CNN Prima News Martina Richterová
Martina Richterová

Martina Richterová

redaktorka FTV Prima

Psaní se Martina začala věnovat na mateřské dovolené před osmi lety. Od té doby prošla několika online médii jako redaktorka na volné noze. V současné době si můžete přečíst její rozhovory a příběhy na téma zdraví na CNN Prima News.

Nejnovější příspěvky autora

Zdraví

Císařského řezu se Nikol bála a považovalo ho za selhání. Teď je šťastná, že ho absolvovala

Třiatřicetiletá Nikol žije s manželem a třemi dětmi blízko Frýdku-Místku. Starší dvě děti přivedla na svět přirozenou cestou, i když oba porody byly velmi náročné. Jejím přáním bylo vyhnout se císařskému řezu, ze kterého měla velké obavy. U třetího dítěte se ale sekci nevyhnula, protože miminko nespolupracovalo. Pro CNN Prima NEWS popsala, jak se cítila po operaci, jak zvládala péči o malou a proč se obávala císařského řezu, který předtím považovala za selhání. Nikol tak otevírá téma, které řeší mnoho žen.

Zprávy

Ve dvaceti letech postihla Elišku mrtvice. Všechno jsem se musela učit od začátku, říká

Třicetiletá Eliška Nováková z Brna slaví už pár let narozeniny dvakrát. Před deseti lety se totiž znovu narodila, když prodělala mrtvici a jak sama říká, doslova utekla hrobníkovi z lopaty. „Když jsem se probudila, byla jsem zmatená, nemohla jsem mluvit. Prognózy lékařů nebyly vůbec dobré,“ vzpomíná Eliška na procitnutí v nemocnici. Pro CNN Prima NEWS popsala, co u ní mrtvici v tak mladém věku způsobilo a jaké jsou její projevy, které mnoho lidí často přehlíží.

Další příspěvky autora

Genetická mutace zvyšuje riziko rakoviny prsu. Nemoc kvůli tomu postihla matku i dceru

Život se s Helenou Horkou (64 let) nemazlil. Původem dětská sestra je dnes již v důchodu. Žije na vesnici v Horní Řasnici se svou duševně handicapovanou dcerou a nedávno jí zemřel manžel. Aby toho nebylo málo, Helena prodělala v roce 2001 rakovinu prsu a stejné onemocnění postihlo v mladém věku i dceru Martinu. U obou byla diagnostikována genetická mutace BRCA, která zvyšuje riziko vzniku některých zhoubných nádorů, zejména rakoviny prsu a vaječníků. Helena popsala pro CNN Prima NEWS průběh onemocnění i léčbu. Redakce také oslovila lékařku, aby objasnila, co znamená mutace BRCA a jaká rizika přináší.

Blanka onemocněla Parkinsonovou chorobou v pouhých 37 letech. Zhroutil se mi svět, říká

Začalo to bolestí ramene a třesem ruky. Blance Zdeňkové bylo pouhých 37 let, když jí lékaři diagnostikovali Parkinsonovu nemoc. „Po vyslechnutí diagnózy se mi zhroutil svět. První dva měsíce jsem jen brečela a říkala si, proč zrovna já,“ vzpomíná Blanka, která o své nemoci dlouho nedokázala mluvit ani se s ní smířit. Navíc první léčba, kterou lékaři nasadili, přestala po šesti letech fungovat a její stav se začal zhoršovat. Nakonec pomohla operace, díky níž se dnes Blanka cítí dobře. Pro CNN Prima NEWS popsala, co všechno obnáší život s Parkinsonovou nemocí a jak zvládla náročnou operaci mozku.

Když se objeví příznaky, je už pozdě. Nemoci, která zabila Patejdla, ale předejít lze

Rakovina slinivky břišní představuje velmi vážné a zákeřné onkologické onemocnění, které člověku nedává velké šance na uzdravení. Ročně si tuto diagnózu vyslechne v Česku 2 300 pacientů a tento počet se neustále zvyšuje. V nedávné době prohrál boj s touto nemocí oblíbený slovenský hudebník Vašo Patejdl, který zemřel pouhé dva týdny poté, co se dozvěděl diagnózu. Zákeřnost onemocnění spočívá především v tom, že probíhá skrytě a když se objeví příznaky, je už obvykle pozdě. CNN Prima NEWS oslovila gastroenterologa Ilju Tachecího, aby popsal, proč se tento typ rakoviny tak špatně odhaluje a kteří lidé patří do takzvané rizikové skupiny.

Na toaletu chodila 30krát denně, trápil ji únik moči. Lékaři umí vyřešit i vážnou inkontinenci

Začalo to záněty močového měchýře a skončilo inkontinencí. Pětatřicetiletá Ivana z Kladna si s močovým měchýřem užila své. Maminka dvou malých dětí, která je nyní na rodičovské dovolené, vzpomíná na dobu, kdy navštěvovala toaletu i během noci každou hodinu a vůbec se nevyspala. „Na malou jsem chodila i třicetkrát za den a postupně se objevila také inkontinence,“ popisuje zdravotní obtíže, které ji velmi trápily. Hyperaktivní močový měchýř v kombinaci s inkontinencí značně ovlivnil kvalitu života mladé ženy a maminky. Ivana pro CNN Prima NEWS popsala léčbu, která jí pomohla vrátit se do normálního života.

Osmiletý Nataniel ujde sám jen 300 metrů. Vzácné onemocnění ho upoutalo na vozík

Michaela Hanušová (32 let) je maminkou dvou dětí, osmiletého Nataniela a roční Niny. Přestože se syn narodil jako zdravé miminko, už po roce začala Michaela pozorovat, že se nevyvíjí stejně jako jeho vrstevníci. Všichni ji uklidňovali, že je jen línější. Diagnóza však byla mnohem závažnější – Duchennova svalová dystrofie. „Zpočátku to byl velký šok. Dozvěděli jsme se diagnózu, ale vůbec netušili, co nás čeká,“ popisuje. V té době už bylo synovi 2,5 roku a Hanušovým se otočil svět vzhůru nohama. Jak je na tom Natánek dnes a co všechno obnáší péče o dítě s tímto vážným genetickým onemocněním?

Kateřina onemocněla rakovinou prsu v 31 letech. Bulku si nahmatala náhodou ve sprše

Kateřině bylo 31 let, když si nahmatala bulku v prsu. V té chvíli se jí otočil život vzhůru nohama. „Byla jsem tak mladá, nikdy by mě nenapadlo, že se mi něco takového může stát. Myslela jsem si, že v tomto věku se budu radovat z ultrazvuku miminka a místo toho jsem měla v ruce sono nádoru,“ popisuje Kateřina své pocity, když se dozvěděla o zhoubném nádoru prsu. Následovala dlouhá a náročná léčba, která se neobešla bez vedlejších účinků, se kterými se mladá žena potýká dodnes. Pro CNN Prima NEWS popsala svůj boj se zhoubnou nemocí i to, jak je na tom dnes.

Na divné pohledy lidí jsem si už zvykla, říká Petra, které vzácný syndrom změnil tvář

Petra Dunajová (44 let) pracuje jako zdravotní sestra v Oblastní nemocnici Kladno. Je vdaná a má jedenáctiletou dceru. Šťastný život jí komplikuje jen vzácné onemocnění. Narodila se totiž s Treacher Collins syndromem (TCS), který je na první pohled patrný především odlišnou tváří. Kromě toho přináší mnoho přidružených zdravotních komplikací, jako jsou například nedoslýchavost a problémy s očima. Petra pro CNN Prima NEWS popsala, jak se dokázala vyrovnat se šikanou ve škole i s nechápavými pohledy lidí, kteří se podivují její vizáži.

Žaneta trpí nemocí motýlích křídel. Kromě bolavé kůže ji trápí i srůstání prstů

Když se Žaneta Vrbová před 49 lety narodila, nikdo z lékařů tehdy neznal chorobu zvanou nemoc motýlích křídel, a proto netušili, jak ji léčit a co s nehojícími se ranami dělat. „Hned po narození se mi začala strhávat kůže na těle. Stačilo se jí jen dotknout. Maminka mi vyprávěla, že jsem byla dost často v nemocnici a chodila ovázaná jako mumie,“ vypráví Žaneta, která se s přibývajícími lety naučila o svou kůži pečovat. Onemocnění s sebou bohužel přináší i další obtíže, jako je ztížené polykání nebo srůstání prstů.