reklama
CNN Prima News energie

energie

Výpis příspěvků ke štítku „energie“

Export slunečních paprsků jako nový trend: Solárním baronem světa se stává Maroko

Pandemická stopka dala vládám čas na přehodnocení energetického portfolia. Do popředí státy čím dál častěji stavějí šetrnější a obnovitelné zdroje, v kurzu jsou proto solární elektrárny. Profitovat z toho mohou země, které budou obnovitelnou energii vyvážet. V černého koně trhu se může proměnit například Maroko, které je jako jedna z mála afrických zemí elektrickou sítí napojené na Evropu.

Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím

Cena lithiových baterií klesla za poslední tři dekády o 98 procent. Jde přitom o klíčový faktor, na němž závisí další rozvoj elektromobility nebo energetické soběstačnosti běžných domácností. A zlevňování baterií má pokračovat. Podle vědců by se díky tomu mohla už za pár let vyrovnat pořizovací cena elektromobilů a jejich protějšků poháněných spalovacím motorem.

Nemoci Američanů na Kubě a v Číně způsobilo mikrovlnné záření. Ztráceli paměť

Tajemné onemocnění, kterým trpěli američtí diplomaté v Číně a na Kubě, zřejmě způsobilo přímo směřované mikrovlnné záření. Vyplynulo to podle CNN z nově zveřejněné zprávy Národní akademie věd. Velvyslanci a další zaměstnanci ministerstva zahraničí shodně popisovali nepříjemné příznaky, jako byly bolesti hlavy, ztráta rovnováhy a paměti, a slyšeli podivné zvuky. Američané označili nemoc za havanský syndrom a mluvili o ní jako o „sonických útocích“.

Češi mají nejdražší elektřinu ze zemí východního bloku. Platí za ni víc než Švédové

Ceny elektřiny i zemního plynu se během prvního pololetí letošního roku ve většině zemí Evropské unie meziročně snížily. Elektrická energie zlevnila v šestnácti z 27 členských zemí, zemní plyn pak dokonce v zemích osmnácti. Nejvyšší účty za elektřinu platí Němci, za plyn Nizozemci. České domácnosti mají nejdražší elektřinu ze všech zemí bývalého východního bloku. Vyplývá to z aktuální statistiky Eurostatu.

Hraní videoher se podílí na globálním oteplování. Nejvíce hříšný titul je Minecraft

Hraní videoher je i kvůli pandemii čím dál více populární. Na světě je zhruba dvě a půl miliardy aktivních hráčů. Mnozí z nich se hraním her v rámci esportu živí. Úspěchy herního průmyslu mají ovšem jeden negativní postranní efekt – hraní videoher se totiž podílí na globálním oteplování. Nejhůře jsou na tom v tomto ohledu herní tituly, u nichž se doba dohrání pohybuje v řádu stovek hodin.

Energošmejdi a podvodné on-line obchody: Na co si dát pozor a jak se bránit?

Chcete ušetřit za plyn a elektřinu a plánujete zkusit takzvanou aukci energií? Pak buďte na pozoru. Někteří nepoctiví prodejci mohou zatajovat vysoké pokuty, které vás čekají v případě, že se aukce zúčastníte, ale pro změnu dodavatele se pak nerozhodnete. Jen loni inspektoři zjistili porušení zákona u 49 z 52 kontrolovaných firem z tohoto oboru podnikání. O takzvaných energetických šmejdech a podvodech při on-line nakupování se v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové bavili právnička dTestu Soňa Libigerová a Jiří Fröhlich z České obchodní inspekce (ČOI).

reklama