
Jak se zachovat při blackoutu? Odpojte všechna zařízení a telefon používejte jen v nouzi
Po středečním návrhu Evropské komise, aby se do roku 2040 emise oxidu uhličitého snížily o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, by mohly emisní povolenky zdražit ještě citelněji. Myslí si to ekonomové, podle kterých by bez dražších povolenek nemohly být splněny přísné podmínky. Cena emisní povolenky by se mohla vyšplhat až na 250 eur za tunu oxidu uhličitého, což by představovalo prudké zdražení pohonných hmot a energií pro vytápění.
Ceny energií jsou aktuálně nejnižší za poslední čtyři roky. Podle Martina Ždímala, generálního ředitele srovnávače Rixo, však nebude tato situace trvat věčně. V rozhovoru upozorňuje na rostoucí burzovní ceny, blížící se emisní povolenky a doporučuje spotřebitelům, aby výhodné nabídky využili co nejdříve – ideálně s pomocí profesionálních srovnávačů.
Největší český festival vstoupil do druhého desetiletí své existence. 11. ročník Beats for Love znovu do ostravských Dolních Vítkovic přilákal desetitisíce fanoušků. Úvodní den zpočátku doprovázely tropické teploty a s nimi spojená bezpečnostní opatření. Zatímco na ostrém slunci návštěvníci zpočátku energií šetřili, po západu slunce se před 18 scénami naplno rozparádili. Největší potlesk sklidil britský DJ Sub Focus, hned po něm rozjel u vysokých pecí velkou show Australan Timmy Trumpet. Zároveň padl středeční rekord – do areálu dorazilo na 36 tisíc fanoušků.
Vylučuje se ochrana klimatu a obranné politiky? Ne, naopak se doplňují, ukazuje analýza think-tanku Bruegel. V některých ohledech jsou úkoly, které dávají smysl pro obranyschopnost Evropy i klimatickou politiku, dokonce shodné. Doporučuje proto „nakopnutí“ evropského vývoje syntetických paliv do stíhaček, odstřihnutí Evropy od závislosti na zahraničních zdrojích energie nebo využití kapacit automobilek pro výrobu zbraní.
Stále více lidí mění své návyky při praní prádla a hledá efektivnější a ekonomičtější řešení. Tradičně se mělo za to, že účinné praní vyžaduje vysoké teploty, které však vedou k poškození tkanin a zvýšené spotřebě energie, a tím i k vyšším účtům za elektřinu.
Odpolední šlofík – ano, nebo ne? Z průzkumu společnosti IKEA v roce 2024 vyplynulo, že většina Čechů patří mezi jeho příznivce. Jen minimum lidí v tuzemsku si však odpolední zdřímnutí dopřává každý den. V porovnání se zbytkem Evropy přesto Češi patří mezi významné milovníky denního spánku. Jak dlouho by odpočinek měl trvat, kdy ulehnout a pro koho naopak není vůbec vhodný? To přiblížila spánková terapeutka.
Diskuse o emisních povolenkách vyvolala v unijním speciálu na CNN Prima NEWS ve Štrasburku spor mezi Markétou Gregorovou a dalšími europoslanci. Pirátská politička se kromě jiného zastávala rozšíření ETS II, přičemž je přesvědčena, že zdražení života pro běžné lidi nebude zásadní. Podle Turka chce Gregorová založit model ve stylu „Sovětský evropský svaz 2.0“.
Získat ČEZ stoprocentně do státních rukou a odchod z burzy v Lipsku. Takové jsou recepty předsedy hnutí ANO Andreje Babiše pro zlevnění cen energií pro české občany. Odchod z lipské burzy ale není jednoduchý. Analytici oslovení redakcí CNN Prima NEWS se navíc shodují, že do budoucna se Čechům burza spíše vyplatí, protože elektřinu budeme zřejmě ve velkém dovážet.
Topná sezona skončila a lidé v současné době dostávají vyúčtování za minulý rok. Některé mohou překvapit i desetitisícové nedoplatky při stejné spotřebě jako v předchozích letech. Platby za teplo jsou specifické a neplatí pro ně pravidla jako v případě elektřiny nebo plynu. Co mohou spotřebitelé dělat a na koho se v případě pochybností obrátit?
Kdo nechce podpořit Green Deal, jde na ruku Rusku, takže v zásadě lze environmentální dohodu označit za „Security Deal“. To jsou slova europoslance z hnutí STAN Jana Farského, podle něhož nebude Green Deal znamenat velký zásah do peněženek. S tím však nesouhlasí jeho kolega z Evropského parlamentu Ondřej Krutílek (ODS), podle kterého podváže ekonomiku a omezí například zbrojení. Sám by Green Deal označil naopak za Antisecurity Deal.
Ceny energií jsou horkým tématem a stále více domácností hledá způsoby, jak snížit výdaje. Jedním z nejúčinnějších triků je sledování vysokého a nízkého tarifu, který je dnes i přes den. Už dávno neplatí, že „noční proud“ je jen pro ty, kteří si nařizují budík na třetí ráno, aby mohli zapnout pračku.
Cítíte se při čtení ceníku svého dodavatele energií ztraceni v záplavě zkratek, pojmů a čísel? Nejste sami. Mnoho lidí tento nepřehledný dokument raději rychle přeskočí. Ale právě v něm se skrývá mnoho informací, které bychom měli znát, abychom za elektřinu a plyn neplatili zbytečně moc.