CNN Prima News energie

energie

Výpis příspěvků ke štítku „energie“

Pozor při výběru dodavatele energií: Většina neprošla kontrolou úřadu. Co sledovat?

Energetický regulační úřad (ERÚ) zjistil během plošné kontroly dodavatelů elektřiny a plynu závažné nedostatky. 30 z 57 prověřených obchodníků nemělo na webu všechny povinné dokumenty. V některých případech obchodní podmínky dokonce odporovaly zákonu. Spotřebitelé by proto měli být obezřetní a vědět, co všechno by měla smlouva obsahovat.

Budoucnost energetiky? Spíše omyl. Obří solární elektrárna v USA se zavírá už po 11 letech

Rozplýval se nad ní americký ministr energetiky. Měla být přelomovým projektem pro výrobu energie ze slunečního záření. Místo toho se obří elektrárna Ivanpah zavírá už po 11 letech provozu. Ukázalo se, že soubor stovek tisíc zrcadel je neefektivní a mnohem dražší na údržbu než fotovoltaické systémy. Stavba byla také kritizována kvůli zničenému životnímu prostředí.

Stavba malých solárních elektráren v ohrožení? Dotace se krátí, zájem může upadat

Vláda nejenže plánuje škrty v dotacích na provoz velkých solárních parků, ale výrazně omezila i podporu výstavby menších fotovoltaických elektráren. Zatímco ještě před rokem mohli žadatelé v rámci programu Zelená úsporám získat až 200 tisíc korun, nyní se podpora snížila na 140 tisíc a v některých případech dokonce jen na 100 tisíc korun.

Budeme na tom hůř než loni, myslí si Češi. Jejich optimismus přesto roste, ukazuje průzkum

Mírně nadpoloviční většina českých spotřebitelů očekává, že letos bude s penězi vycházet hůře než loni. Zároveň se dvě pětiny Čechů obávají zhoršení celkové finanční situace v porovnání s rokem 2024. Vyplývá to z průzkumu, který pro Generali Investments CEE vytvořila agentura Ipsos. V meziročním srovnání ekonomický optimismus Čechů posílil.

Účty za energie budou zas o něco vyšší. Nové povolenky dopadnou na domácnosti i řidiče

Domácnosti si opět připlatí za energie. A nebude to z důvodu vyšší ceny na burze či jiných tržních překážek. Nově, už za dva roky, totiž budeme platit za pořízení emisních povolenek, které nám v koncových cenách naúčtují dodavatelé. Už nyní se objevují první ceníky, kde jsou v dodatcích uvedeny minimální náklady. Lidé v rodinných domech si proto budou muset do budoucna připravit tisíce korun ročně navíc.