reklama

Nejmenší plaz světa: Vědci objevili nový druh chameleona. Hrozí mu vyhynutí

Nově objevený druh chameleona je dosud nejmenší na světě. Zdroj: Glaw et al. (2021)

Na Madagaskaru byl objeven nový druh chameleonka. Expediční tým složený z německých a tamějších výzkumníků ho odhalil v horském pralese v severní části ostrova. Již nyní patří mezi ohrožené druhy.

reklama

Nově nalezený druh získal název Brookesia nana podle své „velikosti“ –⁠ s tělíčkem o velikosti pouhých 13,5 milimetrů jde o odsud nejmenší plazí druh na světě – těch přitom známe již více než jedenáct tisíc. Vědcům se při expedici podařilo objevit zástupce obou pohlaví, přičemž samička je o něco větší než sameček. Před devíti lety byl objeven i jeho blízký příbuzný, Brookesia micra. Až dosud byl právě tento druh považován za ten nejmenší.

Výzkumníkům se podařilo objevit zástupce obou pohlaví. Zdroj: Glaw et al. (2021)
Výzkumníkům se podařilo objevit zástupce obou pohlaví. Zdroj: Glaw et al. (2021)

Nový chameleon na rozdíl od jiných druhů nedokáže měnit barvu a nežije na stromech, ale obývá lesní podrosty. Aktivní je především v noci, kdy se vydává na lov drobného hmyzu a chrání ho stébla trávy. Jeho velikost bourá i zažité představy o miniaturizaci. K té totiž většinou dochází na malých ostrovech.

Samička je oproti samečkovi o něco větší. Zdroj: Glaw et al. (2021)
Samička je oproti samečkovi o něco větší. Zdroj: Glaw et al. (2021)

Samec se samičkou jsou však jedinými známými zástupci nově objeveného druhu. Další jedince se expedici odhalit nepodařilo. „Nový chameleon je znám jen z poškozeného mlžného lesa na severu Madagaskaru a může mu hrozit vyhynutí,“ uvádí tým ve své zprávě. I přesto, že oblast, kde byl nový druh objeven, získala nedávno ochranu státu, jeho budoucnost je nejistá. Těžké odlesňování v minulosti mohlo zanechat již nevratnou stopu.

K tématu

Tagy: Madagaskar nový druh odlesňování chameleon vyhynutí
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama