CNN Prima News Martina Richterová
Martina Richterová

Martina Richterová

redaktorka FTV Prima

Psaní se Martina začala věnovat na mateřské dovolené před osmi lety. Od té doby prošla několika online médii jako redaktorka na volné noze. V současné době si můžete přečíst její rozhovory a příběhy na téma zdraví na CNN Prima News.

Nejnovější příspěvky autora

Chronická a neutuchající bolest ničí nemocným životy. Co proti ní může pomoci?
Zdraví

Chronická a neutuchající bolest ničí nemocným životy. Co proti ní může pomoci?

Dlouhodobá a nepolevující bolest sužuje člověka po tělesné i psychické stránce a velmi negativně ovlivňuje kvalitu jeho života. Mezi nejúčinnější metody, kterými lze tento stav zmírnit, nebo dokonce i zcela odstranit, patří neuromodulační terapie, která pomohla i padesátileté Zdeňce, jež trpěla silnými bolestmi levé ruky řadu let. Při jakých problémech ji můžete využít?

Zoufalí Češi shání léky, kde se dá. Hedvika musela kvůli nemocné matce obvolat 28 lékáren
Zdravotnictví

Zoufalí Češi shání léky, kde se dá. Hedvika musela kvůli nemocné matce obvolat 28 lékáren

Tristní zkušenost s nedostatkem léků má paní Hedvika z Prahy. Musela obvolat téměř třicet lékáren, než se jí podařilo sehnat všechny léčivé přípravky pro nemocnou matku. Podobný problém zažili i další lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS, někteří se pro léky vypravují i do zahraničí. Tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková připouští, že nelze předem zjistit, které konkrétní léčivo bude v daný den chybět.

Další příspěvky autora

Jizvy od popálenin a zraková vada. Život se s Petrem nemazlil, přesto neztrácí optimismus

Petr Ilčík (35 let) z jižní Moravy trpí od dětského věku zrakovou vadou, kterou nelze vyléčit. Aby toho nebylo málo, v šesti letech měl vážnou nehodu u táboráku, při které si popálil obličej a obě ruce. Kvůli svému „dvojitému“ hendikepu musel čelit šikaně i neustálým narážkám na svůj vzhled a následně i problémům při hledání pracovního uplatnění. I přesto dnes působí velmi vyrovnaně a se svými jizvami se naučil žít.

Jak na bolesti zad. Dlouhodobé sezení má horší vliv než fyzicky namáhavá manuální práce

Bolesti pohybového aparátu se stávají stále častějším problémem. Do velké míry je to ovlivněno dlouhodobým sezením u počítače, minimem rozmanitého pohybu a vysokou mírou stresu. Jaká je prevence těchto nepříjemných bolestí, které se mohou stát chronickými, a kdy je vhodná chvíle objednat se k lékaři? Na to se CNN Prima NEWS zeptala fyzioterapeutky Petry Švarcové, která má více než třicetiletou praxi a věnuje se dospělým i dětem.

Lékařka: Matka s dítětem v horečce nemůže obíhat lékárny. Vypadl lék, který potřebují všichni

Pediatři, kterým se v posledních dnech plní ordinace malými nemocnými pacienty, řeší problém s chybějícími antibiotiky, ale i léky na bolest a snížení teploty. CNN Prima NEWS oslovila pediatričky Hanu Cabrnochovou a Kristýnu Snášelovou, aby se vyjádřily k aktuální situaci ve svých ordinacích. Podle nich musí rodiče řešit velké komplikace, nebezpečí ale jejich dětem nehrozí.

V šestnácti je Lexi na úrovni miminka. Naději přináší drahá léčba kmenovými buňkami

Šestnáctiletá Alexandra Čechová není jako ostatní dívky v jejím věku. Kvůli komplikacím při porodu se u ní rozvinula těžká psychomotorická retardace a je na úrovni půlročního dítěte. Za svůj život absolvovala nespočet rehabilitací, cvičení i vyšetření. Nic z toho však výrazně nepomohlo a rodiče dodnes neznají přesnou diagnózu. Velkou naději ve zlepšení zdravotního stavu dospívající dívky vkládají do léčby kmenovými buňkami, která se však v Česku neprovádí a je finančně velmi nákladná. Příběh své nejstarší dcery popisuje padesátiletá Sylva Čechová z Jesenice.

Kladivem mezi oči. Petr s HIV myslel, že hned umře. Díky lékům žije a nikoho nenakazí

Když se dozvěděl, že je nakažený virem HIV, myslel si, že druhý den umře. Od té doby už uplynulo 17 let a právník Petr Kalla díky moderním lékům vede plnohodnotný život a je předsedou České společnosti AIDS pomoc (ČSAP). Se svojí organizací mimo jiné poukazuje na to, že jsou nemocní stigmatizováni a že veřejnost stále směšuje pojmy HIV a AIDS. Světový den AIDS připadá na 1. prosince.

Jak se žije s cystickou fibrózou. Devítiletá Natálka bojuje se zákeřnou nemocí plic každý den

Devítiletá Natálka Neumannová z Liberce trpí cystickou fibrózou, což je vážné a dosud nevyléčitelné genetické onemocněn postihující dýchací a trávicí systém. Musí kvůli němu například až pětkrát denně inhalovat. Jak vypadá běžný život člověka s cystickou fibrózou, jaká je dostupná léčba a na co si nemocní musejí dávat pozor? Příběh malé Natálky vypráví tatínek Kamil (40 let). Evropský den pro cystickou fibrózu připadá na 21. listopadu.

To „nevočůráš“. Počet mužů s rakovinou prostaty neustále roste, lze se jí vyhnout?

Každoročně si diagnózu rakoviny prostaty vyslechne v Česku osm tisíc mužů a 20 procent z nich tomuto onemocnění podlehne. Urologové věří, že tato neblahá čísla může pomoci snížit plošný screening, o jehož zavedení usilují už řadu let. Proč většina mužů zanedbává prevenci a jak plošný screening probíhá? CNN Prima NEWS oslovila urologa z Thomayerovy nemocnice v Praze a člena nadačního fondu Muži proti rakovině Jiřího Stejskala.

Přibývá dětí s astmatem a alergiemi. Jak tyto obtíže léčit a lze zabránit jejich rozvoji?

Počet dětí, které trpí astmatem, alergiemi nebo atopickým ekzémem se neustále zvyšuje. Jen s atopickým ekzémem se v Česku potýká až 20 procent školních dětí. Alergie má 30 procent a astma 10 procent školáků. Jaké jsou příčiny vzniku těchto chronických onemocnění, existuje možnost prevence a jak je účinně léčit? Na to se CNN Prima NEWS zeptala lékařky Hany Zmrzlé, primářky dětské léčebny Ostrov u Macochy.