CNN Prima News energie

energie

Výpis příspěvků ke štítku „energie“

Hladík: Na majitele nezateplených domů padla chudoba. Obhajoval dotace

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) obhajoval ve vysílání CNN Prima NEWS kritizovaný dotační titul nazvaný Oprav dům po babičce. V pořadu Co na to ministr uvedl, že v době energetické krize nejvíce trpěli majitelé rodinných domů bez potřebného zateplení. Ve vysílání se také vyjadřoval k průzkumu společnosti STEM, podle kterého má podrobné povědomí o Green Dealu jen jedno procento dotázaných.

Přijde náraz, příspěvek pro solární barony se vrací. Kolik zaplatí lidé za elektřinu?

Navzdory tomu, že cena silové elektřiny klesá, domácnosti se musí příští rok připravit na placení podobně vysokých záloh jako letos. Důvodem je poplatek za obnovitelné zdroje energií (OZE), který vláda Petra Fialy (ODS) znovu vrací do regulované složky ceny elektřiny. Bude to cenový náraz, řekl pro CNN Prima NEWS Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií. Kolik lidé nakonec zaplatí?

Finančně v pohodě se cítí necelých 10 % Čechů. Nejvíce je aktuálně trápí zvýšení cen základních věcí

Největší finanční stres mají obyvatelé České republiky kvůli zvyšujícím se cenám potravin a energií, nízkým úsporám nebo rostoucím nákladům na bydlení. Části populace rovněž vadí, že nemá dostatek peněz na volnočasové aktivity. Tyto informace vyplývají z aktuálního srpnového průzkumu společnosti Sazka, kterého se účastnilo 1050 respondentů. Jeho cílem bylo zjistit, jak by Češi naložili s penězi, kdyby uspěli v jejích číselných loteriích Renta. Hlavní výhrou v Extra Rentě je měsíční obnos 100 000 korun nebo nově i 200 000 Kč po dobu 20 let. Ve zcela nové hře Mini Renta se hraje o hlavní výhru 1 000 korun denně na jeden rok.

Vláda žene lidi do ulic i diverzní akce pro Ukrajinu. Podívejte se na rozhovory z demonstrace

Redaktoři CNN Prima NEWS hovořili na protivládní demonstraci, kterou svolal Jindřich Rajchl (PRO), nejen s účastníky akce, ale také s těmi, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s tím, co zaznívalo na podiu. Protestující volali po lepší zahraniční politice. Jelikož si organizátoři pronajali celé Václavské náměstí, museli podporovatelé Ukrajiny provést diverzní akci, aby mohli na místě rozložit petiční stánek. Akce se účastnili i Rusové žijící v Praze, kteří se neztotožňují s kroky prezidenta Vladimira Putina a varují před jeho vlivem. Mezi nimi a protestujícími došlo k potyčce, kterou řešila policie.

Ceny energií klesají, firmy přesto dál hledají způsoby, jak na nich ušetřit

Dodavatelé už několik měsíců snižují ceny energií, ty se tak dostávají poměrně hluboko pod hranici cenových stropů, které stanovila vláda. Na trhu i přesto dál přetrvává nervozita. Nikdo totiž s jistotou nedokáže zaručit, že ceny opět nevyletí vzhůru. Pro většinu Čechů tak co největší úspora energií zůstává aktuálním tématem. A právě o ní se hovořilo i v dalším díle pořadu Interview PLUS s Martinou Kuzdasovou, která v něm vyzpovídala Pavla Křivonožku, člena představenstva Národní rozvojové banky.

Bartoň: Investujme do větrníků v Německu. Energie nejsou jako dovoz banánů, řekl Vondra

Kvůli rozdílu mezi cenou elektřiny u nás a v Německu je v našem zájmu energii dovážet. Obnovitelné zdroje, do nichž investujeme, nemusí být nutně na našem území. Tak se k otázce soběstačného Česka v této problematice vyjádřil ekonom Petr Bartoň, který zavítal do pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Na možné problémy v rámci dovozu poukázal europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Výpadky či jiné komplikace by podle něj mohly ohrozit budoucí stabilitu země. Hosty pořadu byli také europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) a předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Cenové stropy na energie nedávají smysl a skončí. Tisíce lidí ale stále platí více

Zastropování cen energií téměř jistě skončí do konce letošního roku. Držet hranici pro cenovou hladinu elektřiny a plynu totiž nedává při současných velkoobchodních cenách smysl. Energetické společnosti nabízejí dnes nové tarify hluboko pod stropem. Přesto je několik tisíc zákazníků, kteří jsou v zajetí drahých fixací na několik let dopředu. Jejich situaci řeší i někteří dodavatelé. Kteří to jsou a co nabízejí?

Rozšíření windfall tax nedává smysl ani logiku, shodují se ekonomové. Firmy se placení vyhnou

Možné rozšíření windfall tax nedává ekonomicky smysl a ukazuje na to, kdo smysl daně nepochopil. Myslí si to ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Reagují na možný záměr zahrnout do daně z nadměrných zisků i zbrojní průmysl. Analytici upozorňují, že windfall tax by měla naopak skončit, protože její výběr je spojen s existencí cenových stropů na energie.

Odběratelé plynu zase vidí světlo na konci tunelu: Spotřeba klesá, ceny padají

Odběratelé plynu v Česku si po měsících zdražování cen energií a obav z jejich nedostatku mohou zase na chvíli oddychnout. Plynu je podle posledních zpráv dostatek, a co je ještě lepší, jeho poskytovatelé postupně snižují jeho cenu. Třeba společnost Pražská plynárenská letos zlevňuje už potřetí, a její ceny se tudíž mohou pohybovat výrazně níž, než je vládou stanovený strop, a to až o 44 %.

Češi se bojí konsolidačního balíčku. Opatření znervózňuje 80 procent lidí, ukazuje průzkum

Návrh konsolidačního balíčku znervóznil Čechy, jeho dopadů se obává 81 procent lidí. Nejvíce se bojí navyšování DPH u některých produktů, strach z něj mají tři čtvrtiny lidí. Vyplývá to ze srpnového průzkumu společnosti Generali Investments mezi 1 000 respondenty. Kvůli strachu o své finance dvě třetiny Čechů šetří na energiích, 60 procent z oslovených také na potravinách.