Kyjev byl desítky hodin bez proudu. Chce to víc práce, sepsul Zelenskyj starostu Klička

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval nezvykle ostře kyjevskou radnici za nedostatečnou pomoc lidem, kteří kvůli ruským útokům zůstali bez elektrické energie. Podle ukrajinského prezidenta kyjevské vedení musí vyvinout větší nasazení, napsala agentura Reuters. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na prezidentovu kritiku zatím nereagoval.

Zelenskyj ve videu, které zveřejnil v pátek večer, řekl, že ne ve všech ukrajinských městech byla reakce úřadů na problémy způsobené ruskými útoky dostatečná. Podle něj mnoho stížností přicházelo z Kyjeva a jeho okolí. „Mnoho (lidí) zůstalo bez proudu 20 nebo 30 hodin. Od radnice očekáváme kvalitní práci,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident například kritizoval připravenost nouzových míst, kam se lidé postižení útoky mohou přijít ohřát či dobít mobilní telefony. „Mírně řečeno, chce to více práce,“ řekl na adresu špiček Kyjeva. Podle něj také někteří představitelé o nouzových místech, kterých je podle úřadů v celé zemi na 4 000, lhali. Zelenskyj však další podrobnosti nesdělil.

Rusko tento týden opět masivně zaútočilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, úplně bez proudu byla bezprostředně po útocích celá Kyjevská oblast a částečně některá města včetně Lvova a Kyjeva. Kvůli situaci v ukrajinské energetické soustavě byla také aktivována havarijní ochrana v Rivnenské, Jihoukrajinské a Chmelnycké jaderné elektrárně. V pátek společnost Ukrenerho, která provoz ukrajinské rozvodné sítě zajišťuje, oznámila, že se podařilo obnovit 70 procent dodávek proudu.

Ukrajinský prezident uvedl, že bez elektrické energie zůstává zhruba šest milionů odběratelů, což je o polovinu méně než ve středu večer. Zhruba 600 000 odběratelů je bez proudu právě v hlavním městě. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal řekl, že se podařilo obnovit dodávky elektrické energie pro téměř celou kritickou infrastrukturu, a to včetně nemocnic, tepláren či vodáren a zařízení pro distribuci vody, napsal server BBC News.

Tagy:
Rusko Kyjev elektrická energie Vitalij Kličko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Lvov Denys Šmyhal