reklama

Matka předčasně narozené Elly po výroku exposlance: Dcera si své místo vybojovala

Vyjádření bývalého poslance za Věci veřejné Jaroslava Škárky ohledně předčasně narozených dětí vzbudilo nebývalé rozhořčení i velkou vlnu solidarity. Na Škárku, podle kterého bychom se měli zbavovat předčasně narozených dětí, bylo podáno trestní oznámení. K tomuto výroku se vyjádřila i výkonná ředitelka sdružení Nedoklubko a maminka předčasně narozené dcery Elly, která po porodu vážila 730 gramů.

reklama

Škárka na Facebooku reagoval na reklamu na neziskovou organizaci Nedoklubko, které podporuje rodiny předčasně narozených dětí. Podle Škárky jsou tyto děti „nevyvinuté zrůdy“, které budou mít IQ kolem padesátky a budou společnosti přítěží.

Toto necitelné vyjádření vzbudilo mezi lidmi, zejména pak rodiči, obrovskou vlnu pobouření, ale také solidarity. Sama Lucie Žáčková, která porodila dceru Ellu ve 26. týdnu těhotenství, se k celé situaci vyjádřila ve dvou rovinách. Z pohledu neziskové organizace, kterou vede, a maminky, která po porodu zažila, co je to strach o dítě „do dlaně“. Dnes je z maličkého miminka chytrá a zdravá desetiletá školačka.

„Nedoklubko je rodičovská organizace, jejíž dobré jméno buduji spolu s kolegyněmi 10 let. Nikdy nebylo financováno z veřejných peněz a může fungovat jen díky členské základně z řad rodičů předčasně narozených dětí a také z řad lékařů a sester, dále z individuálních darů a díky podpoře firemních partnerů a dárců, s nimiž nezřídka máme vybudovanou dlouhodobou spolupráci,“ uvedla Žáčková.

Zároveň dodala, že v této kauze je ale mnohem důležitější rovina osobní z pohledu maminky předčasně narozeného dítěte. „Ellinka se před deseti lety narodila těsně nad hranicí životaschopnosti a jen díky vysoce specializované péči porodníků a lékařů a sester na novorozenecké jednotce intenzivní péče jsem matkou,“ popsala.

Dnes je její dceři deset let. „Je velmi chytrá, empatická a citlivá holka. Milujeme ji nadevše a nikdy jsme ani na chvilku nezapochybovali o tom, že by si své místo pod sluncem nevybojovala. Vždy jsme stáli při ní a ona to zvládla,“ pokračovala Žáčková. Mluvila přitom nejen za sebe, ale i za další maminky „nedonošeňátek“, kterých se každý rok narodí kolem 8 500.

Posted by Nedoklubko on Monday, November 2, 2020

„V Nedoklubku vždy stojíme při rodičích, zdravotnících a všech, kteří se podílejí na péči o tyto děti. Dnes více než kdy jindy stojíme při všech, kterých se zrůdná slova exposlance dotkla, a pro nás to znamená ještě více pracovat na osvětě problematiky předčasného porodu, vyzdvihnutí špičkové neonatologické péče v České republice a dále pokračovat v projektech a činnosti, která dělá Nedoklubko Nedoklubkem,“ doplnila ředitelka. Celou záležitostí se nyní bude zabývat policie.

V současné době probíhá kampaň Purpurový listopad 2020 k příležitost Světového dne předčasně narozených dětí. Kampaň poukazuje na to, že na celém světě se každoročně narodí 15 milionů nedonošených dětí.

Tagy:
předčasný porod Nedoklubko reakce exposlanec Jaroslav Škárka Věci veřejné předčasně narozené dítě nedonošené dítě

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama