reklama

Nedodržování vlastních předsevzetí může být návykové, říká kouč Jelínek

Novoroční předsevzetí, plány a úvahy jsou mnohdy ve znamení silných slov. Jak je dodržet a správně naložit s novým startem? Sportovní i životní kouč a trenér Marian Jelínek radí, že pokud chceme něco změnit, máme začít okamžitě a nečekat do 1. ledna.

reklama

Takzvaným odsouvačům předsevzetí na 1. ledna se podle Jelínka přezdívá „silvestrovské typy“. Většinou své sliby nevydrží dodržovat déle než sedm až deset dnů. „Odhadoval bych, že maximálně 50 procent lidí vydrží s předsevzetím opravdu celý rok,“ sdělil Jelínek.

Podle kouče existují dvě základní energie: chtění a záměru. Ty motivují k tomu, abychom změnu uskutečnili. „Energii záměru máme všichni. Mnoho lidí by chtělo být hubenými, ale chovají se jako otylí, není tam energie záměru. Energie záměru za něčím si jít je závislá na mnoha prvcích. Jedním z nich jsou morálně volní vlastnosti. Druhým, který je velmi silný, je emoční vazba, to znamená, jak silnou emoci k tomu mám. Žena, když se zamiluje, údajně hubne daleko snáze než ta, která zrovna zamilovaná není, a přesto chce hubnout. Proto si myslím, že problém je už v tom, že odkládáme předsevzetí od listopadu až na 1. ledna. Kdo chce něco změnit, měl by začít okamžitě,“ vysvětlil Jelínek.

Pevná vůle se dá natrénovat

Kouč uvedl, že nedodržování vlastních předsevzetí se může stát návykové. „Raději bych si sliboval a dával věci, které procentuálně spíš splním. Pokud se nám to stane pětkrát šestkrát za sebou, stane se to návykem a potom se velmi těžce nastavení mění,“ řekl Jelínek.

Pevná vůle se podle Jelínka dá natrénovat tím, že vystoupíme z komfortní zóny. „Pevná vůle je o tom, že ne všechno, co mě baví, musím v životě také dělat,“ uvedl kouč a jako příklad zmínil ranní vstávání.

K tématu

Tagy: Nový rok Nový den Marian Jelínek motivace mentální kouč nový rok předsevzetí pevná vůle

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama