila těsně nad hranicí životaschopnosti a jen díky vysoce specializované péči porodníků a lékařů a sester na novorozenecké jednotce intenzivní péče jsem matkou,“ popsala.

Dnes je její dceři deset let. „Je velmi chytrá, empatická a citlivá holka. Milujeme ji nadevše a nikdy jsme ani na chvilku nezapochybovali o tom, že by si své místo pod sluncem nevybojovala. Vždy jsme stáli při ní a ona to zvládla,“ pokračovala Žáčková. Mluvila přitom nejen za sebe, ale i za další maminky „nedonošeňátek“, kterých se každý rok narodí kolem 8 500.

Posted by Nedoklubko on Monday, November 2, 2020

„V Nedoklubku vždy stojíme při rodičích, zdravotnících a všech, kteří se podílejí na péči o tyto děti. Dnes více než kdy jindy stojíme při všech, kterých se zrůdná slova exposlance dotkla, a pro nás to znamená ještě více pracovat na osvětě problematiky předčasného porodu, vyzdvihnutí špičkové neonatologické péče v České republice a dále pokračovat v projektech a činnosti, která dělá Nedoklubko Nedoklubkem,“ doplnila ředitelka. Celou záležitostí se nyní bude zabývat policie.

V současné době probíhá kampaň Purpurový listopad 2020 k příležitost Světového dne předčasně narozených dětí. Kampaň poukazuje na to, že na celém světě se každoročně narodí 15 milionů nedonošených dětí.

Tagy:
předčasný porod Nedoklubko reakce exposlanec Jaroslav Škárka Věci veřejné předčasně narozené dítě nedonošené dítě
Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou
Volby 2021

Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se svým poradcem Matějem Stropnickým pokračují v kontrolách pracovních podmínek ve firmách. Inspekce se ale bude konat i v resortu Maláčové. Ve čtvrtek ráno se na ministerstvo práce chystají zástupci iniciativ Otevřeme Česko normálnímu životu a Chcípl PES a nezávisle na nich i poslanec ODS Jan Skopeček – lídr stranické kandidátky ve středních Čechách.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?
Koronavirus

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

ON-LINE sedmý den OH: Čeští střelci míří do finále, na medaili cílí i kanoistka Fišerová
OH 2021

Živě
ON-LINE sedmý den OH: Čeští střelci míří do finále, na medaili cílí i kanoistka Fišerová

David Kostelecký a Jiří Lipták se probojovali do finále olympijského turnaje ve střelbě na trap. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou čeká olympijské semifinále čtyřhry. Stejné utkání čeká ve dvouhře Markétu Vondroušovou. Dělí je tak jediné vítězství od medailového umístění. Šanci na cenný kov má také vodní slalomářka Tereza Fišerová.

Hitler se stal před sto lety šéfem NSDAP. Zemřelo kvůli němu 21 milionů lidí

I přesto, že byl Adolf Hitler zvolen předsedou Nacionálně socialistické dělnické strany Německa (NSDAP) už před sto lety, jeho osobnost a činy společností stále rezonují. Charismatu zdatného řečníka a idejím o budování nového národního společenství propadla i značná část jednoho z nejcivilizovanějších národů. To vše vedlo k druhé světové válce a úmrtí milionů lidí.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama