reklama
CNN Prima News Martina Richterová
Martina Richterová

Martina Richterová

redaktorka CNN Prima NEWS

Psaní se Martina začala věnovat na mateřské dovolené před osmi lety. Od té doby prošla několika online médii jako redaktorka na volné noze. V současné době si můžete přečíst její rozhovory a příběhy na téma zdraví na CNN Prima News.

Nejnovější příspěvky autora

Ke kolektivní imunitě máme ještě daleko. Riziko delty je vysoké, míní odborníci
Zdraví

Ke kolektivní imunitě máme ještě daleko. Riziko delty je vysoké, míní odborníci

Počty nakažených v Česku v posledních dnech stoupaly. Podle odborníků je na vině nakažlivější mutace delta, která nyní dominuje. Na rozdíl od podzimní a poté jarní vlny je však velká část té nejzranitelnější populace proočkována. Otázkou však zůstává, zda jsou očkovaní lidé skutečně dobře chráněni a zda se nemusíme obávat dalšího zaplnění nemocnic. CNN Prima NEWS oslovila přední odborníky, aby se k tomuto tématu vyjádřili.

Deprese a sebepoškozování. Kvůli covidu přibývá dětí s vážnými psychickými problémy
Zdraví

Deprese a sebepoškozování. Kvůli covidu přibývá dětí s vážnými psychickými problémy

Máme za sebou rok, který nikdo z nás dosud nezažil. Děti téměř nechodily do školy, neměly možnost věnovat se svým koníčkům, chodit na kroužky a musely značně omezit sociální kontakty. Podle ředitelky a zakladatelky Centra LOCIKA Petry Wünschové má tato skutečnost obrovský vliv na křehkou dětskou psychiku. Důsledkem je nárůst úzkostí, depresí a sklonů k sebepoškozování mezi dětmi a mladistvými.

Další příspěvky autora

Začalo to zakopáváním, po roce lékaři Anně diagnostikovali roztroušenou sklerózu

První příznaky nemoci se u Anny Ryšavé (48 let) objevily už před 25 lety, kdy ji začala trápit zvýšená únava a urologické problémy. Tehdy tomu nevěnovala velkou pozornost. Roztroušená skleróza o sobě dala naplno vědět po dalších šesti letech. Krátce po třicítce se maminka dvou tehdy ještě malých dětí dozvěděla, že trpí tímto nevyléčitelným onemocněním, které navždy změnilo její život. Stejnou nemocí trpí na celém světě více než 2,5 milionu lidí.

Psycholožka ke kolapsu dvaceti studentů: Davová psychóza u adolescentů není neobvyklá

Dvacet studentů střední policejní školy v Sokolově hromadně zkolabovalo při slavnostním ukončení školního roku. Za jejich kolapsem podle odborníků nestojí drogy ani alkohol, ale davová psychóza. Jak tento stav vzniká? CNN Prima NEWS oslovila Galinu Jarolímkovou, ředitelku pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4. Ta upozorňuje na zhoršující se psychický stav mladých lidí.

Lékaři ji považovali za feťačku, meningokok ji i kvůli tomu připravil o nohy

Meningokok patří k nejzákeřnějším infekčním onemocněním v Česku. Postihnout může kohokoliv v kterémkoliv věku, nejohroženější jsou ovšem děti do pěti let a mladiství. Meningokok nejčastěji způsobuje meningitidu (zánět obalu mozku) nebo infekci krve. Touto zákeřnou nemocí si prošla Renata Kastnerová. Zpočátku si myslela, že jde o virózu, meningokok ji ale připravil o obě nohy a musela podstoupit transplantaci ledvin. Měla ale štěstí – přežila.

Eliška se narodila se vzácným syndromem, který mění tvář, ale ne intelekt

Eliška trpí takzvaným Treacher-Collins syndromem (TCS). Jedná se o vrozenou vývojovou vadu, která se projevuje neúplným vyvinutím lícních kostí, odlišným postavením očí a malou zapadlou bradou. Lidé s TCS syndromem mají obvykle přidružené problémy – nejčastěji se sluchem a řečí. Intelekt zůstává zachován. Co všechno obnáší péče o dítě s TCS syndromem, popsala pro CNN Prima NEWS maminka roční holčičky Ľubomíra Hrabovská ze Slovenska.

Respirátory lidem vadí. Proč je vláda nenahradí rouškami?

Vysoké teploty a nízký počet nakažených lidí onemocněním COVID-19 v Česku vyvolávají debatu o tom, zda je stále nutné nosit respirátory v uzavřených prostorech. Lidé se v nich potí, mnohdy se jim špatně dýchá a odborníci se stále nemohou shodnout, zda je nenahradit rouškami. A nebylo by lepší nechat nošení roušek nebo respirátorů na rozhodnutí každého z nás?

Až třetina Čechů za poslední rok přibrala. Obezita je ohrožuje na zdraví

V uplynulém roce téměř třetina dospělých Čechů přibrala. Ručička na váze se posunula směrem dopředu i u mnoha dětí, které ztratily kroužky, pravidelný školní režim a trávily více času doma. Lidé omezili pohyb a zvýšili energetický přísun včetně alkoholických nápojů. Jak zhubnout nabraná kila a hlavně jak si váhu udržet? Redakce CNN Prima NEWS se na to zeptala odborníků z pacientské organizace STOBklub, která pomáhá lidem s nadváhou a obezitou.

reklama