Rakety devastují Záporoží: Zasypalo nás to, sousedé nepřežili, popisují místní

Reportér u odklízení trosek po dopadu rakety v Záporoží

Obyvatelé v Záporoží se snaží zachránit to málo, co jim po útocích zbylo. Vzpomínají na zesnulé příbuzné i sousedy a obávají se, co bude dál. Ve městě na jihovýchodě Ukrajiny natáčel štáb CNN Prima NEWS.

V Záporoží jsou sice průmyslové podniky a vodní elektrárna, rakety ale dopadají i na obytné domy. Ať už záměrně, nebo omylem, výsledkem je zkáza a smrt. Na ulici to přitom v přestávkách mezi ostřelováním vypadá, jako kdyby se nic nedělo. Dokud nenarazíte na místo dopadu další rakety.

„Pracujeme od okamžiku, kdy tu zasáhla raketa. Byli jsme tu čtvrt hodiny po zásahu. Vytáhli jsme z trosek živou ženu,“ popsal štábu jeden z místních záchranářů. Kousek od místa dopadu rakety květiny připomínají oběti, které si bombardování vyžádalo.

Raketa tu zničila i vyhlášenou vinárnu. „Snažíme se najít, co tu zbylo ze zboží a dalších věcí. Co bude pak, to nevím,“ přiznala majitelka vinárny. O kus dál se nachází těžce poškozené sídliště. Spoušť způsobila střela AS-4.

A zatímco v jedné části města rakety ničí panelákové sídliště, v druhé doslova vymazaly ze země několik rodinných domků. Ani tady se útok neobešel bez obětí. „Dostali jsme nějakou pomoc, ale nevíme, co bude. Dům je skoro zničený. Můžete se podívat,“ ukazovala štábu obyvatelka Záporoží.

Trosky zasypaly rodinu

Jediná nezničená místnost nyní musí sloužit jako útočiště pro starší manžele. V dalších místnostech jsou zachráněné věci. Některé části domu zmizely úplně. „Byla tu garáž, kuchyně…“ popsala se smutkem v očích.

V době útoku byla celá rodina v domě. „Zasypalo nás to – mě a dceru. Syna vynesli zraněného.  Sousedku našli už mrtvou a chlapečka taky. Toho to rozervalo na kusy tak, že ho, promiňte, museli sbírat po celém okolí,“ přiznala obyvatelka.

Obyvatele zničených domů teď po prvotním šoku čeká ještě jeden úkol – připravit se na tvrdou ukrajinskou zimu.

Tagy: