Největší podmořské poklady: Ztracená města, Titanik i letadla

Pod hladinou moře se skrývá spousta podkladů.

Objevit všechno, co se skrývá na dně moře, bude trvat ještě hodně dlouho. I teď ale existuje spousta věcí, které fascinují celý svět. Například najít na dně moře celé město je určitě snem každého potápěče. O existenci bájné Atlantidy se sice dodnes vedou dohady, pár ztracených měst už se ale objevilo. Slavná je indická Dwarka, egyptský Heraklion nebo Kleopatřina Alexandrie. Z té možná vznikne i podmořské muzeum.

Jaké další podmořské objevy se zatím uskutečnily? Například známý podnikatel Jeff Bezos objevil v roce 2013 na dně oceánu dva raketové motory z Apolla 11, které poprvé dopravilo astronauty na Měsíc. Pod hladinou ležely od roku 1969.

Záhadou jsou pak podmořské monumenty. U japonského ostrůvku se našel sto padesát metrů dlouhý komplex kamenných bloků. Dones se ale neví, z jaké doby pochází a k čemu sloužil. Vědce fascinuje i útvar podobný Stonehenge v Michiganském jezeru, který může být starý až deset tisíc let.

Laguna Truk byla kdysi hlavní základnou Japonského císařského námořnictva, ale během druhé světové války ji zničili Američané a od té doby se mořské dno stalo největším světovým pohřebištěm lodí a letadel.

A co by to bylo za výčet, kdyby v něm chyběl asi nejslavnější vrak lodi, která se potopila v roce 1912. Titanic stále láká spoustu zájemců o průzkum, vědci ovšem přišli se špatnou zprávou. Loď je ve velmi špatném stavu a podle odhadů z ní do roku 2030 nezbude vůbec nic.

Tagy: