Pohlaví má obrovský vliv na průběh nemoci COVID-19. Po vyhodnocení více jak tří milionů vzorků od pacientů s koronavirem přišli vědci s informací, že muži mají třikrát vyšší pravděpodobnost než ženy, že skončí na jednotce intenzivní péče.
Experti se nadále snaží vysvětlit, proč tomu tak je, a které faktory způsobují vážnější vývoj nemoci u mužů. Posloužit jim k tomu má 90 nezávislých studií z různých zemí světa.
U jednoho z pěti pacientů s COVID-19 se do 90 dnů vyvinula duševní choroba, varuje studie
Úzkost, deprese a nespavost jsou podle nové studie nejčastějšími psychickými problémy, které se rozvíjejí u pacientů uzdravených z COVID-19. Vědci také zaregistrovali významně vyšší riziko rozvoje demence a stavu poškození mozku, informovala agentura Reuters. Stejně tak mají naopak lidé s existujícími psychickými problémy vyšší riziko nákazy koronavirem, varují odborníci.
Lékaři po celém světě pozorují, že s těžšími projevy onemocnění COVID-19 se léčí více mužů než žen. Britští vědci z King's College v Londýně dospěli ve studii k závěru, že ženský pohlavní hormon estrogen nabízí určitou ochranu před intenzivním průběhem nemoci COVID-19. Po analýze údajů od více než půl milionu britských žen různého věku dospěli k závěru, že klesající hladina estrogenu u žen ve středním věku znamená, že příznaky jsou v průběhu onemocnění mnohem závažnější než u mladších pacientek. Hlavní příčinou má být, že mají v těle méně estrogenu, tedy pohlavního hormonu, který mimo jiné reguluje menstruační cyklus.
Experti z týmů Kate Webbové z University of Cape Town v Jihoafrické republice a Claire Deakinové z University Kollege v Londýně nedávno analyzovali 90 studií na COVID-19, aby zjistili, proč muži vážně onemocní s větší pravděpodobností. Našli významné rozdíly specifické pro pohlaví, pokud jde o průběh onemocnění. Kromě třikrát vyššího rizika těžšího průběhu nemoci, vyzkoumali u mužů i vyšší riziko úmrtí na koronavirus. Koeficient činí 1,39 v neprospěch mužů.
V tzv. meta studii vyhodnotili odborníci údaje ze vzorků od 3 111 800 pacientů s koronavirem. Přestože nemoc COVID-19 postihuje přibližně stejný počet žen i mužů, průběhy a následky nemocí se liší. Jako možná příčina se jeví imunitní odpověď, která je specifická pro různá pohlaví.
„Tyto údaje naznačují zásadní rozdíly v imunitní odpovědi mužů a žen. Ty pak jsou pravděpodobně hnacím faktorem významného rozdílu v průběhu pandemie COVID-19,“ cituje vědce deník Hersfelder Zeitung a dodává: „Sexuální rozdíly v imunitním systému by mohly přinášet ženám výhody v průběhu nemoci COVID-19. Aspoň to naznačují výsledky studií.“